Artykuły

Zaproszenie do Teatru Osterwy

29 września na dużej scenie Teatru im. J. Osterwy w Lublinie odbyło się jubileuszowe setne przedstawienie "Białego małżeństwa" Tadeusza Różewicza (reżyseria Andrzej Rozhin, scenografia Andrzej Markowicz, muzyka Andrzej Zarycki). Od premiery (30.X.1986 r.) inscenizacja ta cieszy się ogromnym zainteresowaniem widzów. Była pokazywana nie tylko w Lublinie. Na Śląsku oklaskiwała ją publiczność Chorzowa i Bytomia. Gościła również na ostatniej Przemyskiej Wiośnie Teatralnej, zaś w czerwcu br. prezentowana była przez zespół Teatru im. Osterwy w Debreczynie (Węgry). Scena ze spektaklu - Jadwiga Jarmuł, Nina Skołuba i Marzena Toharska.

Dyrekcja Państwowego Teatru im. Juliusza Osterwy informuje nas, że 10 bm. daje premierę sztuki "Dusia, Ryba, Wal i Leta" Pam Gems w przekładzie Miry Michałowskiej i Ireny Szymańskiej.

Pam Gems to współczesna dramatopisarka angielska związana z teatrem feministycznym. Początkowo jej utwory były grane bez większego rozgłosu w londyńskich i prowincjonalnych teatrzykach klubowych. Popularność Pam Gems przyniosła dopiero sztuka "Dusia, Ryba, Wal i Leta" zrealizowana na przełomie 1976/77 w Hampstesad Theatre Club w Londynie i następnie - po entuzjastycznych recenzjach i sukcesie frekwencyjnym - nobilitowana przeniesieniem na West End oraz inscenizacjami zagranicznymi (polską prapremierę ,,Dusi..." dał w 1978 r. warszawski Teatr Ateneum).

"Dusia, Ryba, Wal i Leta" to wpisany w realia Wielkiej Brytanii obrazek z życia czterech młodych kobiet. Dusia jest matką dwojga dzieci, opuszczoną przez męża. Wal brawurowo łączy etat pielęgniarki z prostytucją. Najmłodsza z bohaterek Leta to apatyczna młoda osoba. Wszystkie trzy mieszkają u Ryby - panienki z tzw. wyższej sfery. Ryba porzuciła zamożnych rodziców, przyłączając się do aktywnej grupy politycznej, gdzie znalazła sobie zarówno cel życiowy, jak i mężczyznę.

Utwór Pam Gems jest pro-duktem teatru popularnego. Stąd potoczny, wartki, jędrny dialog, bogate psychologicznie role, z nerwem scenicznym naszkicowane sytuacje.

Grają: Anna Świetlicka (Dusia), Grażyna Jakubecka (Ryba) Barbara Kania (Wal), Mirosława Zaborowska (Leta). Spektakl reżyserował Andrzej Rozhin, dyrektor artystyczny sceny lubelskiej.

Jak nas poinformowano jest to spektakl tylko dla dorosłych.

A poza tym w repertuarze teatru znajdują się m. in. Stanisława Tyma "Okręt" w reżyserii Andrzeja Rozhina. Bogusławy Czosnowskiej "O dwóch takich, co ukradli księżyc" na motywach książki Kornela Makuszyńskiego, Mariana Pankowskiego "Przygody Matugi", i Tadeusza Różewicza "Białe małżeństwo".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji