Artykuły

Gdańsk. "Jak wam się podoba" w Teatrze Szekspirowskim

W tym roku Gdański Teatr Szekspirowski i Teatr Wybrzeże ponownie zdecydowały się na współpracę, która w poprzednich latach przynosiła pełne rozmachu spektakle przyciągające tłumy widzów.

Tym razem letnia propozycja, która przez ciepłe miesiące będzie prawie codziennie prezentowana na gdańskiej scenie elżbietańskiej, to "Jak wam się podoba", jedna z najbardziej znanych Szekspirowskich komedii. To opowieść o dwóch damach z wielkiego świata - córce wygnanego króla i jej kuzynce - które postanawiają z niego uciec. Wyruszają na pustkowie, przebierają się za mężczyzn i próbują innego życia. Odważny eksperyment przynosi niespodziewane efekty: kobiety poznają życie z zupełnie innej strony, na dodatek znajdują prawdziwą miłość.

Reżyserką spektaklu jest Krystyna Janda, jedna z najwybitniejszych polskich aktorek, która ma także coraz większe doświadczenie reżyserskie. Przygotowanie tego spektaklu jest dla niej zastępczym sposobem spełnienia jej wielkiego artystycznego marzenia z przeszłości - mówiła, że od zawsze chciała zagrać główną postać w tej sztuce, księżniczkę Rozalindę. Nigdy jej się to nie udało, po latach postanowiła więc przygotować własną wersję tego spektaklu.

Do współpracy zaprosiła artystki i artystów ze ścisłej czołówki. Do jej szekspirowskiego "dream teamu" trafili m.in.: scenografka Magdalena Gajewska, która przygotowywała scenografię do wcześniejszych letnich spektakli szekspirowskich: "Wesołych kumoszek z Windsoru" i "Zakochanego Szekspira", autorka kostiumów Dorota Roqueplo, znana przede wszystkim ze swoich prac przy niezliczonych już dziś filmach fabularnych, Mateusz Dębski, kompozytor, który współpracował już z Jandą przy różnych projektach, m.in. jej spektaklu o Marii Callas, Emil Wesołowski, choreograf. Na scenie będzie można zobaczyć bardzo mocną obsadę, złożoną z aktorek i aktorów Teatru Wybrzeże. W rolach głównych wystąpią dwie najbardziej dziś cenione gdańskie aktorki młodego pokolenia: Katarzyna Dałek i Magdalena Gorzelańczyk.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji