Artykuły

Jelenia Góra. Wrzesień startuje w sierpniu

Wiele interesujących koncertów, teatralnych premier, wernisaży, spotkań i innych imprez znalazło się w programie 61. Września Jeleniogórskiego, który rozpoczyna się już w najbliższy weekend.

Inauguracja 61. Września Jeleniogórskiego, którą zaplanowano na dzień 31 sierpnia, będzie taneczno-muzyczna. Na Plac Ratuszowy warto przyjść przed godziną 19. Wtedy rozpocznie się Gala Taneczna zatytułowana "Salsa z Sarsą". Pod tym tytułowym kalamburem kryją się wspólne tańce jeleniogórzan, połączone z koncertem Sarsy. Organizatorzy liczą na aktywny udział chętnej do tańca publiczności Po tym wstępie usłyszymy i zobaczymy koncert w wykonaniu Marty Markiewicz, utalentowanej piosenkarki, autorki tekstów i kompozytorki używającej scenicznego pseudonimu Sarsa Artystka ma na swoim koncie już trzy płyty Najbardziej znane przeboje to: "Naucz mnie" "Indiana" i "Zapomnij mnie".

1 września (niedziela) znów będzie warto poją wić się na Placu Ratuszowym. O godz. 19.00 wystąpi "Powszechna Orkiestra Jeleniogórska" Pod tą dość tajemniczą nazwą kryją się młodzi muzycy z Polski i Niemiec. Do tego wyjątkowego koncertu przygotowywali się na specjalnych warsztatach. Po ich występie na scenie przy jeleniogórskim ratuszu pojawi się wybitny polski pianista, laureat nagrody Grammy, Włodek Pawlik. Jego zespół wykona najsłynniejsze pieśni Stanisława Moniuszki w jazzowej interpretacji.

W kolejne dni (od 2 do 7 września) w Kościele Podwyższenia Krzyża Św. (Garnizonowym) odbywać się będą koncerty symfoniczne i organowe, zorganizowane w ramach festiwalu "Silesia Sonans". Wśród wykonawców Neue Lausitzer Philharmonie, zespół "Lutosławski Ouartet" i Silesia Sonans Ensemble. Na niektóre z tych koncertów wstęp jest darmowy, a na pozostałe wejściówki kosztują 10 złotych.

Bardzo ciekawie zapowiada się wydarzenie w ramach Narodowego Czytania 2019, któremu patronuje prezydent RP. Spośród zalecanego przez prezydencką kancelarię zbioru lektur wybrano nowelę "Mój ojciec wstępuje do strażaków" z książki "Sanatorium pod klepsydrą" Brunona Schulza. Odtwórcami tego tekstu będą... jeleniogórscy strażacy. Ciekawe, jak poradzą sobie z niełatwą prozą Brunona Schultza? Narodowe Czytanie odbędzie się 7 września o godz. 15 na Placu Ratuszowym.

Imprezy Września Jeleniogórskiego przygotowywane są głównie przez samorządowe instytucje kultury. W tym roku do organizacji wydarzeń włączyło się także Stowarzyszenie Spiżarnia Form Artystycznych Nieoczywistych. Przygotowało spektakl pt. "Baśń o legendach Karkonoszy". Jest to opowieść oparta na barwnych dialogach, formach lalkowych wraz z warsztatami dla dzieci. Spektakl ten można będzie obejrzeć dwa razy: 5 września o godz. 17.00 przy ul. Kilińskiego 11 w Otwartej Papierni i dwa dni później, 7 września, o godz. 16 w sali JCK przy ul. Bankowej 28.

Cieplickie Muzeum Przyrodnicze umieściło w programie Września trzy wydarzenia. 2 września ( o godz. 18.00) otwarta zostanie wystawa

"Antoni Fałat- malarstwo". Cztery dni później, 6 września, też o godz. 18.00 zaplanowano spotkanie z autorem wystawianych prac. Będzie okazja zapytać go o jego szczególną technikę malarską. Jak co roku Muzeum Przyrodnicze zaprasza też na Wystawę Świeżych Grzybów. Tegoroczna prezentacja grzybów będzie już 31. Zbiory, które trafią na nią z różnych dolnośląskich lasów, będzie można oglądać 22 i 23 września w godzinach od 10.00 do 17.

Szczególną atrakcją 61. Września Jeleniogórskiego będzie uroczyste otwarcie i udostępnienie publiczności nowo zbudowanego "Laboratorium Szkła" przy Muzeum Okręgowym w Jeleniej Górze. Pod tą nazwą kryje się mała huta szkła. Muzeum zaprasza w dniach od 27 do 29 września, gdy przy hutniczym piecu pracować będzie artyści szkła. Na oczach publiczności powstawać będą szklane wyroby, ozdoby, cudeńka. W drugim dniu, 28 września, będzie można oglądać mistrzów grawerskich, a w trzecim zaplanowano warsztaty z możliwością tworzenia szklanej biżuterii oraz nauką artystycznego malowania na szkle. Oficjalna uroczystość otwarcia muzealnej huty szkła odbędzie się 27 września o godz. 14.00, ale "Laboratorium" będzie pracowało w tym dniu już od godz. 10.00. Przez trzy dni inauguracji działalności nowej części muzeum dni wejście do huty będzie bezpłatne.

Po kilkuletniej przerwie, spowodowanej remontem, w dniu 28 września znów otwarty zostanie dla publiczności gmach Teatru im. Norwida. To ważne wydarzenie zarówno dla publiczności, jak i dla zespołu teatru. Ciekawe, co zrobi większe wrażenie: czy dzieło firm budowlanych i konserwatorskich, czy premiera sztuki Aleksandra Fredry "Damy i huzary" w reżyserii Tomasza Grochoczyńskiego? Wieczór zapowiada się wspaniale, a spektakl poprzedzi uroczysta sesja Rady Miejskiej.

Muzeum Miejskie "Dom Gerharta Hauptmanna" w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa przygotowało wystawę grafik Ferdinanda Steagera z jego teki o nazwie "Gerhart Hauptmann". Znalazły się w niej i będą prezentowane, począwszy od 7 września w jagniątkowskim muzeum, grafiki ukazujące sceny z dzieł Hauptmanna jak np. "Wniebowzięcie Hanusi" i "Biedny Henryk".

W kalendarzu 61. Września Jeleniogórskiego znalazł się także wernisaż wystawy fotografii ukazującej efekty konkursu "Jelenia Góra i Jeleniogórzanie 2019". Wernisaż 2 września o godz. 17 w Osiedlowym Dorrtj Kultury na Zabobrzu.

7 i 8 września warto odwiedzić na Placu Piastowskim odbywające się tam "Międzynarodowe Warsztaty Pszczelarskie". Tradycyjnie w ostatni weekend września (28 i 29) place i uliczki zabytkowego centrum Jeleniej Góry zdominuje Jeleniogórski Jarmark Staroci i Osobliwości. Organizatorzy 46. Jarmarku spodziewają się licznej grupy wystawców z całej Polski oraz tysięcy zwiedzających i kupujących.

Program imprez Września Jeleniogórskiego 2019 znaleźć można na portalu www.nj24.pl oraz w kalendarzu imprez na oficjalnej stronie internetowej miasta www.jeleniagora.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji