Artykuły

Rosja. Robert Talarczyk najlepszym reżyserem Festiwalu "Baszta"

Spektakl "Kaczmarski - 4 pory niepokoju" Teatru im. Sewruka w Elblągu odniósł sukces na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Baszta" w Kaliningradzie. Nagrodę za najlepszą reżyserię otrzymał Robert Talarczyk.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Baszta" organizowany był z okazji obchodów Roku Teatru w Rosji. Odbywał się w dniach 20-26 sierpnia. Organizatorem festiwalu był Kaliningradzki Obwodowy Teatr Dramatyczny.

Reżyser w jednym z wywiadów mówił o tej realizacji:

"W tytule przedstawienia i w samym spektaklu, pojawia się jedna z bardziej enigmatycznych piosenek napisanych przez Jacka Kaczmarskiego. Wiele osób kompletnie nie wie, o co w tym utworze chodzi. My wyszliśmy z założenia, że również nie do końca wiemy, ale spróbujemy pójść własnymi drogami i odkryć to, co Kaczmarski chciał w niej opowiedzieć. Są w tym spektaklu oczywiście również te bardziej znane utwory barda, jak "Obława" czy "Autoportret Witkacego", ale to nie będzie greatest hits. To historia, która ma swój początek, koniec, jest opowieścią utkaną z kilku części. To spektakl, w sposób niedosłowny i symboliczny, również trochę o samym Kaczmarskim, szczególnie o ostatnich latach jego życia. To spektakl bardzo aktorski, mocno plastyczny, ruchowy. Ta czwórka to fantastyczni aktorzy. Znakomicie śpiewają, ale są również plastycznie, ruchowo rozwinięci. Wspólnie z choreografem Jakubem Lewandowskim tworzymy taką opowieść, w której ważne jest słowo, muzyka, ale również ciało i działanie w zespole. To może być zaskakujące dla widzów, którzy kojarzą Kaczmarskiego z gitarą, z rozciągniętymi swetrami. Aranżacje Hadrian Filipa Tabęckiego również są nieco inne od tego, do czego są widzowie przyzwyczajeni. To samo jest ze światem plastycznym, który tworzy Adrianna Gołębiewska. To będzie przestrzeń poetycka, w której pojawią się elementy z ostatnich lat życia Kaczmarskiego, gdy przestał śpiewać, a jego wrażliwość była mocno podrażniona."

W festiwalu "Baszta" w Kaliningradzie oprócz elbląskiego Teatru brały udział m.in. teatry z Kaliningradu (Kaliningradzki Teatr Lalek, Kaliningradzki Teatr Dramatyczny), dwa teatry z Moskwy m.in. Teatralne Laboratorium "Pusta Przestrzeń", a także Teatr Dramatyczny Akhmeteli z Tbilisi (Gruzja) czy Republikański Teatr Białoruskiej Dramaturgii w Mińsku (Białoruś).

"Kaczmarski - 4 pory niepokoju" do zobaczenia już w październiku na Małej Scenie Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu oraz gościnnie w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji