Artykuły

Olsztyn. Atrakcyjne Lato Artystyczne 2019

Nowością jest m.in. Autobus Kultury, który odwiedzać będzie mieszkańców olsztyńskich osiedli. Wracają festiwale ulicznych teatrów czy muzyki elektronicznej, ale będzie dużo zmian.

Olsztyńskie Lato Artystyczne rozpocznie się 27 czerwca i potrwa do 1 września. Organizator, czyli Miejski Ośrodek Kultury, przygotował propozycje koncertowe, animacyjne oraz edukacyjne z różnych dziedzin sztuki. Będzie coś dla fanów teatru, sztuki czy zabaw, ale przede wszystkim dla mieszkańców spragnionych dobrej, różnorodnej rozrywki.

- Przygotowaliśmy ponad 110 wydarzeń - mówił na konferencji prasowej Mariusz Sieniewicz, dyrektor MOK. Podczas niej zaprezentowano program tegorocznego lata artystycznego, ale także nowe logo, które nawiązuje do tego z ubiegłego roku. Wszystko po to, jak wyjaśnił dyrektor ośrodka, by marka Olsztyńskiego Lata Artystycznego była rozpoznawalna również wizualnie.

Badach, Możdżer i... Hitano

W trakcie Olsztyńskiego Lata Artystycznego dużą popularnością cieszą się koncerty. Organizatorzy zaprosili do stolicy Warmii artystów reprezentujących różne gatunki muzyczne. - Jestem bardzo szczęśliwy, że w tym roku udało nam się zbudować bardzo konkretny garnitur propozycji koncertowych - przyznał Mariusz Sieniewicz.

Jedną z takich propozycji jest koncert brytyjskiej grupy Electric Light Orchestra. To powrót do lat 60., 70. i 80., bo wyspiarze zaprezentują olsztyńskiej publiczności hity z minionych dekad. To propozycja na 6 lipca.

Z kolei 12 lipca do Olsztyna przyjedzie Kuba Badach, wokalista, kompozytor i producent, który po blisko 30 latach spędzonych na polskiej scenie muzycznej w 2017 roku wydał solową płytę "Oldschool". Zróżnicowany muzycznie album uzyskał status złotej płyty.

Fanów mocnych brzmień powinien ucieszyć zaplanowany na 14 lipca koncert zespołu Riverside, czyli jednej z najbardziej rozpoznawalnych polskich kapel. Do Olsztyna zawitają z wydanym w ubiegłym roku albumem "Wasteland".

21 lipca wystąpi Leszek Możdżer, artysta rozpoznawalny nie tylko przez miłośników jazzu. - Najwyższa światowa półka - mówił o nim dyrektor MOK.

Mieszkańców Olsztyna czeka muzyczna podróż w czasie. A to za sprawą Tomasza Stockingera, który 27 lipca przeniesie olsztynian do 20-lecia międzywojennego. Kolejną podróż w czasie zafunduje mieszkańcom Ada Rusowicz. Przeniesie do czasów, gdy Polacy zasłuchiwali się bigbitem, to propozycja na Dni Olsztyna.

Również i w tym roku podczas Olsztyńskiego Lata Artystycznego odbędzie się jubileusz zespołu pochodzącego z Olsztyna. Tym razem 25. urodziny obchodzić będzie zespół Shannon. Do wspólnego świętowania organizatorzy zapraszają 9 sierpnia.

OLA 2019. Moc festiwali

Wraca impreza, która w ubiegłym roku pojawiła się za dzięki wygranej w Olsztyńskim Budżecie Obywatelskim. Chodzi o Local Warming, wydarzenie dla fanów muzyki elektronicznej. Tegoroczna edycja nie odbędzie się na stadionie Warmii, ale w przestrzeni odnowionej zajezdni trolejbusowej oraz Muzeum Nowoczesności.

W tym roku druga edycja festiwalu Fest Muza, czyli imprezy, podczas której swoje umiejętności i twórczość pokazać mogą młode kapele. Ubiegłoroczna edycja cieszyła się dużym zainteresowaniem, zgłosiło się ponad 70 zespołów. Warto spróbować swoich sił, bo na zwycięzcę czekają nagrody. Jedną z ubiegłorocznych był występ podczas tegorocznego Olsztyn Green Festivalu. Podczas festiwalu wystąpi Skubas.

Do repertuaru Olsztyńskiego Lata Artystycznego wraca najpopularniejszy zespół romski, czyli Hitano. To realizacja oczekiwań fanów, którzy chcieli, by podczas lata artystycznego znalazło się miejsce również dla kultury romskiej. Znalazło się również na słowiański folk. To za sprawą występu zespołu Księżyc. Co ciekawe, koncert odbędzie się w kościele ewangelickim.

Kabarety i teatry uliczne

- Nie ma Olsztyńskiego Lata bez kabaretów - mówiła Monika Wasiniewska, koordynatorka tegorocznego Olsztyńskiego Lata Artystycznego. 5 lipca wystąpi kabaret Neo-nówka z programem "Żywot Mariana", z kolei 11 sierpnia Kabaret Moralnego Niepokoju z premierowym "Tego jeszcze nie grali".

W te wakacje do Olszyna wrócą teatry uliczne, a to za sprawą Festiwalu Teatrów Ulicznych. - To inicjatywa, która wcześniej miała swoją tradycję w postaci [Olsztyńskiej] Trzydniówki Teatralnej. W ubiegłym roku ożyła za sprawa Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego - przypominała Wasiniewska. W tym roku projektu w OBO nie było, ale MOK uznał, że warto ideę podtrzymać. Tym bardziej że taką potrzebę zgłaszali mieszkańcy. Koordynatorka lata artystycznego dodaje: - Postanowiliśmy to wskrzesić i włączyć do naszego programu.

FTU odbędzie się w dniach 22-24 sierpnia. To nie tylko spektakle, ale i wydarzenia towarzyszące, m.in. warsztaty dla dzieci.

Latem do Olsztyna wróci kino plenerowe. Pokazy odbywać się będą w parku Podzamcze w każdy wakacyjny poniedziałek. W tym roku zaprezentowane zostaną m.in. filmy "Mr. Gaga" czy "20 000 dni na Ziemi".

Zmiana czeka dotychczasową formułę Dni Olsztyna. Oderwane zostają od Dni Folkloru. Podczas trwającego cztery dni święta miasta zaplanowano m.in. przybliżenie postaci i twórczości Marii Zientatry-Malewskiej, postaci ważnej dla kultury Warmii i Mazur; festiwal kataryniarzy; pokaz iluzjonistyczny i potańcówki z muzyką na żywo.

Nowa formuła czeka również Olsztyńskie Koncerty Organowe. W tym roku repertuar czeka rozszerzenie. I to o muzykę jazzową, ale i opowieści o Nowowiejskim i Moniuszce. Nie zabraknie występów grupy ProMusica Antiqua.

Uliczka Kryminału

To jedna z tegorocznych nowości. Będzie miała miejsce na ul. Rodziewiczówny i będzie próbą zbudowania na olsztyńskim Starym Mieście ciemnej, chicagowskiej uliczki z lat 20. XX wieku. Do udziału w tym nowym przedsięwzięciu organizatorzy zaprosili m.in. autorów literatury kryminalnej - Ryszarda Ćwirleja, Marcina Wrońskiego i Roberta Ostaszewskiego. Ale to nie wszystko, bo podczas funkcjonowania Uliczki Sztuki trwać będzie escape street. - Zabawa polegająca na odgadnięciu zagadki i odnalezieniu rozwiązania historii, którą będziemy tam ukrywać - wyjaśnia Wojciech Jakubiec, kierownik Biura Festiwalowego. To nowy twór ośrodka. Jego zadaniem jest łączenie zewnętrznych partnerów z MOK, tak by możliwa była współpraca.

MOK, tak jak w poprzednich latach, przy części wydarzeń współpracuje z prywatnymi partnerami. Takim przedsięwzięciem jest wydarzenie otwierające tegoroczne Olsztyńskie Lato Artystyczne, współorganizowane przez Kościół zielonoświątkowy i fundację 36i6. Chodzi o kolejny powrót sprawdzonej propozycji. - To Olsztyńskie Warsztaty Gospel, które będą zwieńczone wielkim, radosnym koncertem w Amfiteatrze z udziałem Natalii Niemen i chóru Gospel Rain - mówi Monika Wasiniewska.

W tym roku nie będzie Dni Bluesa, ale dla fanów tej muzyki jest koncert organizowany przez MOK oraz Galerię Sowa, która w tym roku obchodzi 25-lecie istnienia. W Sowie wystąpią Bettie Smith, Boogie Boys, The Road Dogs. Również koncert Korteza odbędzie się dzięki współpracy z zewnętrznym partnerem.

Również w tym roku MOK będą realizować projekty z OBO. W tym roku to "Ale Sztuka! Nad Długim" oraz "Starówka - muzyczne serce Olsztyna".

Kultura na kółkach

Innowacyjnym pomysłem jest Autobus Kultury. To efekt współpracy MOK, Zespołu Szkół Samochodowych i Zarządu Dróg Zieleni i Transportu. Dzięki nim udało się nie tylko znaleźć, ale i doprowadzić do porządku autobus.

Autobus Kultury wyjechał z dawnej zajezdni trolejbusowej w Olsztynie

Poszukiwania odpowiedniego autobusu trwały kilka miesięcy. - Szukaliśmy tego autobusu w miastach i miasteczkach naszego województwa - przyznaje Patrycja Bałabańska, koordynatorka projektu Autobus Kultury. Udało się i od końca marca kilkadziesiąt osób pracowało nad tym projektem.

Springer: Olsztyński dworzec to opowieść o nowoczesności miasta

Czytaj także:

Springer: Olsztyński dworzec to opowieść o nowoczesności miasta

Idea jest prosta. MOK postanowił nie tylko zapraszać na wydarzenia do siebie i przestrzeni starego miasta, ale i wyjechać na osiedla do mieszkańców. Autobus Kultury z początkiem lipca wyruszy w teren, by wyjść do mieszkańców Olsztyna. - Odwiedzać ich w miejscach ich zamieszkania, proponować im wspólny kulturalny bałagan tam, gdzie mieszkają, zintegrować te lokalne społeczności - wyjaśnia Bałabańska.

Kulturowa jazda zacznie od Podzamcza. Autobus oraz animatorzy zostaną tam przez pięć dni, by bawić i spędzać czas z lokalnymi społecznościami. W programie m.in. warsztaty teatralne, storytellingu, fotograficzne, kino plenerowe z retro propozycjami, akademie muzyczne czy koncerty.

Na każdym osiedlu Autobus Kultury będzie przez pięć dni.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji