Artykuły

Kielce. Scenografie i kostiumy z teatru na wystawie

Projekty 28 scenografów z lat 50 - 80 ubiegłego wieku pokazał Teatr im. Stefana Żeromskiego na wystawie w galerii Związku Polskich Artystów Plastyków Tycjan.

Szef kieleckiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków Robert Urbański przygotowujący dwutomowe wydawnictwo poświęcone 140-letniej historii kieleckiego teatru zachwycił się przechowywanymi w archiwum projektami scenografii i kostiumów. Zapragnął przynajmniej część z nich pokazać na wystawie.

- Z kieleckim teatrem współpracowało wielu wybitnych scenografów, ale nie wszystkie prace zachowały się - mówił Grzegorz Cuper, znawca historii kieleckiego teatru. - Nie ma na przykład projektów Adolfa Wajncetla czy Jerzego Feldmanna. Nie ma też pierwszych projektów Mariana Gostyńskiego, scenografa, który pracował w Kielcach przez długie lata.

Najstarsze pokazywane na wystawie projekty są właśnie jego autorstwa, to kostiumy do wystawionej w 1950 roku sztuki "Pieją koguty".

Na wystawie obecny był syn scenografa, Jan Gostyński. - Ojciec pracował w teatrze od 1947 do 72 roku i większość ze swoich 100 scenografii zrealizował tutaj - mówił. - Niestety, nie przywiązywano wagi do tych rysunków więc te najwcześniejsze zaginęły.

Do naszych czasów dotrwały i można je podziwiać prace Jana Gołki, Wojciecha Krakowskiego, Krzysztofa Pankiewicza, Antoniego Tośty. Ciekawostką są prace Stanisława Byrskiego, brata Tadeusza czy Moniki Żeromskiej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji