Artykuły

Białystok. W październiku premiera "(HashTak) Witkacy"

26 października 2019 roku - o godzinie 19.00 - odbędzie się premiera autorskiego projektu Patryka Ołdziejewskiego pod tytułem "(HashTak) Witkacy" na podstawie "Narkotyków" Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Spektakl koncertowy powstał przy pomocy grupy Spider Demon Massacre. Tego dnia twórcy będą promować też swoją pierwszą płytę. Miejscem wydarzenia będzie Scena Kameralna Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.

Przedsięwzięcie grupy zostało sfinansowane ze stypendium artystycznego dla młodych twórców Prezydenta Miasta Białegostoku, które otrzymał Patryk Ołdziejewski - aktor białostockiego Teatru Dramatycznego. Do współpracy zaprosił Dawida Malca, artystę również związanego z tym samym teatrem oraz Magdalenę Dąbrowską i Kamilę Wróbel-Malec, aktorki-lalkarki z Białostockiego Teatru Lalek. Wszyscy tworzą wspomnianą grupę Spider Demon Massacre. Aktorski kwartet "[...] podejmuje próbę muzykowania i oddziaływania na pokładach emocjonalnych ludzi zdeterminowanych szarzyzną codzienności [...]". Sięgając po utwór Witkiewicza - pisarza, dramaturga, malarza, fotografika, filozofa i twórcy teorii Czystej Formy - reprezentanci najmłodszego pokolenia białostockich aktorów, chcą "[...] zgłębić psychikę i dojść do fizyczności oddziaływania wyniszczających substancji. W dzisiejszym świecie, substancje odurzające to ogromny problem i nie możemy przechodzić obok niego obojętnie. Zatem spotkajmy się i razem przeżyjmy coś, co pozwoli nam parę minut dłużej żyć na tej ziemi [...]".

Patryk Ołdziejewski, poza reżyserią, zajął się adaptacją, muzyką i scenografią. Natomiast za kostiumy odpowiedzialna jest Elżbieta Wysocka. Choreografię przygotowała Magdalena Dąbrowska, a opieki artystycznej podjął się Marcin Bartnikowski. "(HashTak) Witkacy" to kolejna propozycja w ramach białostockich stypendiów. Na scenie zaprezentował się już Teatr Latarnia ze swoim magicznym "Wiśniowym sadem" według Antoniego Czechowa w reżyserii Mateusza Tymury. A także dwie już wspomniane aktorki - Magdalena Dąbrowska i Kamila Wróbel-Malec - znane ze swoich wspaniałych umiejętności technicznych. Na deskach Białostockiego Teatru Lalek pokazały "Lament", który przygotował Mikołaj Mikołajczyk. Artystki kolejny raz - podobnie jak w "Obrazkach z wystawy" i "Virginii Wolf" - oczarowały publiczność swoją plastyką ruchu i zaprosiły do opowiadanej przez siebie, onirycznej historii. Patrząc na już zrealizowane projekty, można być pewnym, że "(HashTak) Witkacy" będzie udaną i odznaczającą się wysokim poziomem artystycznym realizacją.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji