Artykuły

Rzeszów. "Calineczka" na Festiwalu Wschód Kultury

Sezon 2018/2019 Teatr Maska w Rzeszowie kończy wyjątkowym, plenerowym pokazem spektaklu "Calineczka" w reżyserii Daniela Arbaczewskiego, ze scenografią Dariusza Panasa, muzyką Huberta Pyrgiesa i choreografią Marty Bury podczas Festiwalu Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury 2019.

W Rzeszowie w sobotę 22 czerwca o godz. 20:30 na Fontannie Multimedialnej spektakl "Calineczka" zostanie zaprezentowany w zupełnie nowej odsłonie. Muzykę autorstwa Huberta Pyrgiesa wykona zespół wokalny złożony z wokalistów i beatboxerów z trzech krajów partnerstwa wschodniego (Polska, Ukraina, Bułgaria), w składzie:

- Adriana Plamenova Nikolova vel. Pe4enkata (Sofia, Bułgaria) - aktualna mistrzyni świata w beatboxie. Mimo młodego wieku zdobyła już bardzo duże doświadczenie sceniczne na całym Świecie. W swojej twórczości łączy słowiańskie melodie z beatboxem, śpiewem operowym oraz wykorzystuje elektroniczne efekty.

- Volodymyr Pankiv (Drohobycz, Ukraina) - Solista Opery Krakowskiej. Bas/baryton.

- Jan "Elf" Czerwiński (Gdańsk, Polska) - Mistrz Polski w beatboxie 2018 (kategoria "Loopstation"). Tworzy pełne kompozycje z użyciem wyłącznie Loop Station i własnego głosu.

Hubert Pyrgies (Lublin, Polska) - kompozytor, wokalista. Lider zespołów "Chonabibe" oraz "Bajki o dorosłych".

Muzyka wykonana będzie techniką a capella i beatbox z wykorzystaniem partii instrumentalnych (dzwonki harmoniczne, perkusjonalia, syntezatory). Muzyka ta będzie doskonale komponować się ze spektaklem "Calineczka", wymyślonym przez reżysera jako zabawa formą, ruchem i dźwiękiem, tworzonym na żywo na scenie. Historia "Calineczki" - często jedna z pierwszych baśni, które rodzice opowiadają swoim dzieciom, jest bogata w przygody, zdziwienia i zachwyty nad światem w makro i mikro skali. Spektakl, tak jak i baśń, która była inspiracją do jego powstania, ukazuje świat z perspektywy małego dziecka, dla którego wszystko wokół jest ogromne, nowe i intrygujące, ale przez swój ogrom czasem także straszne. Twórcy spektaklu, aby oddać skalę otaczającego Calineczkę świata, postawili na wykorzystanie ciekawych, wielkich form, które dzięki aktorom zaczynają tworzyć sceniczną rzeczywistość. Ukazując widzom - także tym dorosłym - rzeczywistość widzianą oczyma malca, stawiają na te środki teatralnego wyrazu, które są odbierane najmocniej przez dzieci. Przedstawienie odchodzi od tekstu, komunikując się z widzami za pomocą obrazów. Dzięki współpracy wszystkich twórców przedstawienia widzowie otrzymują barwne, żywiołowe i pobudzające wyobraźnię widowisko.

W spektaklu zagrają aktorzy rzeszowskiego Teatru "Maska": Malwina Kajetańczyk, Ewa Mrówczyńska, Kamila Olszewska, Henryk Hryniewicki, Tomasz Kuliberda, Robert Luszowski i Andrzej Piecuch.

W ramach wydarzenia Teatr Maska zaprasza na warsztaty wokalno-beatboxowe z Adrianą Plemenovą Nikolovą, które odbędą się w sobotę o godz. 10:00 w Rzeszowskim Inkubatorze Kultury.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji