Artykuły

Gdańsk. Transmisja "Parii" i Moniuszko na przedprożach

Niedziela 30 czerwca na ulicach Głównego Miasta będzie pełna muzyki Stanisława Moniuszki. Na gdańskich przedprożach od 15 do 17 zabrzmią m.in.: "Straszny Dwór", "Halka", "Prząśniczki" i "Złota rybka". Na deser o godz. 18 czeka nas transmisja opery "Paria" na Targu Węglowym Gdańska prosto z Teatru Wielkiego w Poznaniu.

Wstęp na wszystkie operowe atrakcje jest wolny, ale na transmisję opery obowiązywać będą bezpłatne wejściówki - opaski, rozdawane przed wydarzeniem. O wprowadzenie kwadrans przed transmisją i komentarze w przerwie spektaklu zadbają Jerzy Snakowski i Katarzyna Hołysz.

Z okazji trwającego Roku Moniuszkowskiego, ustanowionego w 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki, Instytut Kultury Miejskiej przygotował wyjątkową edycję Opery na Targu Węglowym. Na diodowym ekranie 30 czerwca o godz. 18 zobaczymy "Parię" Stanisława Moniuszki (transmisja na żywo z Teatru Polskiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu), na gdańskich przedprożach zabrzmią minirecitale w ramach "Opery uwolnionej" (30 czerwca, godz. 15-17), a dla dzieci przygotowano warsztaty "Moni i Uszko i mali melomani", przybliżające operę dzieciom w wieku 6-10 lat (29 czerwca, godz. 11 w IKM - obowiązują zapisy warsztaty@ikm.gda.pl).

- "Parię" Stanisława Moniuszki można nazwać operą-niespodzianką. To przedostatnie dzieło twórcy "Halki" i "Strasznego dworu" zaskoczyło premierową publiczność. Przyzwyczajona do swojskich opowieści o szlacheckich dworkach i nieszczęśliwych góralach tym razem otrzymała historię o nierównościach społecznych, dziejącą się w dalekich Indiach. Pochodząca z uprzywilejowanej kasty Neala dowiaduje się, że jej ukochany ukrywa swe niskie pochodzenie. Jest pariasem, wywodzi się z "kasty wzgardzonej". Niestety jego tajemnica wychodzi na jaw - mówi Jerzy Snakowski.

Operę w 3 aktach z librettem Jana Chęcińskiego na podstawie tragedii "Paria" Casmira Delavigne'a przygotował brytyjski reżyser Graham Vick w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Kierownictwo muzyczne nad produkcją objął Gabriel Chmura, scenografię przygotował Samal Blak. Układy choreograficzne są zasługą Rona Howella, zaś za reżyserię świateł odpowiada Giuseppe di Iorio. Chór przygotował Mariusz Otto.

W głównych partiach zobaczymy i usłyszymy: Dominika Sutowicza (Idamor), Monikę Mych-Nowicką (Neala), Szymona Kobylińskiego (Akebar), Mikołaja Zalasińskiego (Dżares) oraz Pavla Tolstoya (Ratef). Spektakl prosto z Hali Widowiskowo-Sportowej Arena w Poznaniu transmitowany będzie na platformie streamingowej OperaVision - dzięki temu zobaczą go m.in. widzowie projektu "Opera na Targu Węglowym". Na żywo operę skomentują Jerzy Snakowski oraz Katarzyna Hołysz.

Wcześniej 30 czerwca można posłuchać mnirecitali, które w godz. 15-17 odbędą się na gdańskich przedprożach w ramach projektu "Opera uwolniona". Każdy z minirecitali poprowadzi Jerzy Snakowski.

O godz. 15 na przedprozu Biblioteki pod Zołwiem (ul. Świętego Ducha 111/113) wykonane zostaną "Złota rybka" i "Grozna dziewczyna" oraz Dumka Jadwigi z opery "Straszny Dwor" (wszystkie to dzieła Stanisława Moniuszki) i aria Azuceny z opery "Trubadur" Giuseppe Verdiego. Zaśpiewa Karolina Sikora (mezzosopran) z towarzyszeniem fortepianu (zagra Liana Korunna). Z kolei ok. godz. 15:45 na przedprozu Filii Gdanskiej WiMBP (ul. Mariacka 42) zabrzmi Piosenka zołnierza i aria Miecznika z opery "Straszny Dwor" (oba utwory Stanisława Moniuszki), a także aria Torreadora z opery "Carmen" Georges'a Bizeta w wykonaniu Leszka Skrli (baryton) z towarzyszeniem fortepianu (zagra Łukasz Jankowski).

Ostatni z minirecitali odbędzie się ok. 16:15 na przedprożu Hotelu IBB (ul. Długi Targ 14/16). Tam usłyszymy "Prząśniczkę" i arię Halki z opery "Halka" Stanisława Moniuszki czy słynną Habanerę z opery "Carmen" Georges'a Bizeta. Zaśpiewa Katarzyna Hołysz (sopran) z towarzyszeniem fortepianu (zagra Liana Korunna).

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny. Na warsztaty dla dzieci "Moni i Uszko i mali melomani" obowiązują zapisy (warsztaty@ikm.gda.pl), z kolei wstęp na teren transmisji Opery na Targu Węglowym odbywać się będzie na podstawie bezpłatnych wejściówek, czyli opasek rozdawanych przy wejściu (przygotowano w tym roku 900 miejsc siedzących i tyle też wejściówek).

***

Utrudnienia w ruchu drogowym.

Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku - organizator wydarzenia - Opera na Targu Węglowym, które odbędzie się w dniu 30 czerwca br. pragnie poinformować o utrudnieniach w ruchu drogowym w dniach 28 czerwca - 1 lipca w związku z wyłączeniem z ruchu kołowego Targu Węglowego w Gdańsku. Utrudnienia te spowodowane są prowadzeniem prac montażowych i demontażowych związanych z prawidłowym przygotowaniem, jak również z przebiegiem wydarzenia - Opera na Targu Węglowym. W razie ewentualnych pytań prosimy o kontakt z sekretariatem Instytutu Kultury Miejskiej, pod nr. tel.: 58 760 72 16. Za utrudnienia przepraszamy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji