Artykuły

Częstochowa. Zmarł Bolesław Ocias

Odszedł częstochowski muzyk Bolesław Ocias - kompozytor, aranżer i dyrygent związany z wieloma instytucjami kultury. Przed kilkoma dniami świętował swoje 90. urodziny.

Bolesław Ocias urodził się 30 maja 1929 r. w Częstochowie, w niezamożnej, wielodzietnej rodzinie. Dzięki wsparciu Kościoła zdobył podstawową edukację muzyczną. Jako student seminarium duchownego odbywał przez dwa lata studia filozoficzne, ale jego przeznaczeniem była muzyka. W 1948 r. podjął pracę pedagogiczną w Szkole Organistowskiej Towarzystwa Salezjańskiego w Przemyślu, której następnie został uczniem. Kształcił się w zakresie gry na fisharmonii, trąbce i wiolonczeli. Jego nauczycielami byli w tym czasie m.in. Feliks Rączkowski, Władysław Oćwieja oraz rodzony brat prymasa Augusta Hlonda - ks. Antoni Hlond.

W latach 1952-1956 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie dyrygenturę u Tadeusza Wilczaka i Stanisława Nawrota oraz kompozycję u Tadeusza Szeligowskiego. Dodatkowo doskonalił się w zakresie gry na organach w klasie Feliksa Rączkowskiego.

- Zaproponowano mi wówczas współpracę z Państwowym Zespołem Pieśni i Tańca "Mazowsze" - wspominał Bolesław Ocias. - Uczyłem emisji głosu i solfeżu. To był wspaniały czas.

Krótko pracował w Polskim Radiu, następnie jako dyrygent w operetkach i teatrach muzycznych m.in. w Lublinie i Warszawie. Najdłużej, bo przez 18 lat - w Państwowej Operetce Śląskiej w Gliwicach. Współpracował z teatrami dramatycznymi.

W 1970 r. rozpoczął współpracę z częstochowskim Chórem Męskim "Pochodnia", którym dyrygował i kierował muzycznie przez 12 lat. - Pan profesor pozostał naszym przyjacielem do swoich ostatnich dni - powiedział Marek Wojtal, prezes "Pochodni". - Kilka dni temu gościliśmy na jego urodzinach. Jeszcze planował kolejne kompozycje dla nas. Uzupełnienie tych, które tak chętnie do dziś wykonujemy.

Pod koniec lat 70. ubiegłego wieku powrócił na stałe do Częstochowy i związał się z częstochowskim Zespołem Szkół Muzycznych, Wyższą Szkołą Pedagogiczną (obecnie Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza). W tym czasie był współtwórcą Zespołu Pieśni i Tańca Częstochowa oraz Zespołu Folklorystycznego "Polanie" przy WSP i Politechnice Częstochowskiej. Komponował na potrzeby zespołów, chórów, teatrów, oper, operetek i wodewili. Do ostatnich dni żył muzyką i cieszył się szacunkiem wychowanków.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji