Artykuły

Skowieszynek. Wielki finał cyklu warsztatów "Przybory Przybory"

Fundacja Klepisko zaprasza w sobotę na wielki finał cyklu warsztatów improwizacyjno-teatralnych "Przybory Przybory". Zorganizowano je dla młodzieży pochodzącej z obszarów zagrożonych wykluczeniem społecznym, a ich celem było przybliżenie twórczości Jeremiego Przybory w 15. rocznicę śmierci.

Wielki finał będzie okazją do podsumowania całego cyklu warsztatów. Oprócz relacji wideo z przeprowadzonych zajęć widzowie zobaczą "Przyborową etiudę" - formę teatralną opartą na twórczości Jeremiego Przybory. Przygotowali ją uczestnicy warsztatów pod okiem reżyserskim Jana Wawrzyńca Tuźnika. W programie także etiuda improwizowana bazująca na technikach teatru improwizowanego, przekazywanych przez Pawła Banaszczyka i Szczepana Głodzika oraz spektakl profesjonalnego Teatru Impro z Lublina.

Teksty Przybory

Warsztaty zorganizowano w związku z 15. rocznicą śmierci Jeremiego Przybory - wybitnego polskiego poety-satyryka oraz reformatora teatru. Twórcy projektu postanowili zadać sobie pytanie, czy jest możliwość odnalezienia jego echa w dzisiejszej rozrywce - komedii, która będzie jednoczyła pokolenia bez uciekania się do trywialnych rozwiązań.

Obok warsztatów impro założyciel Teatru Klepisko Jan Wawrzyniec Tuźnik zajmował się drugą częścią całego cyklu - warsztatami aktorsko-teatralnymi. Przybliżając młodzieży teksty autorstwa Przybory, zakorzenione w polskiej kulturze, łącząc różne metody, uczestnicy stworzyli "Przyborową Etiudę".

Na zakończenie całego cyklu młodzież otrzyma przygotowane przez warsztatowców materiały dydaktyczne w formie czytelnych infografik i broszur, które pomogą uczestnikom w przyszłości odwoływać się do rzetelnego źródła wiedzy. Może to być kluczowe w momencie, gdy grupa postanowi zorganizować ćwiczenia na własną rękę czy przygotowywać swoje autorskie przedstawienia, co jest naturalnym, ale i planowanym następstwem przeprowadzonych warsztatów.

- Wierzymy, że projekt "Przybory Przybory" przyczyni się do niwelowania barier jednostki zarówno na poziomie mentalno-społecznym, jak i kompetencyjnym. Mając do dyspozycji wiele narzędzi, doświadczenie w tego rodzaju działaniach (artystycznych i edukacyjnych) oraz co najważniejsze, znając potrzeby i charakter lokalnej społeczności, chcemy pomóc rozwijać jej potencjał kulturowy - podkreślają organizatorzy.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wielki finał w sobotę 15 czerwca w Teatrze Klepisko (Skowieszynek, k. Kazimierza Dolnego) o godz. 17.30.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji