Artykuły

Poznań. Akademia Muzyczna zapowiada rok koncertów z okazji swojego 100-lecia

Pod wspólnym tytułem "Nasi mistrzowie i ich sztuka" poznańska Akademia Muzyczna zorganizuje trwający rok cykl koncertów z okazji jubileuszu 100-lecia powstania uczelni. Seria wydarzeń kulturalnych rozpocznie się 16 października wraz z nowym rokiem akademickim.

Rektor Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu dr hab. Halina Lorkowska, podkreśliła na poniedziałkowej konferencji prasowej, że obchody jubileuszu mają pokazać "odmłodzenie uczelni".

- Nie chcemy być stulatką klasyczną, tylko bardzo młodą stulatką, która chce pięknie wejść w ten rok - powiedziała Lorkowska.

Rektor dodała, że cykl koncertów "Nasi mistrzowie i ich sztuka" ma pokazać dorobek muzyków związanych z uczelnią. Obchody stulecia Akademii Muzycznej w Poznaniu zostaną zainaugurowane wraz z rozpoczęciem nowego roku akademickiego 16 października.

- Obchody zainaugurujemy koncertem "Krzesimir Dębski i jego muzyka". Jest to nasze wejście w ten rok jubileuszu i pierwszy projekt naszego mistrza, bo przypominam prof. Krzesimir Dębski jest profesorem uczelnianym, pracuje ze studentami kierunku jazz, gdzie uczy kompozycji i aranżacji jazzowej - powiedziała.

W programie koncertu jest m.in. "Bogurodzica" w wersji śpiewanej w Katedrze Gnieźnieńskiej na początku XIX w., w opracowaniu Krzesimira Dębskiego, a także prawykonania utworów "Polonez d-moll" na orkiestrę oraz "Koncert na gitarę i orkiestrę", przygotowane specjalnie na 100-lecie poznańskiej Akademii.

Do pracy nad jubileuszowym cyklem zaproszono zarówno instrumentalistów, teoretyków, kompozytorów jak i dyrygentów. - Powstały utwory poświęcone uczelni, które będą wykonywane w naszej Auli Nova" - dodała rektor. Oprócz dużych koncertów symfonicznych w planach Akademii są również wydarzenia kameralne, spotkania teatralne i warsztaty. Lorkowska szczególnie poleciła koncert "Smyczkowy Parnas", który odbędzie się 24 lutego. Zostanie na nim zaprezentowana smyczkowa serenada Piotra Czajkowskiego.

- Wszyscy profesorowie smyczkowcy, skrzypkowie, altowioliści, wiolonczeliści, kontrabasiści, stworzą kameralną orkiestrę. Stąd nazwaliśmy to Parnas Smyczkowy, bo to są nasi mistrzowie smyczkowcy, którzy zasiądą na estradzie i jako orkiestra kameralna naprawdę wykonają świetny program - wyjaśniła.

Na finał obchodów 100-lecia, 16 października 2020 roku, zaplanowano wykonanie symfonii "Hymn do Słońca" J. Stalmierskeigo i "Sinfonia Concertante" na małe przyrządy dźwiękowe. - To jest fantastyczna kompozycja wykonywana w ramach Warszawskiej Jesieni. Będzie po prostu bardzo ciekawie, bardzo współcześnie, bo to będzie pokazywanie, jak ta uczelnia się odmłodziła, jak się zmieniła - zakończyła Lorkowska.

Dodała, że poznańska Akademia Muzyczna w swoim jubileuszowym roku wzbogaci się o szereg nowych instrumentów kupionych za ponad osiem milionów złotych. Wśród nich są fortepiany klasy koncertowej, klawesyny i barokowe organy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji