Artykuły

Zachodniopomorskie. Teatr w namiocie, galeria w stodole

Już 5 lipca spektaklem w wykonaniu grupy IMPRO Atak! zainauguruje swój drugi sezon Teatr Komedii IMPRO mający swoją siedzibę w Wiosce Artystycznej Janowo.

Wioska Artystyczna Janowo to wyjątkowe miejsce. Znajdujące się 8 km od Rewala, 3 km od Trzęsacza, zamieszkane przez 6 osób, może pochwalić się letnią sceną teatralną. W sezonie 2018 roku odbyły się tu 64 spektakle Teatru Komedii IMPRO, 3 koncerty jazzowe Moniki Borzym, które zobaczyło 6 tysięcy widzów. Jako widzowie gościli tu m.in. Tomasz Zimoch, Włodzimierz Korcz wraz z małżonką Elżbietą Starostecką, a także Mikołaj Lizut.

W przedstawieniach Teatru Komedii IMPRO to widzowie wpływają na przebieg akcji, sugerując aktorom, kim są, gdzie się znajdują, jaki mają charakter odgrywani przez nich bohaterowie. W Wiosce Artystycznej Janowo publiczność decyduje także o cenie biletu. Po zakończonym spektaklu zostawia odpowiednią ich zdaniem kwotę do przygotowanych kopert, które następnie zbierane są do wielkiego kosza przy wyjściu z teatru.

W 2019 roku Wioska Artystyczna Janowo startuje w piątek 5 lipca o godzinie 20.15 spektaklem pt. "IMPRO Atak!". Przedstawienia będą grane o tej godzinie codziennie do 1 września włącznie. W repertuarze siedem spektakli: "IMPRO Atak!", "Podglądacze", "Komedia Romantyczna", "Improwizowany Kryminał", "Musical Improwizowany", "Koncert Życzeń" oraz "Bajka Improwizowana dla Dzieci". Podobnie jak w roku ubiegłym gościnnie wystąpią zespoły: Żurawianki z Karnic i Czerwona Róża z Cerkwicy. Dokładne terminy przedstawień są dostępne na stronie: www.janowo.art, telefon: 665 477 754.

W tym sezonie zostanie uruchomiona specjalna linia autobusowa, codziennie dowożąca widzów do Janowa na linii Pobierowo - Pustkowo - Trzęsacz - Rewal - Niechorze - Karnice. O cenie biletu za transport też będzie decydował pasażer.

Wioska Artystyczna Janowo oferuje również:

- Galerię w Stodole, czynną w godz. 12 - 22, a w niej wystawę obrazów Katarzyny Zalepy, Tomasza Sobczaka; rysunków satyrycznych Piotra Rajczyka, Mirosława Stankiewicza, Jarosława Szymańskiego, Pawła Wakuły. Wstęp wolny, istnieje także możliwość zakupienia prac.

- Księgarnię prowadzoną przez Piotra Dziubę, mieszkańca Janowa. Księgozbiór liczy ponad 3500 pozycji.

Natomiast pod koniec sierpnia w Wiosce Artystycznej Janowo będzie koncertować Monika Borzym, wybitna wokalistka jazzowa.

Serdecznie wszystkich zapraszamy do Janowa od 5 lipca do 1 września.

Teatr Komedii IMPRO

Tworzy go grupa IMPRO Atak!, która to nazwa jest jednocześnie tytułem pierwszego i najpopularniejszego przedstawienia. Powstała ona w 2014 r. i wykorzystuje kilkadziesiąt różnych form improwizacji scenicznej. Skład grupy: Jacek Stefanik (założyciel), Kamila Salwerowicz, Wojtek Oleksiewicz, Piotr Gawron-Jedlikowski, Janek Jakubowski, Magdalena Prochasek, Jola Jackowska, Konrad Michalak, Michał Kruk, Jacek Sut, Piotr Bondyra, Katarzyna Chmara oraz Sławek Bartkiewicz, Sławomir Badowski, Marta Sobczak, Dariusz Igielski, Olo Stachowski. Pierwsze przedstawienie pt. "Impro Atak!" miało premierę 2 listopada 2014 r. na deskach Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, w którym od tego momentu grupa stale występuje. Wiosną 2015 r. zmieniła nazwę na IMPRO Atak!, utożsamiając się z nazwą pierwszego spektaklu. Zespół związany jest zarówno ze swoim rodzinnym miastem poprzez inicjatywę Scena IMPRO Łódź, jak również z Trójmiastem w ramach sceny Teatr IMPRO Sopot. Spektakle wystawiane przez zespół powstają ad hoc, na podstawie sugestii widza, który inspiruje aktorów do tego, co ma się wydarzyć na scenie. Powoduje to, że każde przedstawienie jest niepowtarzalne i wyjątkowe.

Od 2018 roku w okresie wakacyjnym prezentuje swoje spektakle w Wiosce Artystycznej Janowo, niedaleko Rewala.

IMPRO Atak!

To składający się z miniatur teatralnych, czyli krótkich form improwiza-cyjnych, dynamiczny, nieprzewidywalny, a co najważniejsze, pełen dobrego humoru i pozytywnej energii spektakl. Jest to propozycja, która umożliwi widzom szybko zostawić troski za sobą i przejść do tego, co w trakcie planowanego wieczoru jest najważniejsze, czyli do wspaniałej zabawy, śmiechu i relaksu.

Ten spektakl to ekscytujące widowisko, które powstaje na oczach widza. Nie ma scenariusza, wyuczonych ról ani reżysera, a jednak publiczność zostaje w całości wciągnięta w treść przedstawienia i często śmieje się do łez. To ona jest scenarzystą i decyduje o tym, kim są aktorzy, od jakiego słowa mają zacząć kolejną kwestię, gdzie się znajdują i wiele, wiele innych. Jest to wspaniała władza, której można nadużywać do woli... Oczywiście w granicach dobrego gustu. Wszystko to powoduje, że spektakle improwizacyj-ne są niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju - PREMIEROWE.

Komedia Romantyczna

Wszyscy uwielbiamy komedie romantyczne. Filmy takie jak chociażby "Love Actually", "Sylwester w Nowym Jorku", "Walentynki" czy choćby nasze rodzime "Listy do M." niejednokrotnie są oglądane w gronie przyjaciół. Jest to nie tylko oglądanie filmu, ale pewien rytuał oczyszczający z trosk. Zespół aktorów na każdym spektaklu prosi o inną sugestię, która pomoże mu stworzyć świat i jedyną w swoim rodzaju komedię.

Sugestią może być pojedyncze słowo lub parę słów. Na tej podstawie aktorzy tworzą przedstawienie, w którym jedynym ograniczeniem jest tylko wyobraźnia ich oraz widzów. Wszystko to po to, żeby odkryć teatr na nowo i zbudować spektakle, tworząc wspólnotę z widzami, kładąc jednocześnie głęboki nacisk na przemianę bohaterów i pokazując zniuansowanie świata oraz to, że nikt z nas nie jest tylko dobry albo zły, beztroski albo poukładany. Mamy wiele twarzy, ale nie zawsze potrafimy je pokazać. Wszystko to, w tym doskonała zabawa, znajdzie się w "Komedii Romantycznej".

Komedia Kryminalna

Wyobraźmy sobie zwyczajne, spokojne, małe miasteczko, w którym wszyscy się znają od lat i pozornie lubią...

Pewnego dnia w tajemniczych okolicznościach ginie jeden z mieszkańców, a o dokonanie zbrodni podejrzany może być właściwie każdy. Pod płaszczem udawanej uprzejmości i fałszywej serdeczności kryje się świat pełen sekretów, animozji, romansów oraz waśni -zła, które tylko czeka, aby się ujawnić.

W konwencji doskonale znanej z opowieści o Sherlocku Holmesie czy książek Agathy Christie wspólnie z widzami wcielamy się w rolę detektywów i poszukamy tropów pozwalających wskazać sprawcę oraz motyw, który nim kierował. Czasem drobne szczegóły mogą nas doprowadzić do rozwiązania kryminalnej zagadki, a odpowiedź, kto zabił, jest przed naszymi oczami.

Zaangażowanie widza jest w tym spektaklu znacznie większe niż w przypadku spektakli repertuarowych. Publiczność tworzy świat, w którym wydarzy się nasza historia. Opisze miasteczko, nada imiona i role aktorom, a co ciekawe - wybierze, kto i w jakich tajemniczych okolicznościach zostaje zamordowany. Typuje także detektywa, z którym wspólnie rozwikła zagadkę.

Komedia Muzyczna

Inspiracją tej niepowtarzalnej, bo improwizowanej, komedii muzycznej jest sugestia widowni. Na tej podstawie aktorzy i muzycy grupy stworzą zaskakujące widowisko pełne muzyki, ruchu i wokalnych popisów. Tutaj wszystko zdarzyć się może, na dodatek śpiewająco!

W spektaklu artyści korzystają z różnych gatunków muzycznych. Aktorzy dbają o efektowność formy, aby spektakl dostarczył widzom niezapomnianych wrażeń. Żeby zapomnieli o codziennych troskach, nucąc w głowie piosenkę finałową. Każdy spektakl będzie premierowy i zagrany tylko jeden raz.

Podglądacze

Najnowszy spektakl grupy, w którym śledzimy życiowe perypetie mieszkańców jednej z wielkomiejskich kamienic. Rodzina, praca, sąsiedzkie relacje, wstydliwe sekrety, romanse i zdrady. Co jeszcze może wydarzyć się w ciągu zaledwie 24 godzin?

Publiczność ma możliwość zajrzenia przez dziurkę od klucza i przeżycia wraz z bohaterami ich dnia powszedniego. Jest to świat, w którym najmniejsze problemy mogą urosnąć do niebotycznych rozmiarów, ale też wyzwań stawianych przez los każdego dnia.

Wszystko zależy od bohaterów - za każdym razem innych, bo za każdym razem wymyślonych przez widzów na nowo.

Koncert Życzeń

Pamiętacie, jak w początkach telewizji w każdą niedzielę po południu polskie ulice pustoszały? Całe rodziny z zapartym tchem oglądały "Koncert życzeń", czekając na tę jedną szczególną dedykację, na spełnienie marzenia...

Ten spektakl jest wizualizacją największych pragnień publiczności. Zainspirują nas szaleństwa z młodości, przełomowe momenty w życiu, ulubione miejsca na ziemi, wymarzone prezenty; życzenia, których nie mieliście śmiałości wypowiedzieć na głos, i wszystko to, co zawsze chcieliście zobaczyć w teatrze, ale nie mieliście wpływu na scenariusz... "Koncert Życzeń" to także odpowiedź na płynące od widzów prośby o uhonorowanie ważnych dla nich osób. Nie bójcie się marzyć!

Bajka Improwizowana dla Dzieci

Wyjątkowa jest tu przede wszystkim publiczność - dzieci, których wrażliwość jest znacznie większa niż dorosłych. Stanowi to nie lada wyzwanie dla aktorów, bo każdy fałsz płynący ze sceny zostanie natychmiastowo i bezbłędnie zauważony oraz skomentowany. Na początku spektaklu najmłodsi zostaną poproszeni o stworzenie świata, w którym będzie odgrywana wspólna historia. Obowiązuje tylko jedna zasada - bohaterowie bajki muszą być kierowani przez złe lub dobre siły. Widz nie tylko wskazuje imiona oraz role - wybiera też kostiumy dla postaci i niejednokrotnie staje się bohaterem. W tym wyjątkowym spektaklu dzieci mają niezwykłą okazję znaleźć się w sytuacji, w której to one dyktują dorosłym, co mają robić. Aktorzy w trakcie spektaklu dbają o zaangażowanie wszystkich dzieci, pomagając przełamać ich nieśmiałość. Pamiętają przy tym o zamknięciu historii w morał, aby uczyć, bawiąc.

Monika Borzym

Charyzmatyczna wokalistka urodzona w Warszawie w 1990 r. wydała pięć płyt. Szkołę muzyczną w klasie fortepianu ukończyła z wyróżnieniem, następnie rozpoczęła naukę wokalistyki jazzowej w słynnej szkole przy ul. Bednarskiej w Warszawie. Podróż za ocean i nauka w John Hersey High School potwierdziły, że jej drogą jest śpiewanie jazzu. Za namową przyjaciół i nauczycieli brała udział w wielu festiwalach i konkursach, zdobywając nagrody i zbierając ważne doświadczenia zawodowe.

Przełomowym momentem w jej edukacji było otrzymanie stypendium na University of Miami Frost School of Music w 2008 roku. Dwa lata później otrzymała kolejne stypendium w LA Musie Academy, gdzie studiowała pod okiem wybitnych artystów, takich jak Tierney Sutton (8 nominacji do Grammy) i Dorian Holley (Michael Jackson, The Tonight Show).

Jej muzyczna kariera rozpoczęła się od występu w Sali Kongresowej na festiwalu Jazz Jamboree w 2009 roku, gdzie została zaproszona przez Michała Urbaniaka. Miała wtedy 19 lat. Jej brawurowy występ porwał publiczność, wtedy też zaproponowano jej pierwszy kontrakt płytowy (Sony Musie).

Monika jest otwarta na różne gatunki muzyczne. Często występuje gościnnie z różnymi artystami. Śpiewała na kilku płytach Tego Typa Mesa, na płycie "Wasowski odnaleziony" pod kierownictwem muzycznym K. Herdzina. Bierze udział w projekcie Albo Inaczej wytwórni Alkopoligamia. Pisze piosenki dla innych artystów. Studiuje psychoseksuologię, co obok muzyki stało się jej ogromną pasją. W marcu 2018 roku odbył się koncert premierowy jej nowego projektu Radioheadycznie zaaranżowanego przez Nikole Kołodziejczyka, wypełniając dwukrotnie Teatr Syrena. Trwają przygotowania do wydania albumu z tym materiałem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji