Artykuły

Bydgoszcz. Szymanowski wg Bondary w Operze Nova

Opera Nova zaprasza do wysłuchania i zobaczenia na scenie dzieł Karola Szymanowskiego, najsłynniejszego polskiego kompozytora I. połowy XX wieku i jednego z największych twórców europejskich tego czasu.

5 i 7 października o godz. 19. Orkiestra, Balet, Chór Opery Nova i soliści - śpiewacy wykonają "Stabat Mater" (na zdjęciu) i "Harnasie", oba utwory w choreografii Roberta Bondary, pod muzycznym kierownictwem Macieja Figasa.

Pierwszy-na głosy solowe, chór mieszany i orkiestrę,to muzyczny obraz do średniowiecznego tekstu, odnoszący się do leżącego u podstaw kultury chrześcijańskiej i nowożytnej cywilizacji europejskiej misterium Matki opłakującej Syna. "Jest to jedno z tych objawień muzycznych najwyższej kategorii, które w pełni zasługują na nazwę arcydzieła" - tak pisał w monografii Szymanowskiego St.Golachowski. Obecnie jedynie w Operze Nova wystawiany w wersji scenicznej, ze śpiewakami usytuowanymi przez choreografa wewnątrz akcji dramatycznej, niczym w tragedii greckiej: wśród tancerzy odgrywających ponadczasową historię Matki, Syna, Czarnego, w otoczeniu tłumu. Zespół został tak poprowadzony, aby poprzez spokój i harmonię ruchu intensywniej zobrazować emocje, które towarzyszą człowiekowi, przeżywającemu stratę bliskiej osoby.

To spektakl o niezwykłym ładunku emocjonalnym; z uwagi na wyjątkowy charakter dzieła prosimy o nagradzanie artystów brawami dopiero po ostatniej, szóstej części utworu.

Druga część wieczoru, "Harnasie", na powstanie których wpływ miały pobyty Szymanowskiego w Zakopanem, to balet-pantomima w 3. obrazach na tenor solo, chór mieszany i orkiestrę; owoc odkrycia polskiego folkloru podhalańskiego. Pomysł baletu skrystalizował się ostatecznie na weselu przyjaciół kompozytora. Na powstanie tego baletu wpływ miały pobyty Szymanowskiego w Zakopanem i odkrycia polskiego folkloru podhalańskiego. Pomysł baletu skrystalizował się ostatecznie na weselu przyjaciół kompozytora: młoda dziewczyna w przededniu swego ślubu poznaje i zakochuje się w górskim rozbójniku (dzisiejszym chuliganie?). Na weselu dochodzi do przybycia bandy zbójników, wielkiej bijatyki (oczywiście przekazanej tańcem!). Kogo wybierze Młoda: zostanie z rodziną, czy pójdzie za głosem serca - w góry?

Spektakl baletów do muzyki Szymanowskiego gości na bydgoskiej scenie operowej od 2016 roku; w bieżącym sezonie artystycznym wystawiany będzie tylko w podanych datach.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji