Artykuły

Warszawa. Tytuł doktora honoris causa dla Stanisława Radwana

Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie zainaugurowała rok akademicki 2019/20. Podczas uroczystości tytuł doktora honoris causa odebrał Stanisław Radwan, a Agata Buzek otrzymała Krawat Stefana Jaracza.

Zawsze gdy zabrzmią pierwsze nuty Gaude Mater, wiadomo, że znów coś się zaczyna. Nowi studenci czekają z niecierpliwością na swoją przygodę, starsi, już trochę spokojniejsi, cieszą się z ponownego spotkania w murach Akademii.

Dodatkowo tegoroczna inauguracja roku w warszawskiej Akademii Teatralnej obfitowała w wyjątkowo podniosłe wydarzenia.

Stanisław Radwan - legenda polskiego teatru, kompozytor i pianista - odebrał tytuł doktora honoris causa Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza. Rektor AT, prof. dr hab. Wojciech Malajkat, zwrócił się do obecnych oraz do gościa honorowego tymi słowami:

"Szanowni Państwo, Stanisław Radwan rok temu przygotowując wykład inauguracyjny dla naszej uczelni zagrał nam to, co usłyszał i zobaczył po drodze. Dzisiaj, gdy czynimy go doktorem honoris causa, chcemy prosić Maestro o to samo, mając nadzieję że w czasach, gdy umiejętność dialogu jest tak bardzo potrzebna, gdy cierpimy na jego głęboki deficyt, Pańska muzyka nas scali, nada nam formę, strukturę, porządek i sprawi, że będziemy brzmieli razem".

Stanisław Radwan jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie (1966). Był kierownikiem muzycznym Teatrze Rozmaitości w Krakowie, a później w Teatrze Ateneum w Warszawie. Od początku kariery artystycznej tworzył dla wielu scen polskich i zagranicznych. Współpracował z polskimi reżyserami m.in.: Konradem Swinarskim, Zygmuntem Hübnerem, Lidią Zamkow, Jerzym Grzegorzewskim, Jerzym Jarockim, Andrzejem Wajdą, Krystianem Lupą, Tadeuszem Bradeckim, Krzysztofem Babickim. W 1977 związał się etatowo ze Starym Teatrem jako konsultant muzyczny, a w latach 1980-1990 był jego dyrektorem naczelnym i artystycznym.

Oto fragment laudacji, napisanej z okazji przyznania doktora honoris causa Stanisławowi Radwanowi, przez prof. AT Waldemara Raźniaka:

"W tej skromnej, swoiście niepozornej osobie mieści się w zasadzie cała wielkość polskiego teatru II połowy XX i początku XXI wieku. Wystarczy spojrzeć na listę reżyserów, aktorów, scenografów z którymi współpracował, policzyć jego realizacje (blisko 300), wystarczy przemierzyć kilka ulic i zobaczyć będący wciąż w repertuarze Teatru Narodowego spektakl Duszyczka w reżyserii jego przyjaciela i innego naszego wielkiego absolwenta Jerzego Grzegorzewskiego, obejrzeć przeniesione do Teatru Telewizji Tango mistrza, z którym pracował przez większą część życia - Jerzego Jarockiego, czy też Kordiana w reżyserii profesora Jana Englerta. W dziedzinie reżyserii filmowej przyjęło się, że montażysta staje się niejako spowiednikiem, a montażownia konfesjonałem reżysera. Stanisław Radwan, który łączy, scala swą muzyką teatralne spektakle, zna wszystkie sekrety reżyserów, ich wady i zalety, ponieważ dzielił z nimi chwile upadków i momenty chwały - dlatego warto się wsłuchiwać nie tylko w jego muzykę, ale i w niego samego".

Uroczysta inauguracja była też idealnym miejscem do wręczenia Statuetek "Zelwera" nieocenionym profesorom Akademii. W tym roku byli to: prof. Grażyna Matyszkiewicz, prof. Wiesław Komasa oraz prof. Krzysztof Orzechowski.

Prof. Mariusz Benoit również postanowił wykorzystać rozpoczęcie roku akademickiego do wręczenia nagrody specjalnej absolwentce Akademii Teatralnej, laureatce wielu nagród teatralnych i filmowych, w Polsce i za granicą - Agacie Buzek. Nagrodą był krawat, krawat Stefana Jaracza. Pamiątkę tę otrzymał wiele lat temu inny wielki aktor - Tadeusz Łomnicki, który z kolei postanowił ofiarować go prof. Mariuszowi Benoit. 30 września 2019 r. trafił do rąk wspaniałej aktorki, Agaty Buzek. Ciekawe, kiedy i komu postanowi go ofiarować nowa właścicielka?

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji