Artykuły

Warszawa. Nagrody Schillera dla Aleksandry Starzyńskiej, Agnieszki Skrzypczak i Radosława Stępnia

Troje młodych artystów - scenografka Aleksandra Starzyńska, aktorka Agnieszka Skrzypczak oraz reżyser i dramaturg Radosław Stępień - odebrało Nagrody im. Leona Schillera. Ceremonia wręczenia wyróżnień odbyła się w poniedziałek w siedzibie ZASP.

- Cieszę się, że to jest Nagroda im. Schillera - bo to jest ważne - gdyż to był człowiek, od którego dzisiaj, mam wrażenie, to moje pokolenie (...) może się czegoś nauczyć - powiedział, odbierając laur im. L. Schillera, reżyser Radosław Stępień.

- To jest wzór artysty dla mnie. Człowiek, który potrafił i powiedzieć to, co ma na myśli - powiedzieć to tak, żeby wszyscy zrozumieli - i pozostać wolnym w wyobraźni - dodał.

Zarząd Główny ZASP - Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji 14 marca - w rocznicę urodzin Leona Schillera - poinformował o przyznaniu Nagród im. Leona Schillera za 2018 r. trojgu artystom - scenografce Aleksandrze Starzyńskiej, aktorce Agnieszce Skrzypczak oraz reżyserowi i dramaturgowi Radosławowi Stępniowi.

Wręczając wyróżnienie Stępniowi wiceprezes ZASP Cezary Domagała poinformował, że młody reżyser i dramaturg został nagrodzony "za interesujące inscenizacje teatralne będące wynikiem zderzenia dojrzałej osobowości z kreatywnością i nieskrępowaną wyobraźnią".

W imieniu oddziału krakowskiego ZASP, który zgłosił Stępnia do nagrody, laudację wygłosił prof. Józef Opalski. Przypomniał, że Stępień był jego studentem na Wydziale Reżyserii w Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie oraz asystentem przy realizacji jednego ze spektakli.

- O panu Stępniu jest coraz głośniej, co mnie jako pedagoga napawa dumą - a zwyczajnie serdecznego dla Radka człowieka - niezwykle cieszy. Jego pozycja w świecie teatralnym rośnie z dnia na dzień. Jestem przekonany, że teatr polski będzie z niego dumny i że nagroda wielkiego Leona Schillera idzie we właściwe ręce - mówił prof. Opalski.

"Za talent, oddanie sztuce, artystyczną odwagę i gwarancję aktorstwa najwyższej próby" Nagroda im. Schillera przypadła aktorce Agnieszce Skrzypczak. Wytypowała ją do tego wyróżnienia Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP, a laur wręczył Cezary Domagała.

Wiceprezes ZASP wręczył nagrodę także Aleksandrze Starzyńskiej. Tym razem zrobił to w imieniu przewodniczącej Sekcji Scenografów ZASP Barbary Zawady i prezesa ZG ZASP. Laur przyznano jej "za wyobraźnię, pasję, bogactwo środków wyrazu i widoczne spełnianie postulatu Schillera o wzajemnej współpracy scenografa z reżyserem".

- Jesteśmy oczarowani wspaniała wyobraźnią Aleksandry i tworzeniem bardzo wyrazistego języka plastycznego i teatralnego. Polot, lekkość, czystość formy, świeżość wypowiedzi, perfekcja - powiedziała w laudacji na cześć Starzyńskiej Barbara Zawada.

Radosław Stępień jest absolwentem Wydziału Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie i Międzywydziałowych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jak dotąd wyreżyserował m.in. "Ohio Impromptu" wg Becketta, "Hamleta" wg Szekspira i tekstów własnych, "Gody" wg "Braci Karamazow" Dostojewskiego, "Pannę Julię" Strindberga, "Hamleta według Wyspiańskiego". Pracował też jako dramaturg. Był stypendystą Rektora Akademii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla studentów szkół artystycznych. Jest laureatem Nagrody Głównej i wyróżnienia ZAIKS-u na Festiwalu Młodej Reżyserii w Krakowie za "Pannę Julię", Nagrody Off na Międzynarodowym Gdańskim Festiwalu Szekspirowskim za spektakl "Hamlet".

Agnieszka Skrzypczak jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Obecnie jest aktorką Teatru im. S. Jaracza w Łodzi, gdzie zadebiutowała jako studentka rolą Jean w "Gorącym lecie w Oklahomie" w reż. A. Urbańskiego. Zagrała m.in. Maszę w "Lekcjach miłości", Kleopatrę w "Antoniuszu i Kleopatrze", Natalię w "Wassie Żeleznowej", Nataszę w "Trzech siostrach". Jest laureatką Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia dla studentów uczelni artystycznych (2012) oraz szeregu nagród na XXX Festiwalu Szkól Teatralnych w Łodzi za rolę w spektaklu "Z Różewicza dyplom". Za monodram "Marzenie Nataszy" (Teatr im. S. Jaracza) zdobyła m.in. laur dla młodej aktorki na XIII Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość Przedstawiona" w Zabrzu i Nagrodę im. A. Nardellego, przyznaną przez Sekcję Krytyków Teatralnych ZASP.

Aleksandra Starzyńska jest absolwentką Wydziału Mediów i Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Projektowała kostiumy i scenografie zarówno w teatrach dramatycznych, jak i lalkowych, m.in. do spektakli "Królowa Śniegu" (Teatr Miejski w Gliwicach), "Ulf i balon" (poznański Teatr Animacji), "Kruk krukowi" (Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu), "Boże mój" (Teatr Polonia w Warszawie) czy "Przygody Pędrka Wyrzutka" (Teatr Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi). Jest laureatką Nagrody Prezesa TVP za najlepszy dyplom scenograficzny ("Nocne czuwanie") i nagrody dyrektor Agencji Teatru TVP Ewy Millies-Lacroix. Zdobyła nagrodę za scenografię do spektaklu "Pędrek Wyrzutek" podczas 43. Opolskich Konfrontacji Teatralnych (2018) oraz nagrodę Sekcji Scenografów ZASP im. A. Pronaszki na Festiwalu Nowej Scenografii, organizowanym przez Centrum Scenografii Polskiej w Katowicach.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w poniedziałek w siedzibie ZASP w Warszawie.

Nagroda im. L. Schillera nosi miano jednego z najwybitniejszych inscenizatorów przedwojennej polskiej sceny teatralnej, pedagoga, a także prezesa stowarzyszenia ZASP - od 1950 r. aż do jego śmierci w 1954 r. Przyznawana jest młodym twórcom za wyróżniającą się jakość pracy artystycznej.

Wśród laureatów tej nagrody znajdują się m.in. Kazimierz Dejmek, Jerzy Jarocki, Konrad Swinarski, Krystian Lupa, Agnieszka Glińska, Zbigniew Raszewski, Wojciech Pszoniak, Krzysztof Kolberger, Jerzy Radziwiłowicz, Joanna Szczepkowska, Krystyna Janda, Krzysztof Globisz, Edyta Jungowska i Mirosław Baka.

Na zdjęciu: Anna Schiller, Agnieszka Skrzypczak, Waldemar Zawodziński i Radosław Stępień.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji