Artykuły

Częstochowa. Koncert z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki

Pora na kolejną odsłonę cyklu "Śladami Reszków". Tegoroczny program w całości poświęcono Stanisławowi Moniuszce. Powodu dostarczyła 200. rocznica urodzin kompozytora. Koncert odbędzie się w Kościele pw. św. Wawrzyńca w Borownie w niedzielę 9 czerwca o godz. 17.30.

Józefina Reszke - sopran, Jan Reszke - tenor, Edward Reszke - bas. Tych troje zdobyło sławę, występując jako pierwsi soliści na scenach Europy (i Stanów Zjednoczonych; nowojorska Metropolitan Opera House). Reszkowie byli nie tylko czołowymi śpiewakami operowymi końca XIX stulecia, to oni tworzyli najlepsze czasy opery. Byli cenieni i doceniani. Odnosząc sukcesy, wszędzie znani byli jako polscy śpiewacy. Nigdy nie wypierali się swojej narodowości. Reszkowie najbardziej upodobali sobie tereny podczęstochowskie. Początkowo przyjeżdżali do Borowna w celach rekreacyjnych i aby przygotowywać się do nowych ról, a z czasem zakupili majątki w okolicy Kłomnic.

Program w całości poświęcony Moniuszce

Sławne rodzeństwo upamiętnia cykl "Śladami Reszków". Tegoroczna odsłona kameralnego koncertu w Borownie odbędzie się w niedzielę 9 czerwca o godz. 17.30. Wydarzenie, które zorganizowane zostanie w Kościele pw. św. Wawrzyńca, w całości poświęcono Stanisławowi Moniuszce. Okazją jest 200. rocznica urodzin twórcy.

Solistą będzie pochodzący z Częstochowy Artur Janda, obecnie związany z Teatrem Wielkim w Warszawie. To on wykona najsłynniejsze arie oraz pieśni wybitnego kompozytora. Program operowy zabrzmi w aranżacji na kwintet smyczkowy.

Zabrzmią m.in. uwertura do opery "Fils", mazur z opery "Halka", tańce cygańskie z opery "Halka" czy polonez z opery "Hrabina". Koncert poprowadzi Aleksandra Roterman. Wstęp jest wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji