Artykuły

Wspieramy młodych artystów

- Fundacja powstała po to, by wspierać młodych artystów, by promować rynek muzyki klasycznej, ocalać od zapomnienia mówi - EWA WARTA-ŚMIETANA, prezes Fundacji Pomocy Artystom Polskim Czardasz, działającej w Krakowie.

Na czym polega działalność prowadzonej przez Panią fundacji?

- Fundacja ma dopiero trzy lata, ale jak na swój "wiek" jest nader dojrzała i bardzo dynamicznie się rozwija. W ubiegłym roku zorganizowaliśmy ponad sto imprez artystycznych. Jednym z większych przedsięwzięć była realizacja operetki F. Lehara "Wesoła wdówka" w wykonaniu artystów oraz laureatów Pierwszego Ogólnopolskiego Konkursu Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. Iwony Borowickiej. Co warto podkreślić, spektakl odbył się w stulecie prapremiery światowej tego utworu.

Fundacja powstała po to, by wspierać młodych artystów, by promować rynek muzyki klasycznej, ocalać od zapomnienia. W Śródmiejskim Ośrodku Kultury przy ul. Mikołajskiej 2 w Krakowie prowadzimy z redaktorem Jackiem Chodorowskim autorski wieczór "Salonik Pani Ewy". Zapraszamy młodych wybitnych wykonawców, w tym także dzieci i młodzież - laureatów konkursów. Ponieważ zainteresowanie "Salonikiem" od samego początku było ogromne, podjęliśmy się realizacji drugiego cyklu "Five o'Clock" - muzycznych spotkań przy herbatce. W ramach tych dwóch przedsięwzięć podejmujemy kilka wątków tematycznych m.in. "Mistrzowie fortepianu", "Debiuty" czy też "Artystyczne małżeństwa". Zapraszamy wielu wybitnych nestorów muzyki, największe gwiazdy współczesnej sceny muzycznej. Na początku każdego sezonu można wykupić karnety na dany cykl, ich cena kształtuje się w okolicach 10 zł, w zależności od ilości planowanych koncertów. Naszą ofertę kierujemy do melomanów, tych mniej zamożnych. Pewną pulę biletów przeznaczamy do wolnej sprzedaży przed konkretnym wydarzeniem.

Przed dwoma laty zorganizowała Pani I Ogólnopolski Konkurs Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. Iwony Borowickiej...

- Chcemy pomagać młodym utalentowanym ludziom i pokazać, że warto kończyć szkoły muzyczne, szkoły teatralne, wbrew lansowanym modom na castingi. Temu właśnie ma służyć ten konkurs. Dwa lata temu w ramach zorganizowanego przez nas roku Iwony Borowickiej, zmarłej przedwcześnie primadonny Opery Krakowskiej, podjęłam myśl o organizacji tegoż konkursu. Sama będąc studentką, chciałam wziąć udział w konkursie operetkowym, jednak takiego w Polsce nie było. Chciałam, aby inni mieli taką możliwość. Jest to obecnie jedyny profesjonalny konkurs wokalny w Krakowie, a pod względem merytorycznym jedyny taki w Polsce. W tym roku będzie druga edycja. Odbywa się co dwa lata, gdyż jeden rok poświęcam na promocję laureatów.

W tym roku na najlepszych, wyłonionych w ramach tegoż konkursu przez fachowe jury, czekają bardzo atrakcyjne nagrody. Laureata pierwszego miejsca nagrodzimy kwotą 10 tys. złotych. Finał tegorocznego konkursu odbędzie się 13 listopada w teatrze im. Juliusza Słowackiego.

Sezon letni to czas, kiedy mamy więcej czasu wolnego, co fundacja przygotowała na wakacyjne miesiące?

- W tym roku mija 40 lat od śmierci wybitnego polskiego tenora Jana Kiepury, w związku z czym przygotowaliśmy wydarzenia muzyczne w Krakowie, Sosnowcu i w Krynicy. Ostatni z koncertów pod tytułem "Śladami Marty Eggerth i Jana Kiepury" odbędzie się dziś, 21 lipca, w Sali Balowej Starego Domu Zdrojowego w Krynicy. Podczas cyklu koncertów prezentujemy arie i duety z repertuaru słynnego małżeństwa. Naszej uwadze nie uszedł obchodzony Rok Mozartowski. W sali Pałacu Krzysztofory przedstawimy dwie ciekawe propozycje. 27 lipca wystawimy operę "Bastien und Bastienne", obok tego spektaklu kostiumowego, w którym wystąpią studenci i absolwenci Akademii Muzycznej w Krakowie, zabrzmią najpopularniejsze utwory kameralne W. A. Mozarta. Wraz z zespołem instrumentalnym zaprezentuje się wybitna pianistka Mariola Cieniawa, zdobywczyni wielu prestiżowych nagród. Publiczności krakowskiej rzadko prezentowane są młodzieńcze opery Mozarta, dlatego myślę, że nasza propozycja będzie swoistego rodzaju perełką dla melomanów. Drugi spektakl "Mozart na wesoło" to widowisko kostiumowe złożone z fragmentów słynnych oper kompozytora, takich jak m.in. "Wesele Figara" czy "Don Giovanni". Planujemy je na 3 sierpnia.

Zapraszamy na piątkowe koncerty z cyklu "Lipiec z lekką muzą" w Śródmiejskim Ośrodku Kultury". W ramach tych koncertów spotykamy się w każdy piątek lipca o godz. 18.00 z piosenką m.in. cygańską, hiszpańską. Ktoś, kto nie wyjedzie na wakacje, zostanie w Krakowie, będzie mógł z nami podróżować w trakcie koncertów do różnych ciekawych miejsc. To jedynie niewielki wycinek naszych propozycji na lato. Jest także cykl koncertów niedzielnych "W samo południe - muzyczne delicje na dziedzińcu Pałacu Krzysztofory".

Planowane są również koncerty wokalno-instrumentalne w bazylice Mariackiej...

- Pierwszy z nich miał miejsce 16 lipca, kolejny koncert muzyki sakralnej "Ave Maria" odbędzie się w poniedziałek, 24 lipca, o godz. 19.30. Oba dedykujemy Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Pragnę zaznaczyć, że działalność Fundacji jest możliwa dzięki bezinteresownemu zaangażowaniu Małgorzaty Westrych, księdza infułata Jerzego Bryły - duszpasterza środowisk twórczych archidiecezji krakowskiej, Jacka Chodorowskiego, Marka Mareksa oraz Jacka Śmietany, którym bardzo serdecznie dziękuję. Wstęp na koncerty w bazylice jest darmowy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji