Artykuły

Katowice. Uczniowski spektakl o cyberprzemocy

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Karola Miarki w Pielgrzymowicach poruszyli Polskę projektem "Słowa krzywdzą", w ramach którego nagrywali spoty i przygotowywali akcje mające zatrzymać rozlew mowy nienawiści. Teraz chcą za pomocą spektaklu zwrócić uwagę na problem cyberprzemocy.

Choć uczniowie z Pielgrzymowic planowali, że kampania "Słowa krzywdzą" będzie mieć skalę lokalną, niespodziewanie nabrała ona ogólnopolskiego zasięgu. Przygotowane przez młodzież spoty podbiły internet, pokazywano je w telewizji, a jeden został nawet wyświetlony podczas Obrad Okrągłego Stołu Rzecznika Praw Obywatelskich, poświęconych językowi nienawiści w sieci. Do kampanii zaczęły spontanicznie włączać się szkoły z całej Polski, którym pielgrzymowiccy uczniowie dostarczali materiałów i inspiracji dla lokalnych przedsięwzięć. Zachęcona sukcesem młodzież postanowiła stawić teraz czoła innemu współczesnemu problemowi: cyberprzemocy.

Interaktywne przedstawienie o cyberprzemocy

Wraz ze Stowarzyszeniem Mediatorów "Consensus", Fundacją NoDrama oraz ImproSilesia uczniowie, a także trzej absolwenci SP im. Karola Miarki, którzy uczestniczyli w projekcie "Słowa krzywdzą", podjęli się wraz z nauczycielkami Martą Florkiewicz-Borkowską i Agatą Dziendziel przygotowania spektaklu "Stalking". Interaktywne przedstawienie będzie mieć formę symulacji rozprawy sądowej, którą poprowadzi Arkadiusz Krupa, sędzia Sądu Rejonowego w Łobzie, a zarazem autor scenariusza.

Prawnicy pomogli uczniom przygotować spektakl o cyberprzemocy

Celem projektu jest zaprezentowanie widzom w wieku od 13 do 18 lat funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości wobec tematu mowy nienawiści, hejtu i przestępczości internetowej. Symulacja ukazać ma również, jak treści w internecie mogą zostać zmanipulowane, jak hejt wpływa na ofiarę i sprawcę oraz jakie są konsekwencje wniesienia do sądu fałszywego oskarżenia.

W realizację spektaklu włączyli się radcowie prawni z Kancelarii GW LEGAL Grabiec & Wójcik z Katowic, psycholożka Patrycja Żak oraz Adam Bieńko z UKS Oktagon. Koordynatorem projektu jest Agnieszka Stachura, a za reżyserię odpowiadają Agnieszka Pryca i Dawid Mazur. Partnerem projektu jest Katowice Miasto Ogrodów - Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek.

Przedstawienie zostanie wystawione 21 października o godz. 11 w teatrze Pałacu Młodzieży w Katowicach. Wstęp jest bezpłatny, ale o wolne miejsca należy pytać pod adresem a.stachura@consensus24.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji