Artykuły

Płock. Mira Zimińska-Sygietyńska patronką amfiteatru

Podczas ubiegłotygodniowej sesji Rady Miasta płoccy radni jednogłośnie zdecydowali o nadaniu imienia Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej płockiemu amfiteatrowi.

Pomysłodawcą uczczenia w ten sposób znanej płocczanki była - w imieniu Komitetu Budowy Pomnika Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej - poseł Elżbieta Gapińska.

Mira Zimińska-Sygietyńska urodziła się w Płocku 22 lutego 1901 roku. W wieku siedmiu lat zadebiutowała w sztuce Gabrieli Zapolskiej "Ich czworo". Później była obsadzana w dziecięcych rolach między innymi w "Dziadach" i "Weselu".

W latach 1918-1939 występowała jako aktorka teatralna i śpiewaczka między innymi w w "Qui Pro Quo", "Morskim Oku", "Bandzie", "Cyruliku Warszawskim", "Ali Babie", Teatrze Kameralnym. W 1929 zadebiutowała jako aktorka teatralna, występując w Teatrze Polskim w "Artystach". Swoimi rolami dramatycznymi szybko zdobyła uznanie zarówno krytyki, jak i publiczności. W latach 1928-38 i 1946-48 była aktorką dramatyczną i komediową w warszawskich teatrach: Polskim, Ateneum, Kameralnym. W 1934 redagowała kolumnę satyryczną "Duby smalone" w Kurierze Porannym oraz wraz ze Stefanem Jaraczem i Karolem Bendą prowadziła Teatr Aktora.

W 1948 wraz z Tadeuszem Sygietyńskim założyła Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze". W 1955, po śmierci Sygietyńskiego, Zimińska została kierownikiem artystycznym zespołu, natomiast od 1957 była jego dyrektorem. Była założycielką i pomysłodawczynią Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca "Varsovia".

W 1985 roku Miejska Rada Narodowa nadała Mirze Zimińskiej-Sygietyńskiej tytuł Honorowego Obywatela Płocka. Zmarła 26 stycznia 1997 roku w Warszawie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji