Artykuły

Łódź. "Dotknąć pustki" dla niewidomych i słabo widzących

Z okazji Dnia Dziecka i na Weekend z Kulturą bez Barier Teatr Powszechny przygotował inscenizację spektaklu "Dotknąć pustki".

30 maja o 13:00 oraz 1 czerwca o 13:00 zapraszamy na 63. premierę Teatru dla niewidomych i słabo widzących. Sztukę Davida Greiga "Dotknąć pustki" wyreżyserowała społecznie - jak wszystkie premiery w ramach cyklu - Ewa Pilawska.

W czwartek 30 maja, z okazji Dnia Dziecka, spektakl zostanie zaprezentowany specjalnie z myślą o młodzieży z Łódzkiej Szkoły dla Niewidomych i Słabo Widzących "Na Dziewanny",

1 czerwca spektakl "Dotknąć pustki" zostanie zaprezentowany w ramach Weekendu Kultury bez Barier - projektu, w ramach którego łódzkie instytucje będą dostępne i otwarte na tych, którzy do kultury mają utrudniony dostęp, czyli na osoby z niepełnosprawnościami.

"Dotknąć pustki" Davida Greiga to adaptacja fascynującego pamiętnika Joe Simpsona - alpinisty, który stoczył heroiczną walkę o życie po upadku w skalną szczelinę w czasie wyprawy na szczyt Siula Grande w peruwiańskich Andach. Touniwersalna opowieści o współczesnym człowieku, jego potrzebach, zmaganiach i samotności. O naszej cywilizacji i braku kontaktu z samym sobą. Czego pragniemy? Za czym gonimy? Czego nam brakuje a przed czym uciekamy? To opowieść o trudnych wyborach, o determinacji, przyjaźni, o pasji i życiu na krawędzi. Ale przede wszystkie o potrzebie wolności. Każdy z nas codziennie próbuje zdobyć swój własny szczyt - jaki jest Twój?

Autor: David Greig

Przekład: Elżbieta Woźniak

Reżyseria: Ewa Pilawska

Scenografia i kostiumy: Wojciech Stefaniak

Ruch sceniczny: Marlena Bełdzikowska i Witold Jurewicz

Światła: Łukasz Broniewski

Współpraca muzyczna: Bartosz Adamiak

Obsada: Monika Kępka, Michał Lacheta, Arkadiusz Wójcik, Artur Zawadzki

O projekcie Teatru dla niewidomych i słabo widzących:

Teatr dla osób niewidomych i słabo widzących to unikatowy na skalę europejską autorski projekt dyrektor Ewy Pilawskiej stworzony specjalnie dla osób niewidomych, które ze względu na zmienioną percepcję nie mogą w pełni odbierać tradycyjnego spektaklu teatralnego. Pierwsza premiera Teatru dla niewidomych odbyła się w 2005 r. Do tej pory w Teatrze Powszechnym wystawiono 62 premiery. Każda premiera dla osób niewidomych to inscenizacja nowego tekstu - dotychczas niewystawianego na scenie Teatru Powszechnego. Każdą premierę poprzedza etap prób - widzowie niewidomi otrzymują więc spektakl stworzony specjalnie dla nich, nie jest to tylko adaptacja repertuarowej propozycji Teatru.

Spektakle dla osób niewidomych posługują się symboliczną dekoracją i kostiumami, nacisk kładziony jest na szczegóły dźwiękowe, czytane są także didaskalia. Prezentacjom towarzyszą programy teatralne w tym wersje napisane alfabetem Braille'a. Premiery Teatru dla niewidomych cieszą się niezmiennie dużą popularnością wśród niewidomej widowni - widzami spektakli są zarówno łodzianie, jak i osoby niewidome z województwa łódzkiego i całej Polski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji