Artykuły

Chochół. Nadchodzą VI Mazurskie Wędrówki Teatralne

Stowarzyszenie Twórców i Orędowników Kultury ANIMA zaprasza do Artystycznej Stodoły Chochół na: VI Mazurskie Wędrówki Teatralne 2019

W trakcie trwania przeglądu zobaczymy 5 tytułów - w tym spektakl premierowy.

*

PROGRAM:

11- 13 lipca, godz.19.30

ZAJĄCE NA KORDONIE

Scenariusz: Robert Wasilewski

Reżyseria: Krystian Wieczyński

Konsultacja reżyserska: Romuald Wicza - Pokojski

Scenografia: Bartek Myślak

Muzyka i wykonanie: Kaja i Iga Wasilewskie, Martyna Chomuszko, Zespół SAKS

Komedia przemytnicza p.t. "Zające na Kordonie".

Lata 20 XX wieku. Pogranicze Polski i Prus Wsch. (Mazowsze/Mazury). "Zielona granica": szmuglerzy i pogranicznicy, Idealiści i karierowicze, bohaterowie i zdrajcy. Piękne panie i niepiękni panowie. Miłostki i pistolety. Przeźrocza czasu minionego. Fotoplastikon z muzyką lat 20 na żywo.

Po spektaklu spotkanie z realizatorami.

Dofinansowano ze środków:

Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Samorządu Województwa Warmińsko - Mazurskiego.

*

18 -19 lipca, godz. 19.30

DZIKA JABŁOŃ

Scenariusz inspirowany twórczością Siegfrieda Lenza: Robert Wasilewski

Reżyseria: Jacek Malinowski

Scenografia: Bartosz Myślak

Projekty plastyczne i wykonanie: Katarzyna Wolicka - batik, Marcin Banat - instalacje z natury

Muzyka: Rodzina Wasilewskich i Aleksander Tomaszczyk & SAKS

Proste prawdy o wartości małych ojczyzn, o istocie zakorzenienia i smaku dojrzałej kultury Mazur, zawarte w prozie niemieckiego pisarza o mazurskim rodowodzie- Siegfrieda Lenza, są źródłem inspiracji dla twórców spektaklu. Więzi międzyludzkie, szczerość i prostoduszność, szacunek i akceptacja, troska o swoje tradycje i miejsce życia, wiara i wierzenia - to niektóre z nich. Broniąc się przed przesadną idealizacją przeszłości, autorzy spektaklu stają po stronie wolności i unikatowości kultury Mazur. Jednocześnie piętnują tragiczną w skutkach ingerencję systemów polityczno- ideologicznych i ekonomicznych w normalność przed- i powojennego pejzażu Mazur. Spektakl DZIKA JABŁOŃ opowiada o tym językiem refleksyjnym i żartobliwym do muzyki na żywo.

Po spektaklu spotkanie z realizatorami.

Dofinansowano ze środków:

Ministra Kultury I Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Samorządu Województwa Warmińsko- Mazurskiego oraz Powiatu Szczycieńskiego

*

25 -26 lipca, godz. 19.30

BRAMA

Scenariusz: Robert Wasilewski

Dramaturgia: Romuald Wicza - Pokojski

Reżyseria: Agnieszka Korytkowska - Mazur

Scenografia : BARTOSZ MYŚLAK

Muzyka : Rodzina Wasilewskich

Koncert skrzypcowy J.Sibeliusa: Iga Wasilewska

Spektakl BRAMA inspirowany jest historią opowiedzianą przez rdzenną mieszkankę jednej z mazurskich wsi.

Akcja umiejscowiona w latach 1935-44, opowiada o losach rodzeństwa "samorodnych" geniuszy artystycznych: Michela- wirtuoza skrzypiec i Emmy - utalentowanej malarki, wychowujących się w biednej, wiejskiej rodzinie mazurskiej. Ich talenty, odkryte przez wiejskiego nauczyciela, zwracają uwagę lokalnych władz Szczytna /d. Ortelsburga. Te fundują rodzeństwu specjalne stypendium, umożliwiające kształcenie się w wyższych uczelniach artystycznych Królewca /d. Königsbergu. Rodzeństwo zdaje celująco egzaminy wstępne. Jednak za kilka dni - 26 sierpnia 1944- rozpoczyna się alianckie bombardowanie dywanowe Królewca, trwające niemalże 6 dób. Miasto zostaje zniszczone i sparaliżowane. Akademie przestają funkcjonować. Dwojgu młodym boleśnie łamie się życie, które tak "bajkowo" i zaskakująco otworzyło się przed nimi niedawno. Rozpoczyna się ich dramatyczny exodus z rodzącymi się pytaniami o talent i człowieczeństwo w obliczu "zarazy".

Spektakl w oprawie muzyki klasycznej na żywo.

Po spektaklu spotkanie z realizatorami.

Dofinansowano ze środków:

Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Powiatu Szczycieńskiego

*

08 - 09 sierpnia, godz. 19.30

MISTRZ MANOLE

Scenariusz -rumuński poemat ludowy- adaptacja: Dariusz Błaszczyk

Reżyseria: Dariusz Błaszczyk i Jacek Hałas.

Obsada:

Zbyszek Olkiewicz, Alex Kijania - Akademia Ruchu Warszawa

Agata Harz /śpiew/, Anna Broda /śpiew/, Barbara Wilińska /śpiew/, Mieczysław Litwiński /śpiew/, Wolfgang Niklaus /śpiew/, Maciej Filipczuk /śpiew, skrzypce, gadułka/, Robert Wasilewski (cymbały, kaval, śpiew), Bart Pałyga (gadułka, wiolonczela, śpiew), Jacek Hałas /śpiew, akordeon, bęben/

"Mistrz Manole" to jedna z najsłynniejszych i najbardziej niezwykłych rumuńskich legend ludowych, Spektakl jest rozwinięciem słuchowiska Teatru Polskiego Radia w formie archaicznej śpiewogry z czołówką znakomitych śpiewaków i instrumentalistów polskiej sceny tradycyjnej, którzy wcielili się w postaci legendy. Słuchowisko zostało nagrodzone za najlepszą reżyserię i najlepszą muzykę na festiwalu DWA TEATRY 2014 w Sopocie.

Wersja sceniczna wzbogacona została o część wizualną i ma charakter swoistego magicznego performance'u tanecznego i śpiewogry.Spektakl prezentowany był w różnych miejscach Polski i zagranicą spotykając się z entuzjastycznym przyjęciem widzów i krytyków teatralnych.

Po spektaklu spotkanie z realizatorami.

Dofinansowano ze środków:

Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Powiatu Szczycieńskiego

*

Przełom sierpnia i września, godz. 19.00

MAJNEGÓRY

Prapremiera

Scenariusz: Robert Wasilewski

Spektakl oparty na faktach:

- W roku 1921 jeden z mieszkańców wsi Jablonken na Mazurach miał wizje o charakterze profetycznym, związane z ludowym przekazem o skarbach w Złotych Górach

k/Nidzicy. Swoimi opowieściami o religijnych sposobach "wyrwania" skarbu z rąk demona głosiciel skupił wokół siebie rzesze Mazurów próbujących- opodal wsi Muszaki- wydobyć podziemne skarby.

- W latach 1940-45 personel hitlerowski obozu koncentracyjnego Auschwitz, poza obowiązkami służbowymi, oddawał się swoim pasjom hobbistycznym oraz pracy naukowej. Jednym z przykładów pracy badawczej prowadzonej na terenie obozu były obserwacje ornitologiczne.

Na bazie tych faktów spektakl mierzy się z obecnością w przestrzeni życia tzw. realizmu magicznego - tendencji estetycznej, w której elementy magiczne - takie, jak: mity, legendy, baśnie, przekazy i wierzenia ludowe - stanowią naturalny element rzeczywistości Ten kierunek, powstały w latach 20 w Niemczech, obecny był w sztuce i literaturze, a także w życiu publicznym - jako obrazoburczy czynnik ideologii systemów totalitarnych.

Dofinansowano ze środków:

Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Funduszu Aktywizacji Twórczości Teatralnej w Olsztynie oraz Powiatu Szczycieńskiego

***

Na wszystkie spektakle wstęp jest bezpłatny - obowiązuje rezerwacja miejsc!

REZERWACJA i INFORMACJA: animakul@wp.pl

PREZENTACJE: Artystyczna Stodoła Chochół, Świętajno k/Szczytna, ul. Leśna 25, Mazury

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji