Artykuły

Gdynia. Teatr pod chmurką w różnych dzielnicach

Lato to idealny czas na imprezy w plenerze. Po raz piąty w Gdyni zobaczymy "pod chmurką" spektakle teatralne, które w ogólnopolskiej tym razem edycji Festiwalu Pociąg do Miasta (odbywającego się w dniach 5-10 sierpnia), zagoszczą w różnych gdyńskich dzielnicach - od Karwin przez Orłowo, Śródmieście i Obłuże po Babie Doły.

Oprócz spektakli dla dorosłych grane będą także spektakle dla dzieci. Wstęp na wszystkie spektakle jest bezpłatny.

Po raz pierwszy Festiwal Pociąg do Miasta grany będzie poza centrum Gdyni (choć w Śródmieściu również zaplanowano grę jednego ze spektakli) - o czym informuje drugi człon nazwy festiwalu "Stacja Obrzeża". Każdy spektakl, wzorem poprzednich lat, zagrany będzie dwukrotnie (dzień po dniu) o godz. 21.

Program Festiwalu Pociąg do Miasta

- Cztery dotychczasowe edycje festiwalu odbywały się w ścisłym centrum miasta, co pozwoliło nam ugruntować jego pozycję w świadomości widzów. Dlatego w tym roku postanowiliśmy zaryzykować i pojechać z festiwalowymi propozycjami na obrzeża Gdyni. Nieraz podejmowaliśmy już działania w dzielnicach, ale nigdy dotąd nie przenosiliśmy tam festiwalu. Uznaliśmy, że to dobry moment, by wybrać się na obrzeża miasta i zarazem na obrzeża sztuki teatru - wyjaśnia Grzegorz Kujawiński z Teatru Gdynia Główna, organizatora Festiwalu Pociąg do Miasta - Stacja Obrzeża.

Festiwal 5 sierpnia zainauguruje spektakl "Próby Józefa K." na podstawie "Procesu" Franza Kafki w reżyserii Ewy Ignaczak, artystycznej dyrektorki Teatru Gdynia Główna. To jedyna w tym roku trójmiejska propozycja w repertuarze dla dorosłych. W spektaklu zagra dwóch aktorów - Marek Kościółek i Jakub Kornacki. Spektakl zobaczyć można 5 i 6 sierpnia o godz. 21 na dziedzińcu Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 na Karwinach (ul. Chwaszczyńska 26). Po wakacjach spektakl grany będzie repertuarowo w Teatrze Gdyni Główna.

- Koncepcja przedstawienia wywiedziona jest z "Procesu" Kafki. Józef K. zostaje oskarżony i postawiony przed sądem. W interpretacji Ewy Ignaczak to człowiek wycofany, zagubiony w schematach, niegotowy na zmiany. Dostanie jednak szansę na podjęcie walki i wzięcie na siebie odpowiedzialności. Czy z niej skorzysta, przekonają się widzowie spektaklu - zapewnia Grzegorz Kujawiński.

Propozycją, która w tym samym czasie 5 i 6 sierpnia grana będzie na rampie przy klubie deguStacja nieopodal torów kolejowych w Orłowie (ul. Architektów 1A), jest "Atrapa i Utopia" Teatru Iwony Koneckiej z Wrocławia. To nietypowy esej teatralny zmęczonej aktywistki (Iwony Koneckiej), która co chwila się poddaje, ale poddać do końca nie może. Zarys scenariusza i spektaklu powstał kilka lat temu w ramach Południowobałtyckiej Akademii Teatru Niezależnego BAIT, prowadzonej m.in. przez Ewę Ignaczak. Teraz w dojrzałej wersji spektakl zagości w Orłowie.

Natomiast 7 i 8 sierpnia w amfiteatralnej przestrzeni placu zabaw "Zameczek" na Obłużu (ul. Piekarska 2-8) wrocławski Teatr Strefa Otwarta zagra "H(2)O" inspirowane "Hamletem" Williama Szekspira. Scena spotkania Hamleta z Ofelią oferuje możliwość wnikliwego przyjrzenia się zawikłanym relacjom pomiędzy dwojgiem ludzi. Hamlet i Ofelia (Piotr Misztela i Anna Rakowska) prowadzą ze sobą nieustanną i niebezpieczną grę pchani przez uczucie, które ich łączy.

Również 7 i 8 sierpnia zagrane zostanie na parkingu przy klubie 43. Bazy Lotnictwa Morskiego (ul. Zielona 37) przedstawienie "Spólnota" Teatru Formalnego Wrocław. Będzie to spektakl silnie interaktywny, w którym widzowie odegrają istotną rolę. "Spólnota" porusza się po zapomnianych i zmarginalizowanych obrzeżach bieżącej dyskusji publicystycznej, podejmując temat spółdzielczości. Kooperatyzm, który stanowił podstawę polskiej przedwojennej gospodarki, dziś został wyparty przez kapitalizm i zmarginalizowany do archaicznych struktur spółdzielni mieszkaniowych, co spróbują oddać aktorzy wrocławskiego spektaklu.

Przez ostatnie dwa dni imprezy - 9 i 10 sierpnia - zobaczymy spektakle z Krakowa. "Król Dawid - Live!" Teatru Drugiej Strony z Krakowa (grany w Śródmieściu Gdyni, na skwerze zabytkowego Kina Polonia przy ul. Żeromskiego 45-47) to monolog Sambora Dudzińskiego oparty na dwóch fabularnych filarach: z jednej strony biblijny przekaz o burzliwym życiu natchnionego psalmisty - króla Dawida; z drugiej - legenda o dybuku, niespokojnym duchu, biorącym w posiadanie ciało śmiertelnika na czas, póki rabin nie nakłoni go do wyjawienia swego imienia i nie każe wyjść przez mały palec u nogi opętanego. Efekty tego zmagania poznamy w spektaklu reżysera Jacka Bały znanego w Gdyni z pracy w Teatrze Miejskim i Teatrze Gdynia Główna.

Natomiast spektakl-performans "Raport Panika" w wykonaniu Artiego Grabowskiego oparto na motywach "Dziennika panicznego" Rolanda Topora oraz tekstach własnych aktora. Grabowski, przy reżyserskim wsparciu Marka Kościółka, rozprawia się z samym sobą, dumą patriotycznego frustrata i egocentrycznymi skłonnościami. Szuka źródeł narodowych infekcji, ksenofobicznych lęków, niechęci do inności oraz ogólnego braku tolerancji. Spektakl ten ujrzymy przy ulicy przy dawnym Domu Kuracyjnym (Kurhausie) przy ul. Orłowskiej 2-6 w Orłowie.

To nie wszystko, bowiem o godz. 17 w dni nieparzyste (5, 7 i 9 sierpnia), czyli w dniach inauguracji grania w kolejnych przestrzeniach festiwalowych, zagrane zostaną spektakle dla dzieci od trzech lat, wyprodukowane przez Teatr Gdynia Główna. Najmłodsi widzowie zobaczyć mogą "Bajkę o księciu Pipo i jego czerwonym koniku" (5 sierpnia na dziedzińcu ZSP nr 4 na Karwinach, 7 sierpnia na parkingu przy klubie 43. Bazy Lotnictwa Polskiego na Babich Dołach, a 9 sierpnia na skwerze przy dawnym Kinie Polonia). Natomiast "Dzielny kapitan Ahab" 5 sierpnia grany będzie na rampie przy klubie deguStacja w Orłowie, 7 sierpnia losy kapitana Ahaba śledzić będzie można na placu zabaw "Zameczek" na Obłużu, zaś 9 sierpnia zobaczymy przedstawienie przy dawnym Domu Kuracyjnym (Kurhausie) w Orłowie.

Natomiast w dni parzyste (6, 8 i 10 sierpnia) w Teatrze Gdynia Główna zorganizowana zostanie Interaktywna Zabawa Teatralna inspirowana granymi dla dzieci spektaklami. W każdy z tych dni o godz. 15 odbędzie się zabawa "Powrót" inspirowana "Bajką o księciu Pipo i jego czerwonym koniku", a o godz. 17 uczestniczyć można w zabawie "Eko-Przygoda" inspirowana "Dzielnym Kapitanem Ahabem". Akcje rekomendowane są dla rodzin z dziećmi od lat 6, które wybiorą się na te spektakle.

Ponieważ przedstawienia grane będą w plenerze, a prognoza pogody na czas festiwalu jest niezbyt korzystna, organizatorzy są przygotowani na ewentualność przeniesienia spektakli w teren zadaszony.

Wstęp na wszystkie spektakle i zabawy interaktywne jest bezpłatny.

---

Na zdjęciu: Sambor Dudziński w monodramie "Król Dawid - Live!"

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji