Artykuły

Bydgoszcz. Premiera "Coppelii" i Konkurs Wokalny im. Bogdana Paprockiego

Niecałe dwa tygodnie dzielą zespoły artystyczne Opery Nova od pierwszej premiery w bieżącym sezonie. Rozpoczynają się próby sceniczne "Coppelii", baletu komicznego o lekkiej, wręcz żartobliwej treści. A już 12 listopada do Opery Nova wkroczą młodzi wokaliści - uczestnicy I Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Bogdana Paprockiego.

Za pulpitem dyrygenckim stanie Maciej Figas, choreografia jest dziełem Jacka Tyskiego (na zdjęciu w tle podczas próby), po raz pierwszy pracującego w Operze Nova choreografa, tancerza i współtwórcy wielu inicjatyw z dziedziny tańca, współpracującego z europejskimi kompaniami tanecznymi, solisty baletu Teatru Wielkiego-Opery Narodowej . Scenografię przygotowała Olga Skumiał, zaś kostiumy zaprojektowała firma So Fancy-Paweł Koncewoj. Po raz pierwszy zatrudniony zostaje stylista fryzur, znany w tej branży Marek Bryczyński. W spektaklu wykorzystane zostaną także projekcje multimedialne, nad którymi czuwa Piotr Bednarczyk.

"Coppelia" to utwór Leo Delibesa nigdy w historii bydgoskiej sceny muzycznej niewystawiany. Jest szczytem jego twórczości baletowej . Poziomem muzycznym dorównuje ona baletom Czajkowskiego, który wysoko cenił francuskiego kompozytora. ("Coppélia" powstała w 1870, "Jezioro Łabędzie" dopiero w 1876 r.).

Libretto o tematyce "lalkowej" podsunął Delibesowi sławny skrzypek i doskonały baletmistrz, Saint-Léon. Jest ono oparte na noweli wielkiego romantycznego pisarza-muzyka, E. T.A. Hoffmanna i wykazuje podobieństwo tematyczne do opery Offenbacha "Opowieści Hoffmanna". Znawcy tego utworu zadać mogą sobie pytanie, czy Coppélia, dziewczyna o szklanych oczach jest "siostrą" lalki Olimpii?

Kilkakrotny pobyt Delibesa w Polsce nie pozostał bez wpływu na jego twórczość. Zachwycony pięknem polskiej muzyki ludowej oraz pieśniami Moniuszki skrzętnie zbierał tematy muzyczne i wykorzystał je w swoich dziełach. Toteż balet "Coppélia" obfituje w motywy polskie (mazur, krakowiak), a nawet są tam wariacje orkiestrowe oparte na temacie pieśni Moniuszki "Poleć pieśni z miasta". Ponadto mnóstwo innych tańców: czardasz, walc, gigue, bolero, tarantella...

Choreograf bydgoskiej premiery zapowiada wartką akcję, inspirowane techniką klasyczną ciekawe wyzwanie dla tancerzy, a dla publiczności okazję do uśmiechu i wytchnienia.

Premiera w sobotę 9 listopada o godz. 19, drugi spektakl w niedzielę, 10 listopada o godz.18., kolejny we wtorek, 12 listopada o godz. 19.

Jeszcze nie opadną emocje popremierowe, a już 12 listopada do Opery Nova wkraczają młodzi wokaliści-uczestnicy I Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Bogdana Paprockiego. Organizatorzy (Stowarzyszenie im. Bogdana Paprockiego) zakwalifikowali 71 młodych śpiewaków, którzy prezentować będą swe umiejętności przed znakomitym jury, w którym zasiądą najsłynniejsi polscy śpiewacy: Ewa Podleś, Stefania Toczyska, Andrzej Dobber, Mariusz Kwiecień, Rafał Siwek. Świadomość występu przed takim audytorium wpłynie mobilizująco na wokalną młodzież. A jest o co rywalizować; organizatorom udało zgromadzić się znaczne nagrody dla zwycięzców oraz nagrody specjalne. Nazwisko pierwszego występującego Uczestnika poznamy podczas losowania w dniu 5 listopada.

Konkurs współorganizują: Stowarzyszenie im. Bogdana Paprockiego, Akademia Muzyczna w Bydgoszczy i Opera Nova, w gmachu której impreza odbywać się będzie.

Przesłuchania potrwają od 12-16 listopada, w niedzielę, 17 listopada o godz. 18. zapraszamy na Koncert Laureatów, którym towarzyszyć będzie Orkiestra Opery Nova prowadzona od pulpitu dyrygenckiego przez Macieja Figasa i Piotra Wajraka.

Takiej gali wokalnej dawno w Operze Nova nie było! Wieczór prowadzić będzie red. Aleksander Laskowski.

Konkurs, obok wyłowienia młodych talentów śpiewaczych ma na celu upamiętnienie swego patrona, Bogdana Paprockiego, tenora wszech czasów, zwanego "śpiewakiem narodowym", artysty o ogromnym dorobku scenicznym i niekwestionowanego autorytetu wokalnego.

Bilety na przesłuchania finałowe Konkursu (w sobotę, 16 XI w godz. 10-14 i 18-22) i Koncert Laureatów (17 XI godz. 18) do nabycia w kasach Opery.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji