Artykuły

Świdnica. Prof. Kocur o teatrze indyjskim

Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza na lekcje prof. Mirosława Kocura w ramach projektu "Alchemia teatralna".

Teatr w Indiach - 5.10.2019, Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy, ul.Franciszkańska 18

Indie to wielkie laboratorium praktyk duchowych. Dwa tysiące lat temu, z kultów opętania, rozwinął się tam niezwykły teatr, funkcjonujący do dzisiaj. Starożytni mędrcy napisali też unikalny w skali światowej traktat na temat sztuk performatywnych, obrosły w liczne komentarze i proponujący intrygującą, jedyną w swoim rodzaju teorię estetyczną. Profesor Mirosław Kocur opowie o tej wyjątkowej teorii sztuki i o najważniejszych praktykach performatywnych, które narodziły się w Indiach w ciągu ostatnich dwóch tysiącleci.

"Narodziny teatru publicznego w Polsce" - 12.10.2019, Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy, ul.Franciszkańska 18

Obchody 250-lecia teatru publicznego w Polsce zaowocowały powstaniem serii przełomowych studiów, gruntownie zmieniających i pogłębiających naszą wiedzę na temat najnowszych dziejów teatru polskiego. Profesor Mirosław Kocur opowie o najważniejszych odkryciach uczonych oraz o specyficznych początkach teatru w Polsce oraz zaprezentuje też nowatorski projekt, w którym bierze udział: polscy, brytyjscy i amerykańscy uczeni kończą właśnie prace nad nową historią teatru polskiego dla Cambridge University Press (monografia ukaże się po angielsku w 2020, a rok później po polsku).

Mirosław Kocur - antropolog teatru i reżyser, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego i PWST im. L. Solskiego w Krakowie, absolwent Politechniki Wrocławskiej (1979) oraz Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST (1986). Projektował i budował mosty na Pogórzu Karpackim, uczestniczył w przedsięwzięciach Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego, był kierownikiem artystycznym teatru Drugie Studio Wrocławskie (1987-1990) i dyrektorem międzynarodowego festiwalu sztuki "Broken Walls" w Kalifornii (1991). W roku 2005 otrzymał stypendium naukowe od fundacji Fulbrighta. Reżyserował i wykładał w Polsce, Szwajcarii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Grecji i Stanach Zjednoczonych. Opublikował "Teatr antycznej Grecji" (2001, Nagroda indywidualna MENiS i "Dolnośląski Brylant Roku"), "We władzy teatru. Aktorzy i widzowie w antycznym Rzymie" (2005, Nagroda im. Wojciecha Bogusławskiego), "Drugie narodziny teatru. Performanse mnichów anglosaskich" (2010), "Teatr bez teatru. Performanse w Anglii Wschodniej u schyłku średniowiecza" (2012) oraz "Źródła teatru" (2013).

Projekt Alchemia teatralna dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji