Artykuły

Sopot. Éric-Emmanuel Schmitt na Literackim Sopocie

Główną gwiazdą tegorocznego festiwalu Literacki Sopot będzie Éric-Emmanuel Schmitt, który w niedzielę 18 sierpnia o godz. 13 spotka się z czytelnikami w Państwowej Galerii Sztuki, a dzień wcześniej zagra w monodramie na podstawie swojej najnowszej książki (na zdjęciu).

Spotkanie z poczytnymi autorami z Polski i zagranicy, książki z 34 wydawnictw, zajęcia dla dzieci, debaty, warsztaty, spektakl, koncert, czytania performatywne, a nawet gra miejska czy escape room - program tegorocznego Literackiego Sopotu, który w centrum kurortu odbędzie się w dniach 15-18 sierpnia, zapowiada się bardzo interesująco.

Ósmy festiwal Literacki Sopot poświęcony będzie literaturze brytyjskiej, chociaż największa gwiazda tegorocznej edycji to Francuz Éric-Emmanuel Schmitt. Ten niezwykle poczytny autor, przetłumaczony został na 46 języków, jego książki są wydawane w ponad 50 krajach na całym świecie, co czyni go jednym z najbardziej poczytnych autorów francuskojęzycznych na świecie. Éric-Emmanuel Schmitt wystąpi w dwóch rolach - autora, z którym spotkanie odbędzie się w niedzielę, 18 sierpnia, o godz. 13 oraz aktora monodramu opartego na jego najnowszej książce "Madame Pylinska i sekret Chopina" (sobota, 17 sierpnia, godz. 20 w Sofitelu Grand Hotelu - jednak na to biletowane wydarzenie wszystkie bilety zostały wyprzedane).

Literacki Sopot 2018 - tak było w ubiegłym roku

- W tym roku zwracamy się ku literaturze brytyjskiej. Naturalnym skojarzeniem z Wielka Brytanią jest Brexit, stąd debata poświęcona tej tematyce w piątek 16 sierpnia o godz. 15. Uznaliśmy jednak, że jesteśmy tak bombardowani polityką ze wszystkich stron, że tym razem zwrócimy się raczej w stronę nurtów społecznych. Stąd pomysł, by przyjrzeć się sufrażystkom i kobietom działającym na rzecz kobiet, prawa do wolności i samostanowienia o sobie czy przeciwko wszelkim formom dyskryminacji. Stąd obecność w naszym programie aktywistek i działaczek społecznych, jak Reni Eddo-Lodge czy Ntailan Lolkoki - mówi Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent Sopotu, pomysłodawczyni festiwalu.

Wśród gości z Wielkiej Brytanii czekają nas spotkania z cyklu "Kobiety piszą przyszłość" i "Sufrażystki, pisarki, aktywistki", ze wspomnianymi Reni Eddo-Lodge autorką książki "Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry" (Państwowa Galeria Sztuki 15.08, godz. 17) i Ntailan Lolkoki, która napisała "Skrzydła dla motyla" poświęcone obrzezaniu, które autorka przeżyła w Kenii w wieku 12 lat (Smak Słowa, 16.08, godz. 17). Ponadto warto wybrać się na spotkanie z Sarah Perry, autorką "Węża z Essex" (PGS, 17.08, godz. 17, z posłuchać Sarah Hall, która namieszała na brytyjskim rynku, a promować będzie "Madame Zero i inne opowiadania" (PGS, 17.08, godz. 19) czy posłuchać Liiji Zhang, która opisała swoje doświadczenia i ucieczkę z Chin w książce "Socjalizm jest piękny. Wspomnienia robotnicy z czasów nowych Chin" (Smak Słowa, 17.08, godz. 18).

Powstała Koalicja Letnich Festiwali Literackich

Nie zabraknie również książkowych premier. Taką ma w Sopocie książka Johna Boyne'a "Drabina do nieba" w polskim przekładzie (Sopoteka, 16.08, godz. 14), podobnie jak "Pod powierzchnią" Daisy Johnson, z którą spotkanie odbędzie się w PGS 15 sierpnia o godz. 19. Na festiwalu będzie też premiera książki "Rana" Wojciecha Chmielarza (Scena Kameralna Teatru Wybrzeże, 18.08, godz. 16.

Silną reprezentację będą miały także komiksy. Katie Green, autorka graficznego pamiętnika "Lżejsza od swojego cienia" przybliży swoje zmagania z anoreksją, które ujęła w formie komiksu (spotkanie w Smaku Słowa, 15.08, godz. 18), z kolei Isabel Greenberg zdobyła mnóstwo nagród za komiks "Encyklopedia wczesnej Ziemi" (spotkanie we PGS, 18.08, godz. 19). O tym, jak wygląda sytuacja autorek komiksów w Polsce porozmawiają Edyta Bystroń i Anna Krztoń z Olgą Wróbel (kawiarnia Miejsce, 16.08, godz. 18).

Nie zabraknie też popularnych spotkań na plaży przed Klubem Atelier z cyklu "Nogaś na Plaży" (w razie niepogody spotkania przeniesione będą do Klubu Atelier). Michał Nogaś 15 sierpnia o godz. 14:30 porozmawia z Iloną Wiśniewską, dzień później o 14:30 jego gościem będzie Jarosław Mikołajewski, z kolei 17 sierpnia o tej samej porze w fotelu gościa zasiądzie Łukasz Orbitowski i wreszcie 18.08, godz. 14:30 odbędzie się rozmowa z Barbarą Klicką.

Przez wszystkie dni festiwalu od godz. 11 do 20 czynne będą Targi Książki na Placu Przyjaciół Sopotu, na których do dyspozycji będą publikacje 34 różnych wydawnictw. Przygotowano również atrakcyjną ofertę warsztatów i gier interaktywnych dla dzieci w Muzeum Sopotu (każdego dnia festiwalu o godz. 11 i 14) i "Czytania na dywanie" w kawiarni Miejsce (16-18.08, godz. 16). Przez cały czas festiwalu w godz. 9-17 odwiedzić można escape room Pokój zagadek. Morderstwo odbędzie się w Willi Claaszena. Chętni uczestniczyć mogą również w plenerowym VI Nieformalnym Festiwalu Piosenki Aktorskiej w Sopocie na Scenie Letniej Teatru BOTO w ogródku (17.08, godz. 20). W BOTO odbędzie się również czytanie performatywne sztuki "Equus" Petera Shaffera w reżyserii Kuby Zubrzyckiego (16.08, godz. 20). Drugie czytanie performatywne - "Egzemplarza" Caryl Churchill w reżyserii Małgorzaty Brajner - odbędzie się 18 sierpnia o godz. 18 na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże.

Literacki Sopot odbywa się od 2012 roku, zawsze w drugiej połowie sierpnia. Każda edycja to spotkanie z literaturą i kulturą z innego kręgu językowego. Większość spotkań z autorami (Małgorzata Rejmer, Reni Eddo-Lodge, John Boyne, Daisy Johnson, Łukasz Orbitowski, Sarah Perry, Eric-Emmanuel Schmitt i Wojciech Chmielarz) będą tłumaczone na język migowy. Część wydarzeń będzie można śledzić online dzięki streamingom Literackiego Sopotu oraz "Polityki" i wysłuchać dzięki podcastom rozgłośni TOK FM.

Imprezy literackie w najbliższym czasie

Na wszystkie wydarzenia Literackiego Sopotu z wyłączeniem monodramu Érica-Emmanuela Schmitta (bilety w cenie 50-70 zł zostały wyprzedane) są bezpłatne. Wstęp na warsztaty i do escape roomu po wcześniejszych zapisach. W niektórych przestrzeniach (np. w Teatrze BOTO) liczba miejsc jest ograniczona, dlatego warto pojawić się nieco wcześniej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji