Artykuły

Płock. "Straszny dwór" Moniuszki na początek sezonu POS

Inauguracyjny koncert Płockiej Orkiestry Symfonicznej odbędzie się 20 września w dotychczasowej "siedzibie" orkiestry, czyli sali płockiej szkoły muzycznej.

- Orkiestra jest w doskonalej formie. Próbujmy już od lipca - mówi dyrektor POS, Adam Mieczykowski. - Najpierw zaprezentujemy się przed publicznością warszawską w Teatrze Palladium. 13 i 14 września zagramy w przygotowywanej we współpracy z Mazowieckim Teatrem Muzycznym operetce Franza Lehara "Wesoła wdówka". Płocki sezon rozpoczniemy wspaniałą operą. Będzie to "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki ze świetnymi solistami. Nie zmieścimy na naszej scenie baletu, więc będzie to wersja koncertowa z elementami scenografii - zapowiada dyrektor.

Inauguracyjny koncert odbędzie się 20 września w dotychczasowej "siedzibie" orkiestry, czyli sali płockiej szkoły muzycznej.

Rok 2019 jest poświęcony wybitnemu polskiemu kompozytorowi Stanisławowi Moniuszce. "Ojciec polskiej opery narodowej" i autor słynnych "Śpiewników domowych" urodził się w 1819 roku w Ubielu (dziś Białoruś). Mieszkał w Wilnie i Warszawie. W 1847 roku napisał "Halkę". W 1861 roku zaczął komponować "Straszny dwór" do libretta Jana Chęcińskiego. Prace przerwał wybuch powstania styczniowego. Prapremiera odbyła się dopiero 28 września 1865 roku w Operze Warszawskiej. Utwór "ku pokrzepieniu serc" odniósł sukces i został zdjęty przez cenzurę po 3 wystawieniach. Moniuszko wymownie skomentował ten fakt w liście do przyjaciela Edwarda Ilcewicza: "Już więc po trzecim przedstawieniu Strasznego dworu i zwycięstwo stanowcze. (...) Dobrski był zachwycający! Pieśń z kurantami starego zegaru i prolog najwięcej się podobały. Orkiestra serdecznie mnie służyła". Główne partie w spektaklu wyreżyserowanym przez Leopolda Matuszyńskiego zaśpiewali: Bronisława Dowiakowska (Hanna) i Honorata Majeranowska (Cześnikowa), Julian Dobrski (Stefan), Wilhelm Troszel (Zbigniew), Adolf Kozieradzki (Miecznik), Józef Prochazka (Skołuba),

"Straszny dwór" to muzyczne wydarzenie, które zainauguruje 43. sezon artystyczny Płockiej Orkiestry Symfonicznej. Muzyków poprowadzi specjalizujący się w repertuarze romantycznym dyrygent Janusz Przybylski. Całość reżyseruje Ryszard Cieśla. On też poprowadzi koncert.

Partię Miecznika zaśpiewa znakomity solista Jakub Milewski. Publiczność pamięta go jako kompozytora i dyrygenta. W 2018 roku poprowadził wykonanie skomponowanej przez siebie kantaty "Totus Tuus - Cały Twój..." (libretto J. Binkowski) w bazylice katedralnej. Obdarzony barytonem artysta ukończył studia w Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie w klasie Roberta Cieśli. Koncertował w wielu miastach Polski oraz w Szwecji, Finlandii, Hiszpanii, Niemczech i Norwegii. Jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzycznego Ostrołęckie Operalia.

Anna Farysej (Hanna) jest absolwentką Akademii Muzycznej w Poznaniu. Studiowała w Królewskim Konserwatorium w Hadze w klasie Marii Acdy oraz w Nowym Jorku u Mignon Dunn i Catherine Malfitano. Współpracowała z Operą Narodową w Warszawie oraz teatrem operowym w Saint Louis. W 2019 roku wystąpiła w "Procesie" P. Glassa w Operze na Zamku w Szczecinie.

W roli Jadwigi wystąpi mezzosopranistka Agata Rumińska, Stefana - tenor Adam Nacewicz. Bilety w cenie 40 zł można kupować w kasie POS, przy ul. Bielskiej 9/11 oraz on-line na Bilety.24.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji