Artykuły

Sokołowsko. Festiwal Sztuk Efemerycznych w lipcu

9. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Efemerycznych Konteksty odbędzie się w tym roku w dniach 25-28 lipca.

Główną artystką tegorocznej edycji będzie Natalia LL, która pokaże na wystawie "Zapisuję wydarzenia zwykłe" obok bardziej znanych prac, także te, nogdy nie prezentowane. W wydarzeniu uczestniczyć będą również tacy artyści jak: Izabela Gustowska, Alastair MacLennan, Andrea Saemann, Józef Robakowski, Judit Bodor i wielu innych. Udział w festiwalu jest bezpłatny. Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Efemerycznych "Konteksty" jest Fundacja In Situ.

Tegorocznemu wydarzeniu przyświecać będzie myśl - Zdobywajmy wiedzę, uczmy szacunku dla tego co "już było" i szukajmy "innego". Sztuka współczesna wyrasta z tradycji tego, co stworzono w przeszłości, czerpie zeń i włącza się w jej kontinuum. Niejako obowiązkowo istnieje w artystach potrzeba tworzenia czegoś nowego, najchętniej przełomowego, nowych trendów, kierunków, jakości, ale czy jest to możliwe? Czy można stworzyć dzieło absolutnie oryginalne, poza kontekstem? A także czy poczucie nowości nie bierze się z braku znajomości historii sztuki? Czy nie wyważamy już otwartych drzwi? Czy nie nakładamy nowego kostiumu na wciąż to samo ciało? Z jednej strony to, co "już było" stanowi inspirację dla sztuki współczesnej, a z drugiej strony artyści poszukujący/eksperymentatorzy i awangardziści przeciwstawiają się tradycji? - mówi Małgorzata Sady, kurator festiwalu.

Goście

Wśród kilkudziesięciu artystów i gości z całego świata, znajdą się m. in. Natalia LL, Izabela Gustowska, Józef Robakowski, a.w., Adela Souckova, Agnieszka Rayzacher, Alastair MacLennan, Andrea Saemann, Anka Leśniak, Anna Tyczyńska, Brian Patterson, Chris Regn, Ewa Zarzycka, Francis THORBURN, Gillian Wylde, Helen Pritchard, Judit Bodor, Justyna Górowska, Magdalena Ujma, Mischa Twitchin, Paweł Korbus, Roddy Hunter, Siobhan Mullen, Vlasta Delimar, Wiera Meniok czy Zdzisław Piernik.

Program

Działania perfomatywne, realizacje dźwiękowe, instalacje, interwencje w przestrzeni publicznej, otwarta scena dla młodych twórców, projekcje filmowe i wystawy. To wszystko kryje w sobie program 9. Kontekstów, który zostanie ogłoszony już w czerwcu.

Platforma otwarta

9. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Efemerycznej Konteksty po raz trzeci otwiera nabór do Platformy Otwartej. Głównym celem Platformy Otwartej jest wspieranie młodych talentów. Udział w niej to niepowtarzalna okazja do zaprezentowania się na międzynarodowym festiwalu w towarzystwie światowej sławy artystów i artystek. To również niecodzienna możliwość wystąpienia przed festiwalową publicznością składającą się z miłośników sztuki współczesnej. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15 czerwca 2019 r. Jedynym warunkiem koniecznym do wzięcia udziału w naborze do Platformy Otwartej jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego.

Warsztaty

Tuż przed festiwalem, 21 - 25 lipca 2019 odbędą się warsztaty prowadzone przez Annę Tyczyńską, Ewę Zarzycką i Pawła Korbusa. Liderzy warsztatów to troje artystów - każde w innym wieku, o bardzo różnych doświadczeniach, wywodzący swoją sztukę z innych źródeł.

Anna Tyczyńska znana jest z prowadzenia ekstremalnych i niekonwencjonalnych plenerów artystycznych - na co dzień kieruje pracownią rysunku na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Paweł Korbus - artysta freelancer, od lat prowadzi różnorodne warsztaty intermedialne i warsztaty ekspresji, pracuje z przestrzenią i ciałem. Ewa Zarzycka to artystka sztuki performance, jej medium to przede wszystkim słowo. Wykłada performance i prowadzi pracownię otwartą - wykłady gościnne.

Celem tych warsztatów jest podniesienie poziomu świadomości sztuki oraz zdobycie nowych doświadczeń z obszaru sztuki i w kontekście sztuki.

Warsztaty składać się będą z krótkich prezentacji, zadań, treningów, analiz oraz indywidualnych działań. Uczestnicy podejmą próbę analizy języka sztuki, w tym przede wszystkim języka sztuki performance. Odnosić się będą do takich zagadnień jak np.: sztuka jako narzędzie autoekspresji, sztuka jako narzędzie aktywizmu, sztuka jako proces, performance jako autonomiczne zjawisko sztuki

Sokołowsko - mekka artystów na Dolnym Śląsku

Sokołowsko to niewielka miejscowość na Dolnym Śląsku, oddalona 15 km od Wałbrzycha. Odkryta na nowo przez Fundację In Situ, która tchnęła w tę miejscowość drugie życie tworząc tam Laboratorium Kultury. Mekka dla artystów z całego świata, miejsce festiwali, wystaw, projekcji, pokazów i spotkań poświęconych sztuce współczesnej, filmowi i muzyce eksperymentalnej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji