Drezdenko. Baryton na finał Letnich Spotkań Kameralnych
Na finałowym koncercie XXIV Letnich Spotkań Kameralnych wystąpi dziś Arkadiusz Anyszka. Zapamiętajmy to nazwisko i ten głos, bo z pewnością tego śpiewaka czeka wspaniała kariera.
Organizatorzy Letnich Spotkań Kameralnych w Drezdenku mają dobra rękę, a raczej ucho do młodych muzycznych talentów. Ci, którzy przed laty i całkiem też nie tak dawno dopiero stawiali swoje pierwsze kroki na muzycznych scenach i przyjeżdżali też do Drezdenka na spotkania z miejscową publicznością, często zrobili wspaniałe kariery. Jeśli więc Wiesław Pietruszak, prezes stowarzyszenia Sauerianum, mówi: "Zapamiętajmy to nazwisko i chodźmy na koncert, póki jeszcze ten artysta przyjeżdża do nas. Potem w jego kalendarzu będą największe sceny w kraju i na świecie", to możemy mieć pewność, że to artysta na progu świetnej kariery i na pewno piękny głos. O kim mowa? Arkadiusz Anyszka, baryton.
To on zaśpiewa na finał tegorocznych koncercie XXIV Letnich Spotkań Kameralnych w Drezdenku. Podczas koncertu w Drezdenku będzie mu towarzyszył pianista Paweł Cłapiński.
Arkadiusz Anyszka edukację muzyczną rozpoczął w wieku ośmiu lat. W 2012 r. ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II st. im. H. Wieniawskiego w Łodzi w klasie skrzypiec i w tym samym roku rozpoczął naukę w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi na kierunku wokalno-aktorskim. Studia te ukończył w 2017 r., otrzymując dyplom dla najlepszego absolwenta za rok akademicki 2016/2017. W latach 2015-2018 był również uczestnikiem Programu Kształcenia Młodych Talentów - Akademia Operowa przy Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie, gdzie występował jako Jonek w spektaklu "Cud albo Krakowiaki i Górale" Jana Stefaniego. Na trzecim roku studiów zadebiutował w Teatrze Wielkim w Łodzi rolą Figara w studenckim spektaklu "Cyrulika sewilskiego" Gioacchino Rossiniego. Od sezonu artystycznego 2018/2019 związany na stałe z Teatrem Wielkim w Łodzi, na którego deskach wykonuje partię Pinga w "Turandot" G. Pucciniego, partię Janusza w "Halce" S. Moniuszki, poemat symfoniczny na baryton i orkiestrę "Siwa mgła" W. Kilara, będący częścią spektaklu "Krzesany", oraz partię Falkego w "Zemście nietoperza" J. Straussa. Współpracuje również z m. in. Operą Nova w Bydgoszczy (Marcello w "Cyganerii", Tadeusz w "Awanturze w Recco" Macieja Małeckiego), z Operą i Filharmonią Podlaską (Falke w "Zemście nietoperza", Schaunard w "Cyganerii", Ping w "Turandot"), z Teatrem Muzycznym w Lublinie (Papageno w "Czarodziejskim flecie" W.A. Mozarta).
Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich prowadzonych przez pedagogów takich jak: S. Leiferkus, prof. W. Zalewski, prof. R. Cortesi, E. Pessen, M. Rexroth, prof. I. Kłosińska, O. Pasiecznik czy N. Schicoff. W 2018r.został laureatem pierwszej nagrody w IV Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Krystyny Jamroz.
Przedstawmy też akompaniatora, którym tego wieczoru będzie Paweł Cłapiński. Rocznik 1988, obecnie mieszka w Łodzi.
Absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Studiował również u prof. Ewy Pobłockiej. Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich profesorów jak: Dang Thai Son, Robert McDonald, Einar Steen-Nokleberg, Ilja Scheps, Mikhail Voskresensky, Wojciech Świtała. Obecnie pracuje w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.
Swego rodzaju patronem tegorocznych spotkań był Stanisław Moniuszko, wszak mamy właśnie Rok Moniuszkowski. Była więc ciekawa wystawa fotograficzna, a w programach koncertów nie brakowało utworów kompozytora. Nie inaczej będzie też na ostatnim koncercie.
Oto program:
S. Moniuszko - Nakaż niech ożywcze słonko - aria Stanisława z opery Verbum Nobile
S. Moniuszko - Kto z mych dziewek - aria Miecznika z opery Straszny Dwór
W. A. Mozart - Rivolgete a lui lo sguardo - aria Guglielma z opery Cosi fan tutte
J. Bock - Gdybym był bogaczem - aria Tewiego z musicalu Skrzypek na dachu
M. Leigh - Śnić sen - pieśń z musicalu Człowiek z la Manchy
Dziad i baba - Stanisław Moniuszko
Znasz li ten kraj - Stanisław Moniuszko
Trzech budrysów - Stanisław Moniuszko
Der Zwerg - Franz Schubert
Der Totentanz - Joachim Loewe
O Aniele mój - Paolo Tosti
Koncert 22 sierpnia o godz. 19 w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Drezdenku. Wstęp wolny.