Artykuły

Koszalin. 10. Konfrontacje Młodych "m-teatr" - od 14 września

Podczas ośmiu dni 10. edycji KKM "m-teatr" widzowie będą mogli obejrzeć 12 spektakli, w tym siedem konkursowych autorstwa reżyserów, którzy w swoim dorobku mają do 10 realizacji scenicznych. Nagroda główna trafi do najlepszego reżysera.

10. Koszalińskie Konfrontacje Młodych "m-teatr", których gospodarzem jest Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie, rozpoczną się 14 września i zakończą się finałową galą 22 września. Nagroda główna w wysokości 10 tys. zł ufundowana przez prezydenta Koszalina Piotra Jedlińskiego zostanie przyznana przez trzyosobowe jury najlepszemu reżyserowi. Rozdane zostaną również nagrody publiczności dla najlepszego spektaklu Festiwalu, dla najlepszej aktorki i najlepszego aktora.

Podczas ośmiu dni festiwalu widzowie zobaczą siedem spektakli konkursowych i pięć towarzyszących. Wśród tych ostatnich, jak poinformował juror i dyrektor BTD Zdzisław Derebecki, są dwa wpisujące się w formułę "młodzi młodym", o którą chciałby on w przyszłości na stałe poszerzyć część konkursową festiwalu.

Pierwszy to spektakl "Morze ciche" w reżyserii Łukasza Zaleskiego grany w języku migowym, a drugi to "Nic, Dzika Mrówka, Adam i Ewa" Ewy Marii Wolskiej skierowany do młodego widza niewidzącego i niedowidzącego, ale i do osób widzących. Derebecki zaznaczył, że im założona zostanie opaska na oczy, by mogli poczuć "jak wygląda świat ich niewidzących kolegów i koleżanek". Dyrektor BTD nie wątpi, że "ten typ spektaklu ubogaci festiwal".

Dramaturg Tomasz Ogonowski przypomniał, że "żelazną regułą festiwalu "m-teatr" jest to, że tutaj swoje przedstawienia prezentują reżyserzy, którzy mają do 10 realizacji scenicznych na swoim koncie".

- Kiedy corocznie finalizuje się "m-teatr", my w Koszalinie mamy unikalną możliwość poznania tego, o czym młody polski teatr mówi w danym roku. W ubiegłym ewidentnie młodzi twórcy zdążali do mówienia o samych sobie, czyli o teatrze, o tym, co się w nim dzieje, o złej kondycji finansowej aktorów. W tym roku zauważyłem, że młody teatr zaczyna wracać do korzeni, (...) dotyka tych najważniejszych emocji: lęku, miłości, zwątpienia, samotności, strachu - podkreślił Ogonowski.

W opinii Ogonowskiego twórcy spektakli "starają się sięgać do pewnych form niecodziennych" - dwa bazują na opowieściach kryminalnych, a jeden, co jest według Ogonowskiego "absolutną rzadkością w teatrze", czerpnie z science fiction.

W pierwszym dniu festiwalu widzowie zobaczą spektakl towarzyszący - "Like fake. Historia, której nie było" w reżyserii Arkadiusza Buszko. Pokazy konkursowe planowane są od 18 do 21 września. Po każdym z nich w foyer BTD będą się odbywały spotkania z ich realizatorami. Będzie je prowadził dyrektor artystyczny festiwalu Piotr Ratajczak. Podczas finałowej gali festiwalu pokazany zostanie monolog Szymona Majewskiego "MaminSzymek".

Tegoroczny budżet KKM "m-teatr" wynosi 318 tys. zł. Ministerstwo kultury przyznało na to wydarzenie 134 tys. zł. 90 tys. zł to dotacja z budżetu miasta Koszalin, a pozostałe 94 tys. zł to wkład własny BTD, w tym środki przyznane przez samorząd województwa zachodniopomorskiego. Do nabycia pozostały jeszcze bilety na pojedyncze festiwalowe spektakle.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji