Artykuły

Poznań. Wkrótce premiera opery "Paria" Stanisława Moniuszki

Premierę opery "Paria" Stanisława Moniuszki zaprezentuje w najbliższy piątek Teatr Wielki w Poznaniu. Spektakl reżyseruje Graham Vick, kierownictwo muzyczne objął Gabriel Chmura.

Opera w trzech aktach z librettem Jana Chęcińskiego na podstawie tragedii Casimira Delavigne'a zostanie wystawiona w Hali Widowiskowo - Sportowej Arena w Poznaniu.

Piotr Tkacz z biura prasowego teatru podkreślił, że Graham Vick to jeden z najważniejszych współczesnych reżyserów operowych, ceniony zwłaszcza za swoje nieszablonowe podejście i odczytywanie na nowo znanego repertuaru. "Pracował z największymi teatrami na świecie, jak La Scala czy Metropolitan Opera. Na zaproszenie Teatru Wielkiego w Poznaniu po raz pierwszy reżyserować będzie w Polsce" - podał Tkacz.

Jak dodał, jednym z wykorzystywanych przez twórcę sposobów jest realizacja spektakli poza teatrami, w miejscach nie kojarzonych na co dzień ze sztuką. Stąd pomysł, żeby w Poznaniu zaprezentować "Parię" w Arenie.

- Dla Vicka ta najmniej znana opera kompozytora to przede wszystkim opowieść o strachu przed innością, o wykluczeniu, którego system kastowy jest ostrym przykładem, ale traktowanym tutaj metaforycznie. Innym ważnym motywem jest konflikt pomiędzy miłością a władzą i prawem, który nabiera wyrazistości w hierarchicznym społeczeństwie. Z takim uporządkowaniem wiąże się również istotna kwestia ojcostwa, powinności dzieci wobec rodziców czy stosunków między pokoleniami - podał.

Teatr Wielki poinformował, że koncepcja reżysera "przewiduje aktywny udział publiczności w spektaklu, w związku z czym w sprzedaży są bilety wyłącznie na miejsca stojące". W spektaklu wystąpią: Dominik Sutowicz, Monika Mych-Nowicka, Pavlo Tolstoy, Szymon Kobyliński, Mikołaj Zalasiński i Aleksandra Pokora.

Pełnomocnik ministra kultury i dziedzictwa narodowego ds. organizacji obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki Waldemar Dąbrowski podkreślił, że "Paria" to stosunkowo rzadko wystawiana opera.

- Ona jest rzadko grana - nie wiedzieć czemu, bo to jest piękna muzyka ze wspaniałą uwerturą i świetnymi partiami wokalnymi. Graham Vick, który podjął się reżyserii to jedna z największych postaci teatru operowego w skali światowej. "Paria" nie przyniosła Moniuszce sukcesu, bo wszyscy spodziewali po nim wątków ściśle narodowych. Myślano, że sięgnął po tematy uniwersalne z uwagi na łatwiejszy dostęp do scen operowych świata. Tymczasem Moniuszko od wczesnej młodości był zafascynowany "Parią" jako dramatem - sam przełożył ją z francuskiego i przez całe swoje zawodowe, twórcze życie myślał o tym, jak zrealizować ten egzotyczny ale jednak bardzo jemu bliski temat - powiedział.

Spektakle w piątek i niedzielę będą nagrywane. Dodatkowo niedzielny spektakl będzie transmitowany na platformie streamingowej Operavision.

Rok 2019 został ustanowiony przez Sejm i Senat RP Rokiem Stanisława Moniuszki w związku z dwusetną rocznicą urodzin kompozytora. W przyjętej uchwale podkreślono, że Moniuszko przeszedł do historii jako ojciec polskiej opery narodowej, tworząc ku pokrzepieniu serc Polaków zniewolonych przez zaborców.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji