Artykuły

Poznań. "Widma" Moniuszki gościnnie w Wielkim

3 listopada o godz. 18 w Teatrze Wielkim w Poznaniu kantatę "Widma" wykona Narodowe Forum Muzyki. "Widma" to wynik fascynacji Stanisława Moniuszki "Dziadami" Mickiewicza.

Interpretacja Narodowego Forum Muzyki, nagrodzona Fryderykiem, uświadamia, jak wszechstronnym kompozytorem był Moniuszko. Wśród wykonawców tak cenieni śpiewacy jak Jarosław Bręk, Aldona Bartnik, Jerzy Burtyn, Bogdan Makal oraz aktorzy Mariusz Bonaszewski i Paweł Janyst. Nie do przecenienia jest także rola Wrocławskiej Orkiestry Barokowej grającej na instrumentach historycznych, których brzmienie nadaje całości wyjątkowy klimat i przypomina o ludowych inspiracjach Moniuszki. Usłyszymy także Chór Narodowego Forum Muzyki, a całość poprowadzi maestro Andrzej Kosendiak.

Skąd wzięło się u Moniuszki zainteresowanie "Dziadami"? Niektórzy badacze sugerują, że nie tylko ze względu na fascynacje twórczością jednego z wieszczów. Ponoć kompozytor miał okazję wziąć udział w pogańskim rytuale zadusznym, a potem zapragnął go wiernie odtworzyć za pomocą muzyki.

Wykonanie tego dzieła na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu to kontynuacja przypominania mniej znanych utworów Moniuszki. Niedawna premiera jego niedocenianej opery "Paria" (https://operavision.eu/en/library/performances/operas/paria-poznan-opera-house) dobitnie udowodniła, że w dorobku kompozytora wciąż jest jeszcze wiele do odkrycia.

***

ANDRZEJ KOSENDIAK dyrygent

Dyrektor Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu, dyrygent i pedagog, jeden z najaktywniejszych muzyków i organizatorów życia muzycznego w Polsce. Jest absolwentem Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W 2013 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego i obecnie pracuje jako profesor na swojej macierzystej uczelni.

W 2005 roku został dyrektorem Filharmonii Wrocławskiej oraz Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans i doprowadził do zmiany oblicza obydwu tych instytucji oraz do przekształcenia ich w Narodowe Forum Muzyki. Otwarcie nowej siedziby Narodowego Forum Muzyki zostało uhonorowane MARCIN JÓZEF ŻEBROWSKI 35 nagrodą Koryfeusz Muzyki Polskiej 2016 w kategorii "Wydarzenie Roku". Andrzej Kosendiak pełni także funkcje przewodniczącego Zarządu Zrzeszenia Filharmonii Polskich (już trzecią kadencję) oraz wiceprzewodniczącego Rady ds. Instytucji Artystycznych.

Jako dyrektor NFM powołał do życia nowe zespoły artystyczne, m.in. Chór NFM, Wrocławską Orkiestrę Barokową i Chór Chłopięcy NFM. Zainicjował również Leo Festiwal. Ponadto był jednym ze współtwórców miesięcznika "Muzyka w Mieście", wydawanego w latach 2012-2018 przez NFM.

Szczególnym zainteresowaniem dyrygenta cieszy się muzyka dawna. W 1985 roku założył zespół Collegio di Musica Sacra, a w 2013 - Wrocław Baroque Ensemble i do dziś kieruje tymi grupami. W latach 2001-2009 pełnił funkcję kierownika Międzywydziałowej Pracowni Muzyki Dawnej wrocławskiej Akademii Muzycznej. Nagrał nieznane dotąd dzieła z Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu i Biblioteki w Strasburgu, dzieła Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego (Wrocławska Nagroda Muzyczna), Bartłomieja Pękiela i Marcina Mielczewskiego; większość z tych nagrań była nominowana do nagrody Fryderyk, a w 2019 roku zdobyła ją płyta Mielczewski II ("Album roku - muzyka dawna"). W najbliższym czasie zostaną wydane kolejne albumy z muzyką staropolską - z kompozycjami Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego i Marcina Józefa Żebrowskiego.

Andrzej Kosendiak regularnie dyryguje NFM Filharmonią Wrocławską, Chórem NFM, Wrocławską Orkiestrą Barokową, Wrocław Baroque Ensemble oraz zespołami filharmonicznymi z całej Polski. Występował w wielu krajach Europy i USA (m.in. współpracował z University of North Carolina, Chapel Hill), a także na najważniejszych festiwalach i w salach koncertowych w Polsce.

Jest niezwykle aktywny w dziedzinie edukacji. Zapoczątkował projekty edukacyjne - Śpiewający Wrocław, Śpiewająca Polska, międzynarodowe spotkania chórów Singing Europe, następnie dzięki jego wsparciu lub inicjatywie powstały w NFM: Polski Narodowy Chór Młodzieżowy, Akademia Chóralna, Akademie Muzyki Dawnej łączące kursy mistrzowskie z koncertami, Akademia Orkiestrowa przygotowująca muzyków do pracy w profesjonalnych zespołach, a także Centrum Edukacyjne NFM. Był pomysłodawcą programu Musica polonica rediviva, którego założeniem jest wykonywanie muzyki polskiej przez młodych artystów na całym świecie przy wsparciu konserwatoriów i festiwali (do tej pory nawiązano współpracę z Royal Conservatoire w Hadze, Conservatorio di Musica Luca Marenzio w Brescii i Conservatorio Superior de Música de Aragón w Saragossie).

Artysta zainicjował także cykle wydawnictw płytowych 1000 lat muzyki we Wrocławiu oraz Witold Lutosławski. Opera omnia. Dzięki jego staraniom realizowany jest wspólny projekt fonograficzny Paula McCreesha i Chóru NFM, obejmujący nagrania wielkich dzieł oratoryjnych; dotychczas wydane płyty zdobyły dwukrotnie BBC Music Magazine Award, Diapason d'Or oraz Editor's Choice magazynu "Gramophone". W 2018 roku ukazała się płyta z Widmami Moniuszki pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka - nagrana przez wybitnych śpiewaków i aktorów, a także Chór NFM i Wrocławską Orkiestrę Barokową; otrzymała Fryderyka 2019 w kategorii "Album roku - muzyka chóralna, oratoryjna i operowa".

Wśród wielu nagród i wyróżnień artysty znajduje się m.in. Nagroda Prezydenta Wrocławia (2016), Dolnośląski Klucz Sukcesu w kategorii "Największa osobowość w promocji regionu" (2016), nagrody Radia Wrocław Kultura - Emocje w kategorii "Osobowość sezonu kulturalnego" (2017) i "Muzyka klasyczna" MARCIN JÓZEF ŻEBROWSKI 37 (2018), Austriacki Krzyż Honorowy I Klasy za Zasługi w Nauce i Sztuce (2018), Diament Wrocławia (2018) i Odznaka Honorowa Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego (2018).

---

Teaser https://youtu.be/2mfhcbyKQAo

Audycja o kantatach Moniuszki https://www.polskieradio.pl/8/7479/Artykul/2350545

Recenzja płyty http://meakultura.pl/recenzje/widma-pod-batuta-a-kosendiaka-z-wroclaw-baroque-orchestra-2154

Szczegółowe informacje https://opera.poznan.pl/pl/widma-narodowe-forum-muzyki

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji