Artykuły

Białystok. Chcą wystawić spektakl o Joannie Szalonej. Potrzebują 5 tys. złotych

Bernadeta i Karol to aktorzy na początku drogi zawodowej. Chcą zrealizować autorski spektakl, ale potrzebują wsparcia finansowego. W internecie utworzyli zbiórkę na materiały do wykonania lalek i scenografii, sprzęt muzyczny oraz opłacenie praw autorskich.

Parą są prywatnie i na deskach teatru. Razem chcą też wystawić spektakl, który może być kluczem do ich kariery. Bernadeta Burszta i Karol Czarnowicz to studenci V roku na Wydziale Sztuki Lalkarskiej, w białostockiej Akademii Teatralnej.

- Przez cztery lata szlifowaliśmy swój warsztat aktorski i lalkarski pod okiem wykwalifikowanych specjalistów. Chcemy ten owocny okres edukacji zakończyć realizacją własnego projektu teatralnego -mówi Karol Czarnowicz. - To dla nas wielka szansa na stworzenie własnej wypowiedzi scenicznej i na zdobycie nowego doświadczenia - dodaje.

Lalki do sztuki para chce samodzielnie zaprojektować i wykonać. Potrzebne są im jedynie materiały, a te nie kosztują mało. Do tego dochodzą koszty stworzenia scenografii i zakupu niezbędnego sprzętu muzycznego. To przerasta możliwości finansowe młodych aktorów, dlatego zdecydowali się przeprowadzić zbiórkę w internecie. Potrzebują 5 tys. zł.

Spektakl, który para chce wystawić na scenie Teatru Szkolnego w Białymstoku będzie zatytułowany "Son Isolado". To adaptacja dramatu Jolanty Janiczak. Będzie to opowieść o Joannie I Kastylijskiej, królowej Kastylii i Leonu, zwanej Szaloną.

- To "szaleństwo" jest tematem, który chcemy podjąć. Wcielimy się w postaci historyczne: Joannę Szaloną i Filipa Pięknego. Przedstawienie ukaże problemy bohaterów z perspektywy historycznej i współczesnej. Zależy nam na uświadomieniu widzowi, że ich kondycja emocjonalna jest bardzo zbliżona do naszej współczesnej - tłumaczą aktorzy.

Spektakl zostanie stworzony we współpracy z Akademią Teatralną w Białymstoku. Premiera miałaby się odbyć we wrześniu, w murach uczelni, na scenie Teatru Szkolnego im. Jana Wilkowskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji