Artykuły

Kaliskie nagrody wg. DOMAGAŁAsięKULTURY

59. Festiwal Sztuki Aktorskiej w Kaliszu dobiegł końca. Było to wielkie święto teatru i tego, co w nim najważniejsze - teatralnych przeżyć i emocji. Poziom festiwalowych spektakli był niezwykle wysoki - wyjechałem z Kalisza z poczuciem, że oglądaliśmy oto crme de la crme polskiego aktorstwa i polskiego teatru - pisze Tomasz Domagała w oficjalnym dzienniku Festiwalu Sztuki Aktorskiej.

Czas na nagrody! Zaznaczam, iż oceniam wyłącznie kaliskie wersje konkursowych spektakli i nie ma to nic wspólnego z ocenami zaprezentowanych na festiwalu przedstawień formułowanymi przeze mnie przy innych okazjach. Poziom aktorstwa festiwalowych spektakli był naprawdę bardzo wysoki. Jedno znakomite przedstawienie goniło drugie. Zestaw ten odzwierciedla zatem tylko moje osobiste odczucia.

Wyróżnienia:

Magdalena Gorzelańczyk za rolę Jadwigi, "Śmierć białej pończochy", Teatr Wybrzeże

Judyta Paradzińska za rolę siostry Alojzy, "Wątpliwość", Teatr im. Kochanowskiego w Opolu

Monika Frajczyk za rolę Położnej, "Cząstki kobiety", TR Warszawa

Dobromir Dymecki za rolę Larsa, "Cząstki kobiety", TR Warszawa

Juliusz Chrząstowski za rolę mężczyzny w spektaklu "Koniec miłości", Teatr Polski w Bydgoszczy

Zespół Bałtyckiego Teatru Dramatycznego za rolę aktorów prowincjonalnych, "Aktorzy koszalińscy", Bałtycki Teatr Dramatyczny

III Nagroda

Sandra Korzeniak za rolę Mabel Longhetti, "Pod presją", Teatr Śląski w Katowicach

Małgorzata Kochan, Marianna Zydek, Jadwiga Pietruszkówna za kilka ról w "Hańbie", Teatr Ludowy w Krakowie

Agnieszka Żulewska za rolę Moniki w spektaklu "Cząstki kobiety", TR Warszawa

II Nagroda

Anna Pijanowska za rolę Lucy, "Hańba", Teatr Ludowy w Krakowie

Katarzyna Hermann za rolę Kobiety, "Koniec miłości", Teatr Polski w Bydgoszczy

I Nagroda

Justyna Wasilewska za rolę Mai, "Cząstki kobiety", TR Warszawa

Krystyna Janda za rolę w "Zapiskach z wygnania", Teatr Polonia w Warszawie

Magdalena Kuta za rolę Matki, "Cząstki kobiety", TR Warszawa

Piotr Pilitowski za rolę Davida Luriego, "Hańba", Teatr Ludowy w Krakowie

Pożegnanie

59. Festiwal Sztuki Aktorskiej w Kaliszu dobiegł końca. Było to wielkie święto teatru i tego, co w nim najważniejsze - teatralnych przeżyć i emocji. Poziom festiwalowych spektakli był niezwykle wysoki - wyjechałem z Kalisza z poczuciem, że oglądaliśmy oto crme de la crme polskiego aktorstwa i polskiego teatru. Bardzo chciałbym podziękować panu Dyrektorowi, Bartoszowi Zaczykiewiczowi za zaufanie i kolejne zaproszenie do Kalisza. Dziękuję też tysiącom (!) Czytelników festiwalowej relacji Cząstki Aktora. Mam nadzieje, że moje teksty były uzupełnieniem spektakli i spotkań, swoistym teatralnym programem, który pozostawi ślad po naszej wspólnej teatralnej przygodzie. Dziękuję również wszystkim Zespołom Aktorskim, z którymi miałem przyjemność spotkać się po spektaklach i dyskutować, dziękuję wiernym kaliskim Widzom, wypełniającym zarówno widownię konkursowych pokazów, jak i Malarnię podczas spotkań z Aktorami. Dziękuję również wszystkim wspaniałym Pracownikom Teatru im. Bogusławskiego, bez których nie byłoby tego Festiwalu, szczególnie zaś Lilianie Skuteckiej i Piotrowi Dusterowi, którzy niezwykle ofiarnie pomagali mi w codziennej recenzenckiej pracy. Na koniec specjalne podziękowania dla Katarzyny Kopias-Czekay, redaktorki moich tekstów, która nieustannie czuwa nad ich językowym poziomem. Pozostaje mi tylko pożegnać się z Państwem i zaprosić Was do Kalisza za rok, na jubileuszowe 60. Kaliskie Spotkania Teatralne. Do zobaczenia!

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji