Artykuły

Gdańsk. Cztery spektakle w programie Wybrzeża Sztuki

Najnowsze przedstawienie Krystiana Lupy trafi do Gdańska już miesiąc po warszawskiej premierze. A to tylko jedna z atrakcji tegorocznego przeglądu Wybrzeże Sztuki.

Trójmiejscy miłośnicy i miłośniczki teatru, którzy z różnych powodów nie mogą jeździć po Polsce w poszukiwaniu dobrych spektakli, co roku wyczekują listopada. To wtedy - już od kilku lat - odbywa się Wybrzeże Sztuki, przegląd przedstawień ważnych, dyskutowanych, zbierających dobre recenzje.

Za sprawą tej imprezy swoje nowe dzieła pokazują w Gdańsku wielkie twórczynie i twórcy polskiego teatru oraz najbardziej cenione przez krytykę debiutantki i debiutanci. Nie inaczej będzie w tym roku.

Lupa jeszcze gorący

Największą ozdobą kolejnej edycji imprezy będzie przedstawienie jeszcze ciepłe - premierę miało 12 października na scenie warszawskiego Teatru Powszechnego. To najnowsze dzieło Krystiana Lupy, reżysera jest legendą polskiego teatru. "Capri - wyspa uciekinierów" [na zdjęciu] (15-16 listopada, godz. 18) to jego kolejny spektakl wobec którego określenie "monumentalny" nie ma w sobie cienia przesady. Trwa sześć godzin, na scenie pojawia się kilkanaście aktorek i aktorów, niemal drugie tyle występuje w materiałach filmowych, które są integralną częścią spektaklu. Próby do przedstawienia trwały kilkanaście miesięcy.

A pierwsze recenzje są nader entuzjastyczne: widzowie premiery na gorąco opisywali swoje wrażenia nie cofając się przed słowami, że "takich emocji jeszcze w teatrze nie przeżywali". To, że trójmiejskie miłośniczki i miłośnicy teatru będą mieli okazję zobaczyć to przedstawienie tak szybko po premierze, to niewątpliwy sukces organizatorek i organizatorów tegorocznego Wybrzeża Sztuki.

Klata wraca do Wybrzeża

Drugim wielkim mistrzem współczesnego teatru polskiego, który zaprezentuje w Gdańsku swoje najnowsze przedsięwzięcie, jest Jan Klata. To spektakl "Dług" (14 listopada, godz. 19), który powstał w krakowskim Teatrze Nowym Proxima. Po wielkim sukcesie, jakim były "Trojanki", zrealizowane w Teatrze Wybrzeże, reżyser powrócił do Krakowa, gdzie pracował przez ostatnie lata, żeby sfinalizować niedokończony wówczas projekt. Zaprosił do niego czwórkę aktorów, z którymi pracował w krakowskim Teatrze Starym, a dziś z powodzeniem występują na scenach Warszawy: Małgorzatę Gorol, Monikę Frajczyk, Bartosza Bielenię i Marcina Czarnika.

Punktem wyjścia do tego spektaklu jest monumentalna monografia Davida Graebera, w której opisuje, jak mocno świat oparty jest na wzajemnym zadłużeniu. Klata dodał do ekonomicznych rozważań sporą dawkę odniesień literackich, związanych z długiem: od "Kupca weneckiego" Szekspira do "Zbrodni i kary" Dostojewskiego. Aktorki i aktorzy przybierają kolejne maski: raz są dłużniczkami i dłużnikami, raz - wierzycielkami i wierzycielami. Ogromna energia całej czwórki i świetne pomysły choreograficzne Maćko Prusaka sprawiły, że powstało przedstawienie niezwykle dynamiczne. A scena, w której Marcin Czarnik porzuca literacki nawias i opowiada swoją osobistą historię, jest jedną z najmocniejszych w polskim teatrze w tym sezonie.

Twarz młodego teatru

Obok dzieł wielkich mistrzów w programie przeglądu znalazło się także spotkanie z jedną z najbardziej cenionych debiutantek. Anna Karasińska jest bez żadnych wątpliwości jedną z najciekawszych nowych twarzy polskiego teatru. Jej kolejne spektakle rozbrajają strukturę tradycyjnego przedstawienia, a jednocześnie dają autorce możliwość zwierzenia się z jej wątpliwości co do samej natury rzeczywistości. W Gdańsku będzie można obejrzeć jej debiutancki spektakl, zrealizowane w 2015 r. w TR Warszawa przedstawienie "Ewelina płacze" (12 listopada, godz. 18 i 20.30).

Spektakl, w którym autorka prowadzi nieustanną grę prawdziwymi i fałszywymi tożsamościami, zastanawiając się nad statusem gwiazdy oraz możliwością i sensem bycia sobą, otworzył przed Karasinską wiele drzwi i sprawił, że jej kolejne realizacje były mocno oczekiwane i pilnie obserwowane.

Gdański przegląd otworzy natomiast najnowsza teatralna adaptacja debiutanckiej powieści Doroty Masłowskiej "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną" (11 listopada, godz. 19). To przedstawienie Pawła Świątka z Teatru im. Słowackiego w Krakowie, które miało premierę w marcu.

Wybrzeże Sztuki, Teatr Wybrzeże, 11-16 listopada.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji