Artykuły

Szczecin. Laureaci 54. Przeglądu Teatrów Małych Form Kontrapunkt 2019

Grand Prix, czyli Wielką Nagrodę Publiczności 54. Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT 2019 otrzymuje spektakl "Lwów nie oddamy" Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

WERDYKT JURY

54. Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT 2019

Jury 54. Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT 2019 w składzie: Dorota Buchwald, Arkadiusz Buszko, Michał Nogaś, postanowiło nie wybrać przewodniczącego. Postanowiło też nie przyznać nagrody głównej żadnemu ze spektakli, uznając, że prawo to przynależy zaangażowanej, ambitnej i pełnej wiary w teatr publiczności.

Jury, doceniając wysoki poziom zaprezentowanych przedstawień i wyjątkowo trafną ich selekcję, zgodną z mottem festiwalu "Coś jej winien?", zdecydowało się docenić i nagrodzić kreacje aktorskie, indywidualności twórcze i koncepty. Z uwagi na dużą liczbę tych zjawisk postanowiło przyznać:

cztery wyróżnienia, przy czym:

dwa przedstawicielom nurtu pozakonkursowego:

- wyróżnienie, w wysokości 1000 zł, dla duetu aktorskiego: Michał Przybyła i Dominik Więcek, w spektaklu "Bromance" Sceny Roboczej w Poznaniu,

- wyróżnienie, w wysokości 1000 zł, dla Magdaleny Drab za spektakl "Curko moja, ogłoś to. Rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk";

oraz dwa wyróżnienia, po 1000 zł każde, dla:

- Anny Pijanowskiej za rolę Lucy w "Hańbie" Teatru Ludowego wKrakowie,

- Patrycji Soliman za rolę Shirin Shizari w "Irańskiej konferencji" Domu Artystycznego WEDA w Warszawie.

Jury zdecydowało się przyznać dwie równorzędne Nagrody im. Kazimierza Krzanowskiego za indywidualność artystyczną - po 3000 zł każda. Otrzymują je:

- Artem Manuilov, za rolę w spektaklu "Jak ocalić świat na małej scenie" Teatru Powszechnego w Warszawie;

- Valentijn Dhaenens, twórcy i reżyser spektaklu "SmallWaR" SKaGeN, Richard Jordan Production & Theater Royal Plymouth.

Nagrodę Rady Miasta Szczecin, w wysokości 5000 zł, za styl rozmowy o najważniejszych problemach współczesnego świata zaprezentowany w "Irańskiej konferencji" Domu Artystycznego WEDA w Warszawie otrzymuje Iwan Wyrypajew.

Nagrodę Główną Jury, w wysokości 7000 zł, za wnikliwą, krytyczną, konsekwentną lekturę polskich dramatów romantycznych oraz ich atrakcyjną formę sceniczną, co udowodnił po raz kolejny w "Śnie srebrnym Salomei" CENTRALI oraz STUDIO teatrugalerii w Warszawie, otrzymuje Michał Zadara.

**

GRAND PRIX, czyli WIELKĄ NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI 54. Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT 2019 otrzymuje spektakl "Lwów nie oddamy" Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

**

Protokół z posiedzenia jury OFF Kontrapunktu 2019

Po obejrzeniu dwunastu spektakli konkursowych w dniach 6-13 maja 2019 jury OFF Kontrapunktu w składzie: Monika Blige, Marcin Brzozowski, Joanna Szczepanik postanowiło przyznać:

1. wyróżnienie honorowe dla najbardziej offowego spektaklu w nurcie głównym - "Ballady o apatycznym synu i jego narcystycznej matce" w wykonaniu Lucy Gaizely, Raedie'ego Gaizely-Gardinera za odwagę w pokazaniu trudnej i pięknej zarazem relacji syn - matka

2. wyróżnienie w wysokości 1.000,00 złotych ufundowane przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego dla Aleksandry Bożek-Muszyńskiej za urok sceniczny w spektaklu "Dzień, w którym V. dała mi do myślenia albo jak się pozbyłam prokrastynacji" i czułe zaproszenie widza w muzyczną podróż sentymentalną

3. nagrodę im. Zygmunta Duczyńskiego w wysokości 4.000,00 zł ufundowaną przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego dla Very Popovej i Gosi Trajkowskiej, autorek spektaklu "Krym" za stworzenie spójnego języka teatralnego i świadome użycie środków aktorskich, za dbałość o detal, poczucie humoru, dystans, subtelność i osobistą wypowiedź, która poszerza perspektywę spojrzenia na sytuację społeczno-polityczną między Warszawą, Kijowem, Synferopolem a Moskwą.

Siłą napędową offu, jego znakiem rozpoznawczym jest spotkanie. W tegorocznej edycji festiwalu zabrakło nam przestrzeni do rozmowy między twórcami, jurorami i widzami. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach uda się poszerzyć formułę festiwalu o ten element.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji