Artykuły

Kraków. Najciekawsze darmowe wydarzenia kulturalne

Muzyka, teatr i film znajdą się wśród wydarzeń kulturalnych tego weekendu.

10 sierpnia, 20.00

Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa oo. Jezuitów

Tavagna Cor di memoria

Cor di memoria to program, którego treść jest wyrazem troski o przedłużenie korsykańskiej tradycji polifonicznej, przekazywanej w tym regionie z ojca na syna. Zespół Tavagna pozwala nam dotknąć korsykańskiego ducha, którego sam jest najlepszym, pełnym zaangażowania, siły i szczerości, przykładem. Zawarte w utworach motywy czasu, walk, cierpień, tradycji, miłości, śmierci, otwierają nas na rzeczywistość zabarwioną karmazynowym, ciemnym kolorem korsykańskiej polifonii.

10 i 11 sierpnia, godz. 20

Kościół św. św. Piotra i Pawła

Orkiestra Kameralna św. Maurycego

Członkowie Krakowskiej Kameralnej Orkiestry św. Maurycego są absolwentami Akademii Muzycznej w Krakowie. Swoje umiejętności szlifowali także na kursach mistrzowskich i w najlepszych uczelniach całej Europy, m.in. w Conservatoire National Superieur de Musique de Paris, Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu i University of Music and Dramatic Arts Mozarteum w Salzburgu. Występowali na wielu festiwalach, w tym podczas Festiwalu Muzyka w Starym Krakowie, Festival Maggio Musicale di Firenze oraz Summer Music Festival w Pradze. Są też laureatami licznych konkursów.

10 sierpnia, godz. 19

Altana na Plantach od ul. Westerplatte.

V Tydzień Piosenki w Krakowie: Dziś Camelot, czyli letni koncert piosenek przepięknych i skandalicznych

W ramach piątej edycji Tygodnia Piosenki w Krakowie - Festiwalu Podmiotów Intensywnie Śpiewających zaprezentują się zarówno uznani artyści, jak i wykonawcy, których gwiazda dopiero wschodzi. Od 4 do 10 sierpnia na scenie zlokalizowanej w Altanie na Plantach usłyszymy twórców związanych z Pracownią Piosenki, Teatrem Loch Camelot i Piwnicą pod Baranami.

10 sobota, godz. 21

Teatr Łaźnia Nowa

"Skłodowska. Radium Girl" Teatru Papahema [na zdjęciu]

Biografii Marii Skłodowskiej-Curie nie obejmują prawa autorskie. Przynależy ona do strefy publicznej. Możemy jej używać. Maria jest twarzą feminizmu, kobietą-mitem, produktem. Podobnie jak inne ikony popkultury - Madonna, Marilyn Monroe, Superman - kształtuje zbiorową wyobraźnię. Czy jednak nasza bohaterka chciałaby ją współtworzyć jako świadoma jednostka? Spektakl przewrotnie używa figury Marii, by poruszyć kwestie szeroko rozumianej wolności, respektowania praw kobiet, wieloaspektowego przekraczania własnych granic, naruszania prywatności osób publicznych, przerostu ego i ambicji, a także, przynależnej systemowi edukacji, tendencji do zamykania ludzkiego życia w banalnych formułkach.

11 sierpnia, godz. 20.30

Teatr Łaźnia Nowa

"120 uderzeń serca" - film francuski

W filmie Romina Campillo euforia spotyka rozpacz, a przyspieszone bicie serca przypomina tykanie odliczającego czas zegara. Bo o wyścig z czasem tu chodzi: mamy wczesne lata 90., epidemia AIDS zbiera we Francji swoje żniwo przy cichej zgodzie rządu i koncernów farmaceutycznych. Zmowę milczenia wokół choroby akcjami, marszami, happeningami starają się przerwać aktywiści z paryskiego ACT UP.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji