Artykuły

Kraków. Royal Opera Festival poświęcony Moniuszce i Rossiniemu

Twórczości Stanisława Moniuszki i Gioacchino Rossiniego poświęcony będzie organizowany po raz pierwszy w Małopolsce Royal Opera Festival. W dwa kolejne czerwcowe weekendy zaplanowano cztery koncerty, w tym premierę opery "Tankred" w Teatrze im. J. Słowackiego.

Pomysłodawcą festiwalu jest krakowskie Stowarzyszenie Passionart, a odbywa się on dzięki współpracy z renomowanym niemieckim festiwalem Rossini in Wildbad Belcanto Festival w Schwarzwaldzie.

- To miejsce, które za życia odwiedzał Rossini. Jeździmy tam od 10 lat z chórem, a dzięki nawiązanym kontaktom i przyjaźni, po raz pierwszy organizujemy wspólnie wydarzenie w Krakowie - mówił w piątek dyrektor artystyczny Royal Opera Festiwal Mateusz Prendota. Jak podkreślił, festiwal ten ma być prezentacją "w królewskim mieście" najciekawszych oper w wyjątkowym miejscu, jakim jest Teatr im. J. Słowackiego.

Pierwszy z koncertów, z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki odbędzie się już w piątek wieczorem w Bazylice Franciszkanów w Krakowie, gdzie zabrzmią utwory religijne tego kompozytora. Najbardziej rozbudowaną formą będzie "Msza łacińska Des-dur". Zabrzmi także "Agnus Dei" do słów Józefa Ignacego Kraszewskiego, "Benedictus", "Do Boga. Psalm 137" oraz dwa preludia organowe, w których zostały wykorzystane tematy pieśni "Kto się w opiekę odda Panu swemu" i "Gorzkie Żale". Wstęp na koncert jest wolny.

W niedzielę w Bazylice Santa Maria in Trastevere w Rzymie wystąpi Górecki Chamber Choir, a zabrzmi msza F-Dur Józefa Michała Poniatowskiego. To jeden z dwóch zrekonstruowanych utworów kompozytora. Utwór rozpisany na chór, solistów oraz orkiestrę symfoniczną, polską premierę miał w 2015 r. W Rzymie usłyszeć go będzie można w wersji wcześniejszej - na chór, czterech solistów oraz organy.

W sobotę 29 czerwca koncert z okazji 200. rocznicy urodzin Moniuszki odbędzie się w kościele św. Wojciecha w Szczawnicy (wstęp wolny), a 30 czerwca w Teatrze im. J. Słowackiego zabrzmi "Tankred" Rossiniego w reż. Jochena Schoenlebera i wykonaniu młodych solistów. W Krakowie zaśpiewają: Diletta Scandiuzzi, Elisa Balbo, Patrick Kabongo, Ugo Guagliardo, Ilaria Ribezzi oraz Claire Gascoin.

- Wyjątkowe w tej operze jest to, że dwie główne role są wykonywane przez kobiety. Był to typowy zabieg w operze przełomu XVIII i XIX wieku. Nie będziemy zmieniać wyglądu solistek, doprawiać im brody - mówił Jochen Schoenleber. Dodał, że Rossini napisał "Tankreda" mając 21 lat. - Jest to dzieło mistrzowskie zarówno pod względem budowy, jak i partii orkiestrowych - podkreślił.

"Tankred" miał swoją premierę w 1813 r. , sześć lat później został wystawiony w warszawskim Teatrze Narodowym, ale dzieło to - jak podkreślają organizatorzy festiwalu - rzadko jest wystawiane w Polsce.

Royal Opera Festival ma odbywać się co roku. Jego przyszłoroczna edycja będzie poświęcona Rossiniemu i Poniatowskiemu, który napisał 12 oper, a jego twórczość jest dziś zapomniana.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji