Artykuły

Kraków. Teatr Łaźnia Nowa tworzy w Nowej Hucie Dom Utopii

Sale tapicerskie i ceramiczne, zajęcia z animacji komputerowej, spotkania sąsiedzkie i warsztaty prowadzone przez artystów z całego świata - taki pomysł na centrum kultury ma dyrekcja Teatru Łaźnia Nowa. Otwarcie w 2021 roku.

Dom Utopii w Nowej Hucie swój początek ma w niżu demograficznym i likwidacji szkół. A także decyzji magistratu, by niewykorzystywane skrzydło Zespołu Szkół Elektrycznych nr 2, które sąsiaduje z Łaźnią Nową, przekształcić w magazyn dla krakowskiego muzeum.

Nowa Huta to nie śmietnik

- To byłoby tylko potwierdzeniem smutnego stereotypu, że Nowa Huta jest miejscem opustoszałym, śmietnikiem dla Krakowa. Zaproponowaliśmy coś innego - mówi Bartosz Szydłowski, wicedyrektor artystyczny ŁN.

I tak powstał projekt Międzynarodowego Centrum Empatii (ponad 2200 m kw.). Ale pomysł na nietypowy dom kultury zrodził się też z doświadczeń Bulwar(t)u Sztuki, wakacyjnej aktywności Łaźni nad Zalewem Nowohuckim. Ludzi przychodziło sporo, a gdy padał deszcz, nie mieli się gdzie podziać.

- Mieszkańcy Nowej Huty mówili nam wprost: Bulwart potrzebny nam jest tutaj przez cały rok - dodaje Szydłowski.

Styl modernistyczny

Do opustoszałych sal lekcyjnych kultura wejdzie w 2021 r. W nowym domu kultury zajęcia poprowadzą artyści. Powstaną pracownie warsztatowe krawieckie, tapicerskie, ceramiczne i sale do zajęć z animacji komputerowej, prób teatralnych i performerskich, galeria sztuki oraz społeczny uniwersytet. A także dziesięć programów rezydencji dla artystów.

- Rozmowy z pierwszymi gośćmi są już zaawansowane. Nie możemy jeszcze zdradzić nazwisk, ale powiem tylko: to reżyserzy teatralni, artyści wizualni i performerzy, którzy będą pracowali wspólnie z mieszkańcami - mówi Małgorzata Szydłowska, kierownik projektu i wicedyrektor Łaźni.

Budynek, którego gruntowna przebudowa rozpoczęła się w kwietniu (a zakończy w grudniu przyszłego roku), powstaje w stylu modernistycznym. Będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i energooszczędny. Aranżacja wnętrz Domu Utopii ma nawiązywać do historii dzielnicy. Projektanci chcą zachować charakterystyczne elementy budynku i połączyć go z polskim designem.

Artystyczny think-thank

Małgorzata Szydłowska: - Mamy za sobą 15 lat doświadczeń pracy w Nowej Hucie. Powołaliśmy uniwersytet patrzenia dla trudnej młodzieży, pracujemy z dziećmi i seniorami, wspieramy projekty dla osób niepełnosprawnych, grup wykluczonych, aktywistów. Nowe skrzydło to dla nas wyzwanie. Chcemy stworzyć tu dobre miejsce. Empatyczne, bo żyjemy w czasach, w których empatia, wzajemne zaufanie i solidarność są nam niesamowicie potrzebne. Chcemy stworzyć przy Łaźni Nowej rodzaj artystycznego think-thanku, wspólnie z mieszkańcami wymienić się doświadczeniami, porozmawiać o kondycji człowieka - mówi Szydłowska.

Budowa Domu Utopii pochłonie 22 mln zł, z których 9 pokryje gmina Kraków, reszta pochodzi z UE.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji