Artykuły

Czechy. Laureaci Operaliów

W odbywającym się wczoraj ostatnim etapie konkursu Operalia o zwycięstwo rywalizowało 12 młodych śpiewaków z całego świata. Pomysłodawcą i mentorem Operaliów jest Placido Domingo, który ustanowił konkurs w 1993 roku.

Jego pierwsza edycja odbyła się w Paryżu i od tego czasu każda kolejna odsłona Operaliów organizowana jest w innym mieście. Wśród laureatów tego konkursu można znaleźć nazwiska solistów, którzy wspięli się na sam operowy szczyt - Nina Stemme, Erwin Schrott, Joyce Di Donato, Rolando Villazon, Olga Peretyatko, Sonya Yoncheva, Pretty Yende czy Rachel Willis-Sorensen. Największym dotychczasowym osiągnięciem Polaków w historii Operaliów jest przyznanie dziesięć lat temu nagrody CulturArte Prize Arnoldowi Rutkowskiemu.

W tym roku konkurs sygnowany przez Placido Domingo gościł od 21 do 26 lipca w Pradze. Finałowe przesłuchania z orkiestrą wyłoniły następujących zdobywców nagród:

I miejsce:

Adriana Gonzalez, sopran, Gwatemala

Xabier Anduaga, tenor, Hiszpania

II miejsce

Maria Kataeva, mezzosopran, Rosja

Gihoon Kim, baryton, Korea Południowa

III miejsce

Christina Nilsson, sopran, Szwecja

Aryeh Nussbaum Cohen, kontratenor, USA/Niemcy

Według werdyktu na CulturArte Prize zasłużyła Anna Shapovalova (sopran, Rosja), natomiast Felicia Moore (sopran, USA) i Christina Nilsson uhonorowane zostały nagrodą Birgit Nilsson.

Faworytami publiczności zostali Gihoon Kim i Maria Kataeva, podczas gdy Liv Redpath, Piotr Buszewski i Mario Bahg zostali wyróżnieni nagrodami dodatkowymi w wysokości 5 tys. EUR każdy.

Pepita Embil Prize of Zarzuela powędrowała do Adriany Gonzalez, natomiast Don Plácido Domingo Ferrer Prize of Zarzuela zdobył Xabier Anduaga.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji