Artykuły

Gdańsk. Lato pod znakiem Szekspira

Szekspir nigdy nam się nie znudzi, to pewne. A wręcz chcemy go coraz więcej. Tym bardziej, jeśli możemy oglądać jedne z najlepszych i najgłośniejszych inscenizacji jego dzieł z całego świata. Gdzie? Na jedynym takim wydarzeniu w Polsce - Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku.

To jednak nie wszystko, bo w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim z Szekspirem spędzimy całe lato. Czekają nas m.in. premiera nowego spektaklu oraz codzienna możliwość zwiedzania teatru z przewodnikiem - również z otwarciem dachu.

Gdański festiwal jest jednym z najbardziej utytułowanych w kraju - otrzymał prestiżową EFFE Award 2017/2018 - najważniejszą europejską nagrodę dla festiwali. Do tej pory gościło na nim ponad 400 inscenizacji z 40 krajów. Przed nami już 23. edycja tego teatralnego święta, która odbędzie się w dniach 26 lipca - 4 sierpnia. W nurcie tegorocznego festiwalu zobaczymy spektakle z Węgier, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Armenii, Chorwacji, Rosji, Niemiec, Włoch i Polski. Na tegorocznym festiwalu - oprócz adaptacji dzieł Mistrza ze Stratfordu - pojawią się też spektakle oparte o sztuki autorstwa dramaturgów współczesnych Szekspirowi - jak Francis Beaumont i Marin Drżić - a także o współczesne teksty inspirowane sztukami Szekspira.

- Epoka elżbietańska była czasem niezwykłego rozwoju teatru w różnych krajach - w Hiszpanii, we Francji, w Niemczech - nie tylko w Anglii. I choć Szekspir przyćmił wszystkich innych autorów, którzy tworzyli w tym samym czasie, co on, różne ciekawe rzeczy pisano zarówno w jego ojczyźnie, jak i poza jej granicami. Nurt "Współcześni Szekspirowi" zrodził się z chęci zaprezentowania również tych innych, historycznie ważnych zjawisk teatralnych, co pozwoli dokładniej nakreślić charakter epoki, pokazać szersze spektrum tych czasów - mówi Jerzy Limon, dyrektor Artystyczny Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku i Dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Tegoroczny festiwal obfitować będzie w duże, międzynarodowe koprodukcje - jak "Rosenkrantz i Guildenstern nie żyją" Toma Stopparda, z udziałem The Tiger Lillies, w reżyserii Tapasztó Emo, zrealizowane przez Arad Chamber Theatre czy "Rycerz Ognistego Pieprzu" w reż. Declana Donnellana, zrealizowane przez zespół Cheek by Jowl z aktorami The Moscow Pushkin Drama Theatre w Rosji. Zobaczymy też taneczną interpretację "Makbeta" Szekspira - spektakl pt "Lady Makbet" włoskiego zespołu imPerfect Dancers. Gratką dla festiwalowej publiczności będzie koncert słynnego zespołu The Tiger Lillies.

W ramach Festiwalu Szekspirowskiego zobaczymy nie tylko duże produkcje spektakle teatrów instytucjonalnych, ale również mniejsze formy artystyczne, eksperymenty, performanse, mini-koncerty i wszelkie inne formy artystycznego wyrazu, które opanują różne przestrzenie Gdańska. Mowa tu o nurcie SzekspirOFF, który odbywa się w formie konkursu. W tym roku jest on częścią projektu "Shaking the Walls" współfinansowanego w ramach programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa. Tematem przewodnim Konkursu SzekspirOFF 2019 jest artystyczna interpretacja podziałów, granic, murów - społecznych, ekonomicznych, wyznaniowych i innych.

Festiwal, to również prestiżowy Konkurs o Złotego Yoricka, w którym biorą udział polskie inscenizacje dzieł Szekspira. Finałowe spektakle prezentowane są podczas festiwalu, a następnie wyłaniany jest laureat nagrody. Integralną częścią festiwalu są też działania Letniej Akademii Szekspirowskiej - warsztaty, spotkania z twórcami, próby otwarte i seminaria.

Organizatorami Festiwalu Szekspirowskiego są Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense. Szczegółowe informacje na temat festiwalu dostępne są na stronie: festiwalszekspirowski.pl

***

"Jak wam się podoba" - premiera!

Tegoroczny Festiwal Szekspirowski otworzy najnowszy spektakl w reż. Krystyny Jandy - "Jak wam się podoba" Szekspira, zrealizowany przez Teatr Wybrzeże w Gdańsku. Jego premiera odbędzie się na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego miesiąc wcześniej - 28 czerwca 2019 r. To jedna z najpopularniejszych komedii Szekspira. Opowiada o dwóch pannach - Rozalindzie i Celii, które postanawiają porzucić życie na dworze i wyruszyć w ostępy Lasu Ardeńskiego, by zasmakować życia i poznać, czym jest prawdziwa miłość...

- Z tą sztuką Szekspira mierzę się od dawna. Uwielbiam tę historię, jej humor, różne sposoby mówienia o miłości i związku dwojga ludzi przez pryzmat postaci tej sztuki. Radość, kpina, wesołość, prostota, beztroska i młodzieńcze temperamenty, zapisane w tekście, zostawiały zawsze w mojej głowie obrazy uwodzące i zawsze chciałam je ucieleśnić. Teraz mam szansę - mówi Krystyna Janda. - Dużo myślę o muzyce i mchu w przedstawieniu. Myślę, jak okiełznać i zatrzymać "wiatr" - dodaje.

Spektakl "Jak wam się podoba" będzie grany na deskach Teatru Szekspirowskiego niemal całe lato. Na scenę GTS wraca również hit letniego sezonu - "Wesołe kumoszki z Windsoru", które zobaczymy w dniach 9, 10 i 11 sierpnia 2019. Informacje: www.teatrszekspirowski.pl

--

Na zdjęciu: jedno z festiwalowych przedstawień - "Rzym", inspirowany sztukami Szekspira, Deutsches Theater, Berlin

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji