Artykuły

Rafał Urbacki nie żyje. Był reżyserem, tancerzem, performerem i choreografem

W środę 22 maja zmarł reżyser, tancerz, choreograf i performer Rafał Urbacki. Przez lata zmagał się z miopatią. Interesował się teatrem, tańcem, ruchem. Występował w projektach solowych i tworzył choreografie z osobami poruszającymi się na wózku. Współpracował też z teatrami dramatycznymi. Był animatorem projektów społeczno-artystycznych.

Urodził się w 1984 roku. Dorastał w Gliwicach. Studiował m.in. reżyserię dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, wiedzę o teatrze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Debiutował jako tancerz na wózku w Integracyjnym Teatrze Tańca "Kierunek" działającym przed laty przy Śląskim Teatrze Tańca w Bytomiu.

Jako choreograf Rafał Urbacki pracował z osobami o alternatywnej motoryce

Walczył o ich godne życie i równe traktowanie. Był autorem ponad 40 przedsięwzięć tożsamościowych, partycypacyjnych, choreodokumentów, instalacji multimedialnych i projektów muzycznych o charakterze społecznym. Prowadził też badania nad archeologią ciała robotniczego.

Był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk, Marszałka Województwa Śląskiego. Współpracował w roli wykładowcy z Akademią Muzyczną w Krakowie i z Instytutem Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz z Instytutem Teatralnym w Warszawie.

Był autorem ruchu m.in. do spektakli dramatycznych duetu Monika Strzępka i Paweł Demirski oraz Radka Rychcika.

W Teatrze Śląskim, z jego dyrektorem Robertem Talarczykiem, wyreżyserował spektakl "Western" (2015 r.). Wspólnie z tą instytucją zrealizował także: kabaret-koncert "Bloki i familoki" (2015 r.), teatralny spacer po Nikiszowcu "Nie z tej ziemi", który był atrakcją Industriady w 2015 r. i choreodokument "Jaram się" o wygaszaniu przemysłu hutniczego na Górnym Śląsku, prezentowany podczas Industriady w Hucie Królewskiej w Chorzowie (2016 r.).

W Teatrze Rozbark w Bytomiu stworzył spektakle "Gatunki chronione" z Anu Czerwińskim (2014 r.) i "Serce robotnika napędza praca" (2014 r.), a do pierwszej premiery w Rozbarku pt. "Legendy" (2014 r.) opracował dramaturgię.

Współpracował również z Muzeum Śląskim w Katowicach (projekty: koncert plenerowy "Larmo w Bogucicach", "Ten 21 roczek" o powstaniach śląskich i "Kształt rzeczy. O węglu i porcelanie" w Centrum Scenografii Polskiej).

Rafał Urbacki zmarł w wieku 35 lat. Artysta od dzieciństwa chorował na miopatię

Urbacki od dzieciństwa chorował na miopatię wrodzoną o przebiegu postępującym, atakującą również nerwy obwodowe (zaburzenia czucia nóg i brzucha). Przez kilkanaście lat jeździł na wózku inwalidzkim. Potem na kilka lat udało mu się porzucić wózek. Opracował autorski system poruszania się.

Kilkanaście miesięcy temu Rafał zaczął borykać się z kolejnymi poważnymi schorzeniami, co uniemożliwiało mu pracę i aktywne życie. Wierzył jednak, że będzie lepiej, miał pomysły na kolejne projekty artystyczne i społeczne. Na swoim profilu na Facebooku prowadził "dziennik" walki z chorobą. Kilka ostatnich lat mieszkał w Katowicach.

"Gazecie Wyborczej" Rafał Urbacki udzielił dwóch wywiadów. Pierwszy był opublikowany w Dużym Formacie w 2012 r. ("Rafał Urbacki: Za miłosierdzie dziękujemy"), drugi - w Magazynie Katowice w 2015 r. ("Nie trzeba być artystą, żeby robić sztukę").

Rafał Urbacki zmarł wieczorem 22 maja 2019 roku. Miał 35 lat.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji