Artykuły

Gdańsk. Arie i duety z oper na Jarmarku św. Dominika

759. Jarmark św. Dominika rozpocznie się w sobotę w Gdańsku. To największa plenerowa impreza handlowo-kulturalna w Polsce i jedna z największych w Europie. W ciągu 23 dni będzie można odwiedzić tysiąc kramów. Na gości czekają też koncerty.

W sobotę o godz. 12 przy Dworze Artusa uroczyste otwarcie Jarmarku św. Dominika obwieści specjalnie napisany hejnał, odgrywany przez 16 trębaczy i ratuszowy carillon. A skoro Jarmark św. Dominika obchodzi w tym roku 759-lecie, to hejnał skomponowany został z 759 nut. Gości witać i zabawiać będzie korowód barwnych postaci, pośród których prym wieść będą Hermes (patron kupców) i karmazynowy kogut (symbol jarmarku). W takiej oprawie prezydent Gdańska przekaże kupcom klucz do bram miasta.

Jarmark Dominikański to nie tylko wielkie targowanie, ale również mnóstwo imprez artystycznych.

W niedzielę o godz. 10 na Długim Targu rozpocznie się XXIV Święto Chleba. To jedno z najstarszych w Polsce, barwne wydarzenie ze swoją niepowtarzalną atmosferą i autorskim hejnałem. Oprócz prezentacji wyrobów piekarniczych i cukierniczych, degustacji pieczywa i ciast, można będzie skorzystać z porad ekspertów, technologów żywności, mistrzów piekarskich oraz dietetyków z Akademii Skutecznej Diety. Po raz szósty odbędzie się konkurs dla piekarzy-amatorów na "Najlepszy chleb domowego wypieku". Na dzieci czekać będą konkursy, animacje i zabawy plastyczne o tematyce cukierniczej.

Fantastyczną atmosferę zapewni Teatr Ojfer z widowiskiem "Zapuść żurawia, piekarz wystawia". Ze sceny usłyszymy również wielkie polskie i zagraniczne przeboje w wykonaniu zespołu Remaband.

W poniedziałek usłyszymy koncerty z gdańskich wież. O godz. 17.30 rozpocznie się koncert na wieży kościoła św. Katarzyny, o godz. 18.45 na wieży kościoła św. Jana, a o godz. 20 na wieży ratusza Głównego Miasta. O godz. 20 w Parku Świętopełka wystąpią Dora&Mate. Głęboki głos Doroty Theisebach oraz płynący groove z gitary Mateusza Jaremki wypełni przestrzeń pozytywnymi wibracjami. Ich klimat to standardy muzyki pop, r'n'b, jazz w soulowej odsłonie.

Arie i duety z oper Gioacchino Rossiniego, Giuseppe Verdiego, Giacomo Pucciniego, Piotra Czajkowskiego, Stanisława Moniuszki zabrzmią we wtorek o godz. 20 na scenie na placu Kobzdeja. Wystąpią: Julia Iwaszkiewicz [na zdjęciu] - sopran, solistka Opery Bałtyckiej, Opery Nova w Bydgoszczy, Witalij Wydra - tenor, śpiewak Opery Bałtyckiej, Emilia Grażyńska - fortepian, Barbara Żurowska-Sutt - prowadzenie koncertu.

W środę o godz. 20 na scenie na placu Kobzdeja zagra kwartet akordeonowy. Cztery instrumenty z patosem i powagą zabrzmią w "Toccacie organowej" Leona Boellmanna, z radością w "Tańcu z szablami" Arama Chaczaturiana, z energią w gorących rytmach Eviva Espania. Kontrastem do potęgi akordeonów będzie śpiew, nie tylko operowy. Koncert poprowadzi Barbara Żurowska-Sutt. Kwartet akordeonowy wystąpi w składzie: Maciej Kacprzak, Radosław Klajna, Paweł Ratajek, Wojciech Ulanowski, zaśpiewają: Marcelina Winczewska sopran, studentka Akademii Muzycznej w Gdańsku, Robert Hennig - śpiewak, aktor, współpracował m.in. z Teatrem Muzycznym Roma w Warszawie, Teatrem Muzycznym w Gdyni, Operą Bałtycką w Gdańsku, na fortepianie zagra Aleksandra Bieg-Piaseczna, Akademia Muzyczna w Gdańsku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji