Artykuły

Busko-Zdrój. Nagrodzeni i wyróżnieni w Konkursie im. Krystyny Jamroz

W niedzielę 7 lipca ogłoszono wyniki V Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego imienia Krystyny Jamroz, a publiczność mogła posłuchać nagrodzonych śpiewaków. Zwyciężył Sławomir Kowalewski z Bydgoszczy.

Młodzi śpiewacy, studenci i absolwenci uczelni muzycznych to, jak słusznie zauważyła przedstawicielka ministerstwa kultury Lidia Skrzyniarz, przyszłość oper i świata muzycznego, szansa na ujawnienie talentów. - To dlatego ministerstwo wspierać będzie zarówno festiwal, jak i konkurs śpiewaczy - zapowiedziała.

Jury złożone z profesorów z całej Polski, pracujące pod przewodnictwem profesora Adama Zdunikowskiego, przez kilka dni przesłuchało 36 uczestników pochodzących ze wszystkich polskich uczelni muzycznych. - Dyskusja nad werdyktem była krótka, byliśmy zgodni - oznajmił juror.

Wyróżnienia drugiego stopnia w wysokości 500 złotych otrzymali: Choran Zuo (jako jedyny zaśpiewał po polsku arię Miecznika ze "Strasznego dworu" Moniuszki), Weronika Kober, Aleksandra Nowińska, Karolina Pawula.

Wyróżnienia pierwszego stopnia (1000 złotych) trafiły do: Wiktora Kowalskiego, Doroty Nowak.

Wyróżnieni mają prawo startować w konkursie ponownie. Laureaci honorowani "medalowymi" miejscami już nie.

Trzecie miejsce w kategorii pań (5 tysięcy złotych) otrzymały Marta Matuszewska - studentka Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, oraz Sylwia Ziółkowska - absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie, wśród panów na trzecim miejscu znaleźli się: Łukasz Jakubczak - absolwent Akademii Muzycznej imienia Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz Arkadiusz Jakus - student Akademii Muzycznej imienia Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Jury postanowiło w kategorii żeńskiej nie przyznawać pierwszej, a w zamian dwie drugie nagrody (7,5 tysiąca złotych). Otrzymały je Weronika Leśniewska - studentka Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, oraz Yana Hudzovska-Kit - absolwentka Akademii Sztuki w Szczecinie.

W kategorii męskiej zrezygnowano z drugiej nagrody, a główna nagroda (10 tysięcy złotych) trafiła do Sławomira Kowalewskiego - absolwenta Akademii Muzycznej imienia Felksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, który z wdziękiem i swobodą zaśpiewał arię Figara z "Cyrulika Sewilskiego".

Sławomir Kowalewski od 3 lat jest związany z operą w Bydgoszczy, a aria i postać Figara należą do jego ulubionych, śpiewał ją na scenie w Bydgoszczy oraz Krakowie. Nagroda otrzymana w Busku jest kolejną, jaką zdobył młody śpiewak. Co prawda do tego, by śpiewać zawodowo przekonywał się powoli, naukę rozpoczął w wieku 24 lat, ale teraz lubi śpiewać i odnajduje się na scenie.

Jury przyznało także nagrody specjalne dyrygentów zapraszających do udziału w koncertach w najbliższym sezonie. Filharmonia Zielonogórska zaprasza Sławomira Kowalewskiego, Filharmonia Świętokrzyska Weronikę Leśniewską, a Filharmonia Zabrzańska Yanę Hudzowską-Kit i Sławomira Kowalewskiego.

Finałowa Gala Operowa -koncert i wiele podziękowań

Podczas gali finałowej wystąpili: Joanna Woś - sopran, Małgorzata Walewska - mezzosopran, Tomasz Kuk - tenor, Adam Szerszeń -baryton, Wojciech Gierlach - bas, Ruben Silva - dyrygent. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji