Artykuły

Gdańsk. Moniuszko z Poznania na żywo i inne atrakcje

Trwają obchody Roku Moniuszkowskiego, ustanowionego z okazji 200. rocznicy urodzin wybitnego twórcy. Z tej okazji w Gdańsku na Targu Węglowym - dzięki transmisji na żywo z Teatru Wielkiego im. St. Moniuszki w Poznaniu - będzie można w niedzielę, 30 czerwca, zobaczyć "Parię" Stanisława Moniuszki.

"Paria" zaskoczyła w roku 1869 premierową warszawską publiczność. Miłośnicy oper Moniuszki, przyzwyczajeni do swojskich opowieści o szlacheckich dworkach i nieszczęśliwych góralach, tym razem otrzymali historię o nierównościach społecznych w odległych Indiach. Oto pochodząca z uprzywilejowanej kasty Neala dowiaduje się, że jej ukochany ukrywa swe niskie pochodzenie. Jest pariasem, wywodzi się z "kasty wzgardzonej". Tajemnica wychodzi jednak na jaw.

W poznańskiej inscenizacji doskonale rozpisano chóry, szczególnie Chór Braminów i Wielośpiew w pierwszym akcie. Świetny jest także Romans Neali z drugiego aktu, który zdaniem niektórych koneserów należy do najpiękniejszych arii operowych XIX wieku.

Doroczna plenerowa projekcja opery na Targu Węglowym na diodowym ekranie tym razem odbędzie się już po raz dziesiąty. Komentować ją na żywo będzie ekspert operowy Jerzy Snakowski wraz z sopranistką Katarzyną Hołysz.

Minireciale w przestrzeni miejskiej

Przed pokazem Opery na Targu Węglowym, w godz. 15-17, na przedprożach kamienic na gdańskim Głównym Mieście będzie można usłyszeć minirecitale. Znane arie operowe, a także wokalne utwory Moniuszki wykonają: Katarzyna Hołysz, Leszek Skrla, Karolina Sikora, przy akompaniamencie: Lianny Kourunna, Łukasza Jankowskiego. Prowadzenie recitali: Jerzy Snakowski.

Moni i Uszko dla małych melomanów

29.06 o godz. 11.00, w Instytucie Kultury Miejskiej przy Długim Targu 39/40, artystki opery Bałtyckiej w Gdańsku Paulina Wilczyńska i Magdalena Nanowska poprowadzą warsztaty dla przybliżające operę dzieciom w wieku 6-10 lat. Najmłodsi dowiedzą się jak należy ubrać się do opery, żeby nie wypłoszyć melomanów. Jak odszukać swoje miejsce na widowni i nie wpaść do kanału orkiestry. Zwariowane rodzeństwo: Moni i Uszko - przeprowadzą młodych widzów przez kręte operowe korytarze i udowodnią, że opera nie tylko da się lubić, ale też osłodzi każdy nudny wieczór. Obowiązują zapisy: warsztaty@ikm.gda.pl.

30 czerwca, godz. 18.00. Targ Węglowy w Gdańsku;

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji