Artykuły

Gdańsk-Gdynia. Do teatrów za 350 groszy

18 maja obchodzimy Dzień Teatru Publicznego. Z tej okazji teatry publiczne z inicjatywy Instytutu Teatralnego w Warszawie w ciągu tygodnia od 18 do 24 maja zagrają wybrane spektakle "za grosze".

Do akcji w tym roku włączyły się Teatr Wybrzeże, Teatr Muzyczny w Gdyni, Teatr Szekspirowski, Teatr Miniatura i Opera Bałtycka. Za bilety trzeba będzie zapłacić tylko 350 groszy (3,5 zł) - ich sprzedaż odbywać się będzie tylko w kasach teatrów 18 maja do wyczerpania miejsc na widowni.

W sumie prawie 100 teatrów z kilkudziesięciu polskich miast weźmie udział w akcji "Bilet do teatru za grosze". Tego dnia w kasach teatrów będzie można kupić bilety na wybrane spektakle po 350 groszy. Skąd ta kwota? Ponieważ tegoroczne obchody Dnia Teatru Publicznego odbywają się pod hasłem sukcesu.

Z badań prowadzonych przez ekonomistów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie wynika bowiem, że każde 100 groszy przeznaczone na działalność teatru, przynosi nieco ponad 3,68 zł zysku dla regionu, w którym ten teatr działa. Tej wysokości tzw. efekt ekonomiczny wygenerowała 1 złotówka dotacji dla teatru w 2017 roku. Dla podkreślenia tego faktu, przyjęto (po zaokrągleniu) symboliczną kwotę 350 groszy w tegorocznej odsłonie "biletów za grosze". Chodzi więc o to, aby pokazać, że teatr nie jest obciążeniem i naprawdę może się opłacać.

Jak wygląda akcja "bilety za 350 groszy" w trójmiejskich teatrach?

TEATR WYBRZEŻE - "Tajemnicza Irma Vep", Duża Scena, 22.05, godz. 19

Jak co roku, Teatr Wybrzeże włączył się do akcji "Bilety za grosze", dlatego bilet na spektakl "Tajemnicza Irma Vep" w reżyserii Adama Orzechowskiego, prezentowany w środę 22 maja o godzinie 19 na Dużej Scenie, będzie kosztował jedynie 350 groszy. Ta szalona farsa Charlesa Ludama dzieje się Mandacrest, siedzibie angielskiego rodu Hillcrestów. Służba szykuje kolację, lady i lord prowadzą dystyngowaną rozmowę. Co nas czeka? Mroczne sekrety, tajemnice przeszłości, miłość, zbrodnia, śmierć, wilki, wilkołaki, cuda starożytnego Egiptu i tylko dwóch aktorów (Piotr Łukawski i Maciej Konopiński).

Bilety do kupienia wyłącznie w kasie teatru w Gdańsku od 18 maja od godziny 14. (jedna osoba może kupić maksymalnie dwa bilety). Chętni powinni jednak pamiętać, że bilety w Teatrze Wybrzeże na tę okazję rozchodzą się jak ciepłe bułeczki, więc warto ustawić się w kolejce dużo szybciej niż o godz. 14.

TEATR MUZYCZNY W GDYNI - "Okno na parlament", Nowa Scena, 22.05, godz. 19

W tym roku w ramach akcji zorganizowanej przez Instytut Teatralny w Warszawie, Teatr Muzyczny proponuje farsę "Okno na parlament" Raya Cooneya w reżyserii Marcina Sławińskiego. To brytyjska farsa z udziałem przebiegłego ministra, seksownej sekretarki opozycji, gapowatego sekretarza, wścibskiego kierownika hotelu, tajemniczej szafy i... trupa.

Spektakl będzie można zobaczyć na Nowej Scenie 22 maja o godz. 19. Bilety na to przedstawienie można nabyć tylko w kasie Nowej Sceny od 18 maja (kasa czynna od godz. 15). Jedna osoba może nabyć maksymalnie dwa bilety. Dobrze jest wziąć pod uwagę, że akcja w Teatrze Muzycznym cieszy się wielką popularnością wśród widzów i dlatego warto ustawić się w kolejce odpowiednio wcześniej.

GDAŃSKI TEATR SZEKSPIROWSKI - "Koniec miłości", 20.05, godz. 19

Teatr Szekspirowski proponuje spektakl Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy. Będzie to rozpisany na dwa monologi tekst Pascala Ramberta "Koniec miłości" - debiut reżyserki, aktorki Teatru Wybrzeże, Doroty Androsz. Na scenie wybitni aktorzy: Katarzyna Herman i Juliusz Chrząstowski. Rozstająca się para nie jest w stanie się porozumieć. W choreografii rozczarowań, mężczyzna i kobieta plączą się pomiędzy niespełnionymi oczekiwaniami a śladami dogorywających w nich uczuć. Zdania pełne goryczy uderzają w najczulsze punkty, przywołują najintymniejsze obrazy z pamięci.

Bilety dostępne tylko w kasie teatru, wyłącznie w dniu 18 maja, wyjątkowo od godz. 10. Jedna osoba może kupić maksymalnie 2 bilety.

OPERA BAŁTYCKA - "Pomposa i Pomposo", 19.05, godz. 12

Z okazji Dnia Teatru Publicznego Opera proponuje spektakl familijny "Pomposa i Pomposo", który zagrany zostanie 19 maja o godzinie 12. Bilety w cenie 350 groszy. Sprzedaż biletów rozpocznie się w kasie Opery Bałtyckiej 18 maja o godzinie 14 (kasa czynna do godz. 19). Każdy może odebrać maksymalnie dwa bilety.

Na scenie zobaczymy specjalną powtórkę odcinka "W krainie Turandot, czyli o nastrojach w muzyce i mocy przyjaźni". Muzyczna Kraina Księżniczki Turandot przywita widzów ... zagadkami. Czy uda się je rozwiązać? Czy wiecie, kim jest przyjaciel? Każdy widz może pomóc, więc przybywajcie i wy. Ma być "pompastycznie".

MIEJSKI TEATR MINIATURA - "Wieloryb", Duża Scena, 19.05, godz. 19

Miniatura proponuje spektakl dla widzów dorosłych - "Wieloryb" w reżyserii Jacka Głomba na podstawie autorstwa Jerzego Limona, który zagrany zostanie w niedzielę 19 maja o godz. 19. Promocyjne bilety można kupić tylko w kasie teatru, w dniu prezentacji spektaklu - 19 maja, od godziny 10.

"Wieloryb" w oryginalny sposób nawiązuje do historii naszego regionu. Mamy do czynienia z tajemniczą amerykańską organizacją Korektorów, zamieszaną w polską historię, założony przez byłych działaczy PZPR Kościół Starych Słowian, Lecha Wałęsę i wieloryba, którego wyrzucenie na morski brzeg zapowiada historyczne przełomy. Przedstawienie zaczyna się nietypowo - na podwórku teatru, więc widzowie mają okazję zobaczyć teatr z nietypowej perspektywy. Jacek Głomb za reżyserię spektaklu otrzymał Nagrodę Teatralną Miasta Gdańska.

W Polsce działa dziś 121 teatrów publicznych. I choć pracują one w konkretnych realiach, lokalnie, to ich oddziaływanie wykracza daleko ponad lokalność. Dzisiejszy teatr to nie tylko przyjazne miejsce i nie tylko działania artystyczne. To także przestrzeń debaty, miejsce, w którym prowadzone są aktywności społeczne, obywatelskie i edukacyjne.

Pomysł akcji "Bilet do teatru za grosze" zrodził się w 2015 roku, kiedy teatr publiczny w Polsce świętował 250-lecie istnienia. Majowe wydarzenie, w które zaangażowało się wówczas 100 teatrów publicznych z całej Polski, było jednym z najważniejszych punktów obchodów. Na widowniach zasiadło blisko 50 tysięcy widzów - także, a może przede wszystkim, tych, którzy do teatru zaglądają rzadko lub wcale. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Akcja "Bilet do teatru za 350 groszy" finansowana jest z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji