Artykuły

Wydawca książek Olgi Tokarczuk: świetnie się je czyta; liczyliśmy na Nobla

- Jej książki świetnie się czyta. Mimo że porusza tematy nie najłatwiejsze, jej książki są po prostu świetnymi czytadłami - ocenia Anna Zaremba-Michalska, prezes zarządu Wydawnictwa Literackiego, które publikuje książki Olgi Tokarczuk. Dodaje, że liczyła na nagrodę.

Anna Zaremba-Michalska, prezes zarządu Wydawnictwa Literackiego, które od lat publikuje książki Olgi Tokarczuk, komentując przyznanie jej w czwartek literackiego Nobla, powiedziała, że spodziewała się tej nagrody i liczyła na nią, jak nie w tym roku, to w kolejnych.

Komentując uzasadnienie Szwedzkiej Akademii, która zaznaczyła, że Tokarczuk otrzymała nagrodę "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia", Zaremba-Michalska powiedziała, że członków Akademii zapewne urzekło to, że "we wszystkich swoich książkach Tokarczuk pisze o rzeczach zwykłych, codziennych, o zwykłych ludziach, a jednocześnie jest tam warstwa tajemnicy, jakiegoś niedopowiedzenia".

- Jest w tym dużo magii. Nie chcę używać terminu +realizm magiczny+, bo on jest nadużywany, ale Tokarczuk umie zwykłą codzienność przedstawić w sposób niezwykły. Jej książki się świetnie czyta, mimo że porusza tematy nie najłatwiejsze. Nie ma problemu z odbiorem jej książek w szerokim gronie czytelników - stwierdziła.

Zdradziła, że rozmawiała z Olgą Tokarczuk tuż po tym, jak dowiedziała się o nagrodzie, a ta przyjęła wyróżnienie "w sposób normalny, zrównoważony, troszkę później doszły emocje".

Zaremba-Michalska powiedziała, że taki laur to potwierdzenie dobrych wyborów wydawnictwa. Przypomniała, że współpracuje z Olgą Tokarczuk od 2001 r., jej książki miały duże nakłady i świetnie się sprzedawały, zanim otrzymała Nobla. Zapowiedziała, że wkrótce ukażą się wznowienia książek autorki, a w przyszłym roku jej nowa powieść.

Tokarczuk jest autorką m.in. "Podróży ludzi Księgi", "Prawieku i innych czasów", "Gry na wielu bębenkach", "Ksiąg Jakubowych", "Opowiadań bizarnych" oraz "Biegunów", za którą dekadę po napisaniu, w 2018 r., otrzymała międzynarodową Nagrodę Bookera.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji