Artykuły

Łódź. "Szalone nożyczki" od 20 lat na scenie Teatru Powszechnego

W tym roku łódzki Teatr Powszechny świętuje 20-lecie komedii "Szalone nożyczki", która na deskach tej sceny wystawiana jest nieprzerwanie od 1999 roku. Rekordzista wśród widzów obejrzał ją 16 razy. Urodziny tytułu zaplanowano na piątek.

Po raz pierwszy łódzcy widzowie "Szalone nożyczki" na scenie Teatru Powszechnego zobaczyli w marcu 1999 roku i była to pierwsza adaptacja komedii Paula Portnera wystawiona w Polsce. Jak przypomina dyrektor teatru Ewa Pilawska, przed premierą sukces tytułu nie był jednak wcale tak oczywisty.

- Dzisiaj trudno uwierzyć, że ktokolwiek mógł w niego wątpić, ale 20 lat temu było zupełnie inaczej. Kiedy otrzymaliśmy przetłumaczony tekst "Szalonych nożyczek", ogromne wątpliwości miał zespół aktorski i reżyser, który namawiał mnie do realizacji innego sprawdzonego tytułu, a koproducent - warszawski Teatr Kwadrat - wycofał się ze współpracy - wspomina Pilawska.

Tymczasem w Łodzi komedię obejrzało już w sumie ponad 400 tys. widzów i dziś jest ona jednym z najdłużej granych łódzkich spektakli. Cieszy się niesłabnącą popularnością. Do tej pory na Dużej Scenie Powszechnego zaprezentowany został już ponad 1169 razy. Niektórzy przychodzą na przedstawienie po kilka, a nawet kilkanaście razy. Jak informuje teatr, rekordzista obejrzał ją 16 razy.

Interaktywność spektaklu sprawia bowiem, że jego fabuła nigdy nie jest taka sama. Jej częścią staje się bowiem publiczność i to ona decyduje o finale sztuki.

- 20 lat temu "Szalone nożyczki" stanowiły "być albo nie być" Powszechnego. Darzę je szczególnym uczuciem, dają mi autentyczną radość. Na przestrzeni lat zmienialiśmy kostiumy, scenografię. Pojawiają się nowi aktorzy - niektórzy dojrzeli i zaczęli robić karierę w innych salonach fryzjerskich - jak Jacek Łuczak w warszawskim Teatrze Kwadrat i Teatrze Kochanowskiego w Radomiu. Spektakl żyje i zmienia się. Bardzo dziękuję całemu zespołowi aktorskiemu za te 20 lat" - podkreśliła Pilawska.

20-lecie przedstawienia łódzka scena wspólnie z widzami będzie świętować w piątek w ramach "Lata w Teatrze Powszechnym w Łodzi". Urodziny przesunięto z marca, ponieważ w tym miesiącu na scenach teatru odbywał się jubileuszowy XXV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.

Fabuła komedii jest nietuzinkowa. W mieszkaniu sąsiadującym z salonem fryzjerskim "Szalone nożyczki", prowadzonym przez najlepszego stylistę fryzur w mieście, Tonia Wziętego, zostaje popełniona zbrodnia. To może zniszczyć reputację słynącego z doskonałej obsługi i profesjonalnych usług mistrza grzebienia i nożyczek. Podejrzani są zarówno pracownicy salonu, jak i jego klienci. I wtedy do akcji wkraczają widzowie, którzy biorą czynny udział w śledztwie, wskazują winnego i decydują o zakończeniu sztuki.

W łódzkiej adaptacji spektaklu od początku grają: Barbara Lauks, Piotr Lauks, Artur Majewski i Andrzej Jakubas. W roli fryzjerki Markowskiej widzowie oglądali Ewę Tucholską, Magdalenę Drewnowską, Martę Kuśmirek, a od kilku lat gra ją Beata Ziejka. Przez wiele lat w rolę fryzjera wcielał się Jacek Łuczak, a obecnie w tej roli występują Jakub Firewicz i Jakub Kotyński. Reżyserem jest Marcin Sławiński.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji