Artykuły

Dyrektor Instytutu Polskiego w Sztokholmie: Nobel dla Olgi Tokarczuk to wielki sukces

To wielki sukces, niezwykłe wyróżnienie dla polskiej literatury oraz samej pisarki - skomentował przyznanie literackiego Nobla Oldze Tokarczuk dyrektor Instytutu Polskiego w Sztokholmie Paweł Ruszkiewicz.

- W Skandynawii Olga Tokarczuk ma od dawna silną pozycję. Jako Instytut Polski w Sztokholmie wraz z Instytutem Książki wspieraliśmy wydawanie jej powieści w Szwecji - powiedział PAP Ruszkiewicz.

Jak dodał, spopularyzowanie twórczości Tokarczuk w Szwecji było możliwe dzięki zaangażowaniu Mikaela Nydahla ze szwedzkiego wydawnictwa Ariel, które od 2002 roku wydawało książki polskiej pisarki. "W ostatnich dniach prawa do nich przejął koncern Bonnier. Teraz z pewnością możemy spodziewać się dużej machiny promocyjnej" - stwierdził dyrektor.

Według Ruszkiewicza "jeszcze trzy cztery miesiące temu Tokarczuk nie była wymieniana jako oczywista kandydatka do Nobla". - Wspominano o Adamie Zagajewskim oraz Hannie Krall - dodał.

- Otrzymujemy teraz mnóstwo telefonów, gratulacji - powiedział dyrektor, zaznaczając, że Instytut Polski w Sztokholmie będzie wspierać polską noblistkę.

Mikael Nydahl z wydawnictwa Ariel, które odkryło Tokarczuk i wypromowało jej twórczość w Szwecji, powiedział w rozmowie z gazetą "Sydsvenskan", że "nie czuje rozczarowania z powodu rezygnacji praw do wydawania powieści Tokarczuk. "Od kilku lat wiedzieliśmy, że jej pisarstwo wymaga większego wydawnictwa. Negocjacje zakończyliśmy przed ogłoszeniem tegorocznych laureatów" - powiedział Nydahl. Jego wydawnictwo wciąż jednak będzie współpracować z Bonnier przy nowych wydaniach powieści Tokarczuk w Szwecji.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji