Artykuły

Spała. IV Zjazd Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych

Dziś, 20 września rozpoczyna się IV Zjazd Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych. Miejsce spotkania oraz temat konferencji - "Czy tylko Reduta? Wspólnota - zespół - spółdzielnia twórcza - kolektyw w teatrze" - łączą się z obchodami setnej rocznicy powstania Teatru Reduta, pierwszego polskiego laboratorium teatralnego, w którym pod przewodnictwem Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego zainicjowano nowy styl pracy zespołowej.

Osiągnięcia Reduty, formułowane przez jej twórców postulaty odnowy teatru, czy wreszcie inicjowane przez zespół kierunki poszukiwań nowych metod pracy, nie zawsze docenione i trafnie odczytywane przez współczesnych, z perspektywy lat okazały się jedną ze źródłowych tradycji dla teatru polskiego drugiej połowy XX i pierwszych dekad XXI wieku. Opisane i poddane analizie m.in. w pracach Józefa Szczublewskiego, Ireneusza Guszpita, a przede wszystkim Zbigniewa Osińskiego nadal prowokują do szczegółowych badań, których zasadność potwierdziła konferencja zorganizowana w styczniu tego roku w Krakowie pod tytułem Reducie na stulecie.

Nawiązując do podjętej na krakowskiej konferencji refleksji historyczno-krytycznej, a także pamiętając o rezultatach ubiegłorocznej międzynarodowej konferencji w Poznaniu Kolektywy teatralne, artystyczne i badawcze, chcielibyśmy nasze spotkanie sprofilować pod nieco innym kątem, proponując rozważania dotyczące - bezpośrednio lub pośrednio - kwestii pamięci Reduty, pamięci zapisanej we współczesnych praktykach teatralnych i performatywnych. Chcemy zwrócić uwagę na działania zespołów teatralnych i ośrodków pracy twórczej, które w nowych warunkach realizują bardziej lub mniej świadomie postulaty Reduty, odnoszące się zarówno do sposobu organizowania procesu twórczego, jak i nowego podejścia do widza, łączenia działalności artystycznej z pedagogiczną, ideałów estetycznych z etycznymi, a także tych, które w swoich poszukiwaniach podążają drogą "przez teatr poza teatr".

Mamy nadzieję, że prezentacja działań podejmowanych w obszarze współczesnych praktyk teatralnych i sztuk wizualnych w proponowanej perspektywie wzbogaci naszą refleksję nad współczesnym teatrem poszukującym, niezbędnym społecznie, eksperymentującym; przede wszystkim zaś pozwoli odpowiedzieć na pytanie: jak taki teatr poświadcza żywotność tradycji Reduty, realizuje jej testament, wychodząc w przestrzeń społeczną, inicjując nowe formy pracy zespołowej i nowy typ komunikacji teatralnej, warunkowanej zdarzeniowym, społecznym i antropologicznym wymiarem przekazu teatralnego.

Zjazd potrwa do niedzieli, 22 września. Szczegółowy program dostępny jest na stronie http://www.ptbt.e-teatr.pl/files/Program_konferencji-zjazdu_PTBT_Spala.pdf - (patrzlink pod tekstem).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji